Activity board – zábava na hodiny, ktorá hravou formou rozvíja schopnosti
Tiež ste zažili situáciu, kedy ste batoľaťu kúpili krásnu hračku a ono sa potom hralo s krabicou, bublinkovou fóliou alebo výplňovým materiálom? Deti sa zaujímajú o bežné veci dennej potreby a v objavovaní sveta ich môžete podporiť. Vyrobte im zábavnú activity board. Budete na to potrebovať len kartón alebo dosku a pár drobností, ktoré máte doma.
Čo je výuková doska (activity board, busy board)
Activity board je panel, doska alebo priestor, na ktorý umiestnite bežné veci z domácnosti. Uchytíte ich bezpečnou formou a necháte dieťa, aby ich samo preskúmalo. Na doske môžu byť najrôznejšie vypínače, svetielka, prepojené ozubené kolieska, zipsy, zvončeky, kľúče so zámkom, štipce, skrutky s maticami alebo najrôznejšie skrýše na predmety.
Activity board môže mať rôznu podobu. Veci môžu byť umiestnené na doske, na tabuli, po stranách kocky alebo na interaktívnej hracej deke na podlahe. Activity board ctí pravidlá výukových a Montessori hračiek, dieťa má teda samo prísť na princíp použitia. Je potrebné, aby bolo trpezlivé, starostlivé, a aby vnímalo súvislosti.
Ako vyrobiť activity board
- Najprv musíte vybrať podložku na ktorú umiestnite predmety (doska, kartón, niekoľko dosiek, deka a i).
- Premyslite, kam budete dosku umiestňovať, aby hra bola bezpečná (stôl, múr, podlaha).
- Vyberte predmety na activity board.
- Jednotlivé predmety môžete lepiť tavnou pištoľou, umiestniť do pripravených otvorov alebo prichytiť skrutkovaním.
- Umiestňujte striedavo veci, ktoré sú pohyblivé, vydávajú zvuk alebo rozvíjajú hmat.
Pokiaľ máte v detskej izbe málo priestoru, umiestnite dosku na pelesť postele alebo na stenu.
Čo všetko môžete umiestniť na activity board
"Umiestniť na panel môžete prakticky čokoľvek." Hovorí detský psychiater Eva Kružliaková. Výber prispôsobte veku dieťaťa. Deti baví zvonček, alarm, karabínka, píšťalka, minútka z kuchyne, kľúče, gombíky na šnúrkach, chumáčiky vaty rôzne farby a tvarov, šnúrky, korálky, bezpečnostná reťaz na dvere, kalkulačka, počítadlo, hodiny s otáčacím ciferníkom, petlice, najrôznejšie veci, ktoré sa zasúvajú do puzdier, presýpacie hodiny, klaksón, tiahla so závažím, uzávery na PET fľašiach, rôzne kolieska, korálky na drôtikoch a veľa ďalšieho. "Takto postavené aktivity boardy jsou skvělým prostředkem pro rozvoj vašich nejmejších". Dodává detský psychiater Kružliaková.
Ako vytvoriť najlepšiu activity board
- Doska je bezpečná a variabilná, je možné ju ľubovoľne obmieňať a dopĺňať.
- Doska starne s dieťaťom, časť aktivít je určená pre deti o niečo staršie a dieťa k zručnosti dospeje.
- Aktivity na doske sa striedajú.
Domček ako activity board
Zručnejší domáci majstri môžu narezať niekoľko dosiek a spojiť ich do konštrukcie domčeka. Následne každú zo strán natrieť inou farbou. Až potom začnete umiestňovať najrôznejšie aktivity na domček. Pokiaľ vyrobíte odklápaciu strechu, vznikne vo vnútri úložný priestor na hračky.
Okolo domčeka môže byť umiestnená guličkodráha, tabuľka na magnetické písmenká a číslice, alebo množstvo okienok s rôznym spôsobom zatvárania. Držte sa pravidla, že menej je niekedy viac. Odložte si predmety do krabice, na dosku umiestnite len pár vybraných vecí a pravidelne ju dopĺňajte. Takto vydrží hračka deťom až do školských rokov.