10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Praktické tipy, ako založiť skalku

Rozkvitnuté skalky sú neoddeliteľnou súčasťou mnohých slovenských záhrad. Poznáme ich od našich babičiek a svoju obľubu si zachovávajú aj na priestranstvách pri moderných domoch. Ostatne sa niet čomu diviť - ucelená kombinácia kameňov a rôznofarebných kvetov pôsobí naozaj jedinečným dojmom. Pokiaľ aj vy zvažujete, že by ste chceli svoju záhradu oživiť skalkou alebo pomocou nej vyriešiť nevyužitý či nevzhľadne vyzerajúci svah, máme pre vás niekoľko užitočných rád, ako založiť skalku efektívne a správne.

Zakladanie skalky nie je otázkou jedného popoludnia. Ak chcete dosiahnuť jedinečnú harmóniu, mali by ste si všetko dôkladne premyslieť, rozkresliť a naplánovať. Ideálnym obdobím pre budovanie skalky je jeseň, pretože si navŕšená zemina a usadené kamene cez zimu takzvane sadnú a budú pripravené na jarné osádzanie, ale chybu rozhodne neurobíte ani vtedy, ak sa do zakladania skalky pustíte aj na jar.

Praktické tipy, ako založiť skalku

Miesto pre skalku vyberajte s rozmyslom

Na založenie skalky by ste mali zvoliť svahovitý terén, na ktorom bude pôsobiť najprirodzenejšie. Vhodný je aj mierne zvlnený pozemok. Naopak najmenej vhodná je rovná plocha, na ktorej dá vybudovaniu skalky najviac práce, pretože musíte vŕšiť nielen kamene, ale aj pôdu, aby ste dosiahli dojem stúpajúceho terénu. Pri výbere vhodného miesta potom zohľadnite aj nasledujúce fakty:

  • Ideálne miesto pre skalku je slnečné či polotienisté – jej orientácia by tak mala smerovať na juh či východ.
  • Umiestnenie skalky voľte s ohľadom na okolité prostredie – skalka by do neho mala zapadnúť, nesmie pôsobiť rušivým dojmom. Preto ju navrhujte decentne a s vkusom, aby príliš nevyčnievala.
  • Menej je niekedy viac – ak máte problém s výberom vhodného miesta, zvoľte radšej minimalistické prevedenie a skalku pripojte napríklad ako pokračovanie terasy. A pokiaľ ani tam sa nehodí, nemusíte sa jej hneď vzdávať – skalničky môžete bez problémov pestovať aj v kamenných korytoch, alebo veľkých kvetináčoch.
  • Skalku nikdy neumiestňujte pod stromami – každú jeseň by ste ju museli čistiť od opadaného lístia a rovnako tak aj z ihličnanov opadáva ihličie, ktoré je pre odstránenie ešte zložitejšie.
ŠIKOVNÁ RADA

Pokiaľ máte na svojom pozemku iba rovinu a nechce sa vám navážať zeminu a umelo vytvárať svah, môžete vyskúšať takzvanú škárovú skalku, ktorá sa stavia z plochých kameňov (najčastejšie z bridlice či opuky), medzi ktoré sa vysádzajú rastliny. Jedná sa o moderné poňatie skalky, ktoré sa hodia prevažne k moderným designom domov.

Kamene na skalku musia byť z rovnakého materiálu

Skalka by sa mala stať miestom, ktoré bude pýchou záhrady. Preto je potrebné zodpovedajúcim spôsobom vybrať aj kameň, z ktorého bude založená. Zabudnite na to, že si na skalke vytvoríte prehliadku kameňov, ktoré ste po rôznom nazbierali alebo navozili z dovolenky. Kameň by mal byť rovnakého druhu a ideálne taký, ktorý sa prirodzene vyskytuje na danom mieste (vyhnite sa aj oblým kameňom, ktoré budú pôsobiť neprirodzene). Zohnať vhodné kamene môžete napríklad na poliach, alebo si ich zakúpiť v lome či záhradných centrách. Veľkosť vyberajte s ohľadom na plánované rozmery skalky a tiež so zohľadnením toho, že približne tretinu výšky budete zapúšťať do zeme.

TIP! Rôzne typy hornín majú rôzne vlastnosti. Ak ich budete kupovať v lome či záhradníctve, spýtajte sa na ne a nechajte si poradiť, či sú vhodné na budovanie skalky alebo konkrétne pre vaše plánované rastliny – niektoré vyžadujú kyslý podklad, iné zase neutrálny či vyvrelinový bázický.

Pripravte si terén

Než sa pustíte do zakladania skalky a umiestňovania kameňov, je treba si dôkladne pripraviť terén, kde bude skalka umiestnená. Ak budete budovať skalku vo svahu, nemusíte robiť žiadne terénne úpravy a navážku hliny, takže si ušetríte veľa práce - aj tak jej ale budete mať dosť.

  • Najprv je potrebné dôkladne odstrániť všetky rastliny a burinu vrátane všetkých plytkých i hlbokých koreňov. Vezmite preto rýľ a plánovanú plochu do hĺbky zrýľte a vyberte všetky korene. Pokiaľ sa nezbavíte vytrvalých burín na začiatku, budú vás trápiť aj na skalke a neustále prerastať.

