Ako efektívne a bez námahy odpratať sneh z chodníka alebo zo strechy? Chce to poriadne náčinie!
Bohatá snehová nádielka prináša nielen radosť zo zimných radovánok, ale aj povinnosť odpratávať sneh okolo domu. Pokiaľ sa však dobre pripravíte, upratovanie snehu bude o poznanie jednoduchšie a rýchlejšie! Základom je kvalitný zhrňovač alebo lopata na sneh, na väčšie pozemky sa oplatí zaobstarať snehovú frézu – poďte sa pozrieť, čo by vo vašej výbave rozhodne nemalo chýbať.
Bez zhrňovača alebo lopaty na sneh sa nezaobídete
Pokiaľ potrebujete odhádzať sneh pred vstupom do domu, na chodníku alebo príjazdovej ceste, pravdepodobne si vystačíte s dostatočne širokým zhrňovačom na sneh. Čím širší zhrňovač je, tým bude práca rýchlejšia – predovšetkým na väčších plochách. Vyberať môžete modely s jednoduchou alebo zdvojenou rukoväťou, do ktorej sa v prípade potreby lepšie zapriete.
V prípade, že potrebujete odstrániť sneh z úzkeho chodníčka na záhrade alebo na iných ťažko dostupných miestach, voľte skôr lopatu na sneh, ktorá je užšia a teda obratnejšia.
Veľmi dôležité je vyberať také zhrňovače a lopaty, ktoré sú vyrobené z kvalitných a zároveň ľahkých materiálov (napr. hliník alebo tvrdený plast). Sneh je ťažký sám o sebe, preto by samotná lopata alebo zhrňovač nemal presahovať hmotnosť 1,5 kg. Praktické je oceľové oplechovanie na hrane nástroja, vďaka tomu si hravo poradíte aj s námrazou.
Keď lopata nestačí, prichádza na rad snehová fréza
V prípade, že potrebujete pravidelne odpratávať sneh v areáli firmy, na rozľahlom hospodárstve alebo na parkovisku, odporúčame zaobstarať výkonnú snehovú frézu. Vyberať môžete frézy na benzínový alebo elektrický pohon.
Elektrické snehové frézy sú vhodné, ak máte prístup k elektrine a čistíte od snehu plochu menšiu ako 40 metrov na dĺžku. Ak je pozemok, z ktorého potrebujete sneh pravidelne odpratávať, ešte väčší, je na mieste zaobstarať benzínovú snehovú frézu, ktorá je výkonnejšia a jej dosah nie je obmedzený el. káblom. Navyše si ľahko poradí aj so zmrznutou, mokrou či výdatnou nádielkou snehu.
Snežné frézy na benzín sú k dostaniu v jednostupňovom alebo dvojstupňovom variante. Jednostupňové modely majú vďaka jedinej sústave lopatiek nižšiu hmotnosť a manipulovať s nimi zvládnu bez väčšej námahy aj ženy. Dvojstupňové frézy si poradia aj so snehovými kalamitami, svahmi a nespevnenými cestami na horách alebo v ťažko dostupnom teréne.
Čo si ujasniť pred nákupom snežnej frézy?
- Z akého povrchu treba sneh odpratať? (napr. asfalt, nespevnený terén, svah ai.)
- V akom stave sneh najčastejšie odpratávate? (čerstvý, namrznutý, mokrý a pod.)
- Akú veľkú plochu budete od snehu čistiť?
- Bude s frézou pracovať muž alebo žena?
- Budete žať sneh iba za svetla alebo aj za tmy?
Na základe týchto otázok si lepšie vytvoríte predstavu o konštrukcii, vybavení aj výkone snežnej frézy, ktorá bude pre vaše potreby optimálna.
Posypové materiály vyberajte podľa podložia!
Čo všetko môžete použiť na posyp?
- Štrk a piesok – je ideálny na nespevnené cesty.
- Popol a piliny – môžete využiť na asfaltový alebo betónový povrch.
- Posypová soľ – oproti predchádzajúcim materiálom naruší zvyšnú vrstvu snehu, je však pomerne agresívna k rastlinám, zvieracím labkám aj automobilovým podvozkom, preto je vhodné jej užívanie obmedziť.
Ako bezpečne odstrániť sneh zo strechy
Väčšia vrstva snehu na streche môže ohroziť nielen samotnú stavbu, ale aj okoloidúcich. S príchodom oteplenia je vysoká pravdepodobnosť, že ťažký mokrý sneh začne zo striech padať na okolité chodníky. Preto ho treba, pokiaľ možno, čo najskôr odstrániť. Buďte však pri tejto práci maximálne opatrní, nasaďte pre istotu pracovné rukavice a ochrannú prilbu. Na vyšších domoch použite istenie. Na zhadzovanie snehu zo strechy sú najvhodnejšie hrable s dlhou rukoväťou alebo hrubé metly. Než s prácou začnete, priestor pod strechou ohraďte napr. bezpečnostnou páskou, aby ste zamedzili vstupu okoloidúcim.
Pri odpratávaní snehu zo strechy dodržujte tieto zásady:
- Sneh odhrabávajte rovnomerne po oboch stranách strechy.
- Vyhnite sa nahrnutiu snehu na jedno miesto – mohli by ste preťažiť konštrukciu strechy.
- Na streche nechajte slabú vrstvičku snehu, ktorá funguje ako izolácia.
- Odstráňte aj cencúle a námrazu na odkvapoch.