Ako odnaučiť psa štekať a udržať dobré susedské vzťahy
Štekot je základná komunikácia psa, obranná a ochranárska reakcia a často aj dôvod, prečo si psa kupujeme. Ale čoho je veľa toho je príliš a neúnavný štekot psa v zavretom byte alebo v nočných hodinách na dvore, obťažuje nielen vás, ale aj susedov. Ukážeme vám niekoľko metód, ako odnaučiť psa štekať. Začnite od šteňaťa, práca bude jednoduchšia.
Štekot ako psia komunikácia
Teriér, špic, čivava, mops, nemecký ovčiak aj sheltie patria medzi plemená, u ktorých môžete očakávať štekotu viac, než je zdravé. V štekaní by mohli súťažiť aj psie plemená VeTaj. Už pred zaobstaraním psa teda odporúčame preštudovať povahové rysy jednotlivých plemien.
Štekot je psia komunikácia, psy štekajú, keď majú radosť, chcú sa hrať alebo keď cítia nebezpečenstvo. Pes ale môže štekať aj v prípade, keď sa nudí, je frustrovaný alebo naň prenášate vlastnú nervozitu. Cieľom protištekacieho výcviku preto nebude psa zbaviť štekania, ale naučiť ho zmeniť dlhý štekot na krátke šteknutie v prípade potreby, ktoré po zákazovom povele okamžite ustane.
Výcvik šteňaťa
Najlepšie výsledky dosiahnete, keď so psom začnete pracovať okamžite, akonáhle si šteniatko prinesiete domov. Treba psíka neustále chváliť, keď je potichu a prestať ho chváliť, keď začne štekať. Nebojujte proti štekotu krikom, pes by reagoval štekotom.
Chvíle ticha odmeňujte maškrtami. Pár dní intenzívneho výcviku a šteňa rýchlo preberá vzorec správania, ktoré mu prináša výhody.
Problémom môže byť aj to, že spočiatku ste so psom dlhé týždne, a zrazu príde zvrat a začnete chodiť do práce. To sa stáva napríklad po veľkých prázdninách, kedy sa psíkovi venovali deti, a tie idú do školy, alebo po dlhšej chorobe. Odlúčenie treba trénovať už od šteňaťa a zaviesť rutinný poriadok dňa.
Ako odnaučiť dospelého psa štekať
Najprv si musíte byť istí, na aké podnety pes reaguje a kedy štekot spúšťa.
- Je štekot obrannou reakciou?
- Je štekot z nudy psa?
- Potrebuje pes spoločnosť a štekaním na seba upozorňuje?
Pokiaľ pes šteká, keď sa nudí a potrebuje pozornosť pána, potom sú riešením najrôznejšie hry, dlhé prechádzky a psie hračky. Rôznorodé hračky môžu psa zabaviť aj v čase, keď ste mimo domova. Nezabudnite, že dostatočne fyzicky aj psychicky vyťažený pes je spokojným psom. Pes, ktorý šteká vo chvíli, keď stráži, potrebuje trpezlivý výcvik a dlhšie vedenie.
Štekot pri dverách a na domový zvonček
Pre tento výcvik musí pes poznať povel „miesto“ a „zostaň“. Keď sa ozve zvonček, dajte povel „miesto“. Pes musí zostať na mieste, kým neotvoríte a neprivítate prichádzajúceho. Už v tomto kroku by mal pes prestať štekať (povelom mu jasne poviete, čo má robiť iného). Akonáhle pes prestane štekať, pochváľte ho. Situáciu môžete nacvičovať napríklad so známymi niekoľkokrát týždenne, kým pes pochopí, že za dverami nečíha nebezpečenstvo.
Štekot psa na prechádzkach na okoloidúci
Vždy veďte psa na vodítku a určujte tempo chôdze. Vodítko držte na kratšiu vzdialenosť, ale voľne. Pokojne pokračujte v chôdzi, pre psa je to signál, že štekanie nebolo nutné. Maškrtou odmeňte psa, keď ide pokojne a bez štekania.
→ Pokiaľ pes počas štekotu začne ťahať za vodítko, krátkym šklbnutím ho prinútte držať správny smer. Tým mu dáte najavo, že sa nič nedeje a má pokračovať v chôdzi.
Dlhé štekanie v byte alebo ako sa zbaviť separačnej úzkosti u psa
Separačná úzkosť je u malých šteniat bežná. Najprv učte psa na to, že sa bude zdržiavať sám a odchádzajte len na krátky čas. Postupne predlžujte dobu. Pokiaľ pes zostáva sám, je tiež potrebné, aby mal presne stanovený poriadok. V rovnakom čase kŕmenie, v rovnakom čase venčenie aj hranie.
Aj dospelých psov trápi separačná úzkosť, ak boli zvyknutí na vašu prítomnosť. V tomto prípade je postup rovnaký, ale počítajte s tým, že nácvik bude trvať dlhšiu dobu. Psovi nezabudnite dať k dispozícii jeho obľúbené hračky a pomôžu aj interaktívne hračky do ktorých schováte maškrty a pes ich musí dostávať von, čím sa zabaví, a vy nebudete musieť riešiť zničené vybavenie bytu.
→ Ak je pes počas vašej neprítomnosti pokojný (môžete sa informovať napríklad u susedov), vždy ho po príchode domov aktívne privítajte a nezabudnite na maškrtu.
Strážny pes
Štekanie ako upozornenie na nebezpečenstvo nemožno psa odnaučiť úplne. Akonáhle začne pes štekať, odveďte ho na miesto. Sami bežte k dverám alebo k bránke. Pokojne sa vracajte k psovi s výrazom, že žiadne nebezpečenstvo nehrozí.
→ Rýchle ukončenie štekania môžete podporiť maškrtou v dlani. Cez zatvorenú dlaň začne pes čuchať maškrtu a štekot prestane. Opakujte zákazový povel. Držte dostatočné oneskorenie medzi štekaním a maškrtou, aby odmena nebola za štekanie, ale za splnenie povelu.
Protištekajúci obojok, funguje?
Obľúbenou metódou mnohých psíčkarov sú protištekacie obojky. Tie môžu fungovať na báze vibrácií, zvuku a malých elektrických impulzov. Majú za cieľ najprv upozorniť psa na nežiaduce správanie (zvuk, vibrácie), a pokiaľ neustane, spôsobiť mu nepríjemný pocit v oblasti hlasiviek (impulz). Niektoré tieto obojky majú senzor, ktorý funguje na báze stiahnutia hlasiviek. Teda obojok sa spustí automaticky, keď pes začne štekať.
Protištekajúce aj iné výcvikové obojky sú až poslednou možnosťou v celom výcviku a odporúčame ich len skúseným cvičiteľom, ktorí presne vedia, ako s nimi pracovať. V rukách laika by sa mohli stať naopak podnetom k nesprávnemu konaniu psa na základe zlého vyhodnotenia situácie.
Ďalšie tipy proti štekaniu psov
Pes musí mať počas dňa dostatok zábavy.
Pes cíti neistotu pána a začína ho brániť, neprenášajte nervozitu na psa .
Na váš krik bude pes reagovať štekotom.
Zvýšené štekanie môže byť spôsobené bolesťou psa v dôsledku ochorenia alebo zranenia.
Akonáhle nie ste so psom, nechávajte mu niektorý starší kus vášho oblečenia.
Pokiaľ pes zostáva dlhé hodiny v byte sám, zaistite mu venčiacu službu.