→ V prípade veľmi hlbokých koreňov môžete použiť aj povolený herbicíd – v takom prípade ale počítajte s tým, že medzi aplikáciou ochrany rastlín a vysadením musí byť určité časové oneskorenie – túto informáciu poskytne výrobca herbicídu.

  • Keďže skalničky potrebujú dobrý odtok vody, mali by ste im dopriať silnú vrstvu drenáže, a to vo vrstve približne 20 až 50 centimetrov. Využiť môžete drobné kamienky, štrk či keramzit. Ak bývate v oblastiach, kde počas roka málo prší, zaobídete sa aj bez drenáže, ale treba pôdu zmiešať s pieskom.

Do takto nachystaného podložia potom môžete začať usadzovať kamene.

Ako usadiť kamene na skalku? Inšpirujte sa v prírode

Akonáhle ste si nachystali základ, prichádza na rad usadzovanie kameňov.

Kamene pokladajte na ležato (na šírku). Rozmiestňujte ich od päty skalky a postupujte tak, aby pôsobili prirodzene (ako by na dané miesto skutočne patrili). Najväčšie kamene by mali byť na úpätí svahu a postupne sa zmenšovať. Zároveň sa vyhnite prílišnej a prehnanej pravidelnosti, vzhľad skalky by nepôsobil prirodzene. Ponechávajte zároveň dostatočne veľké medzery a štrbiny pre rastliny – myslite na to, že sa skalničky rozrastú.

ŠIKOVNÁ RADA

Pri manipulácii s kameňmi vždy používajte pracovné rukavice – predídete tak možným odreninám, pľuzgierom či rozrezaniu kože o ostré hrany kameňov.

Akonáhle kamene rozmiestnite, skontrolujte ich usporiadanie z väčšej diaľky a zamyslite sa nad tým, či sú rozmiestnené vierohodne. Pripravte sa na to, že rozmiestňovanie kameňov je tou najzložitejšou činnosťou pri zakladaní skalky a treba sa s ním naozaj detailne pohrať. Môže sa tak stať, že budete kamene premiestňovať niekoľkokrát, než docielite požadovaný efekt.

Akonáhle budete mať vybranú správnu polohu kameňov, ukotvite aspoň jednu ich tretinu do zeme – zaistíte tak ich stabilitu, a to aj pre prípad, keď sa po nich budete pohybovať pri osadzovaní či pletí.

Medzery a štrbiny, do ktorých budete sadiť skalničky, zasypte zeminou alebo zakúpeným substrátom, a následne ich pokryte štrkom – ideálne z rovnakej horniny, z akej sú všetky kamene. Takto upravený povrch bude chrániť pôdu pred prehriatím a zároveň vysychaním.

Celkový vzhľad skalky môžete doplniť najrôznejšími výčnelkami, zaujímavými solitérmi či rôznymi úlomkami – aby všetko pôsobilo úplne prirodzene, ako by sa dané kamienky valili zo skaly.

Rastliny vhodné na skalku

Než sa pustíte do osadzovania skalky, dôkladne si premyslite, aké rastliny tam chcete mať. Vytvorte si plán, a pokiaľ si nie ste istí, aké skalničky sa na vašu záhradu hodia, poraďte sa v záhradníctve. Pamätajte na to, že rastliny by mali byť v dostatočnej vzdialenosti od seba - aj keď bude v prvom roku pôsobiť skalka pomerne prázdne, rastliny sa budú postupne rozrastať a skalku zaplnia. Pri výsadbe by ste mali dodržať tieto pravidlá:

  • Dominantné rastliny patria k veľkým a originálnym kameňom.
  • Plazivé druhy by mali byť v hornej časti skalky.
  • Trvalky je vhodné vysádzať od marca do novembra, cibuľoviny a hľuzovité rastliny na jeseň.
  • Na väčšej skalke by nemali chýbať ani zakrpatené kríky či stromy – tie vsádzajte na jeseň alebo na jar.

Skalničky podľa stanovíšť

Výber vhodných skalničiek potom záleží aj na tom, na aké stanovište ich budete umiestňovať.

  • Na slnečné stanovište sú vhodné netrasky, lomikameň, materina dúška, rozrazili, rozchodníky, floxy, tarice či nízke kosatce.
  • V polotieni sa bude dariť dymnivkám, prvosenkám, zbehovci, hosťom či driepatke.
  • Suchšie stanovište svedčí hlaváčikom, karafiátom, opunciám či kostrave.
  • Vlhké stanovištia sú ideálne pre iskerníkov, horcov, piesočnicu či škornicu.
TIP NA ZÁVĚR: Skalka pôsobí veľmi dobre s vodnými prvkami – pokiaľ ju chcete zútulniť, vytvorte pri nej tôn, malé jazierko či fontánku. Ak nechcete mať na záhrade vodnú plochu, ktorú by ste museli pravidelne čistiť či k nej zaobstarávať filtráciu, môžete pri samotnom zakladaní skalky priviesť vodovodné potrubie k najvyššie položenému kameňu, od neho viesť žliabky, ktoré jednoducho zamaskujete inými kameňmi či štrkom, a nechať po skalke kaskádovito stekať pramienok vody.