Ako opraviť pretekajúcu toaletu? Stačí pár užitočných tipov a zvládnete to sami!
Pretekajúca voda na záchode je častým problémom, s ktorým sa môžete vo svojej domácnosti stretnúť. Nie je však potrebné zúfať – treba konať. Vo väčšine prípadov si s opravou hravo poradíte sami. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako opraviť pretekajúci záchod svojpomocne.
Spláchli ste toaletu, ale namiesto toho, aby sa len naplnila nádržka, nateká voda ďalej a preteká záchodovou misou? V takom prípade treba začať tento problém okamžite riešiť – za minútu totiž zvládne záchodom pretiecť až liter vody, takže okrem nepríjemného zvuku, ktorý je s pretekaním záchodu spojený, by sa mohlo dostaviť nemilé prekvapenie, keď obdržíte vyúčtovanie za vodu.
Najrozumnejším riešením, ktoré môžete v danej chvíli urobiť, je zastaviť prívod vody, a potom sa v kľude nachystať na opravu, ktorú zvládnete vo väčšine prípadov sami – a to aj keď nie ste žiadny veľký domáci majster.
Prečo toaleta preteká?
Než sa pustíme do samotnej opravy, poďme sa najskôr pozrieť na to, čo je príčinou toho, že záchod začne pretekať. Tento problém sa väčšinou objavuje u starších splachovacích systémov, ktoré už používate niekoľko rokov. Najčastejšie u nich dochádza k znečisteniu mechanických častí, kedy sa na nich usadzuje vodný kameň či slizký povlak – v takom prípade stačí tieto časti umyť jarovou vodou, prípadne ich očistiť kefkou a opláchnuť.
Druhou príčinou môže byť opotrebenie či poškodenie tesnenia – náhradné zakúpite za pár centov, a po jeho výmene vám zase bude záchod fungovať ako nový.
Pretekaniu záchodu sa dá zabrániť prevenciou. Stačí z času na čas skontrolovať mechanické časti, či nie sú znečistené, alebo, najmä v starších systémoch, preventívne vymeniť tesnenie – väčšinou stačí raz za desať rokov.
Pokiaľ používate na splachovanie vodu zo studne, je vhodné preventívne čistenie raz za dva roky.
Ako na opravu?
Než sa pustíte do opravy, nachystajte si potrebné náčinie – budete potrebovať skrutkovač, handru a čistiaci prostriedok, hubku či kefku na umytie usadenín. Potom môžete začať:
- Do opravy sa nepúšťajte skôr, ako uzavrite prívod vody do WC.
- Akonáhle máte istotu, že voda nebude do wc modulu natekať, spláchnite, aby sa vypustila všetka voda z nádržky.
-
Teraz je treba sňať kryt nádržky na vodu, aby ste mohli skontrolovať stav súčastí. Jej demontáž je závislá od typu toalety:
a) Pri klasických kombinovaných toaletách väčšinou stačí odklopiť veko.
b) V závesných toaletách so vstavaným systémom splachovania je treba zabrať za kryt splachovadla smerom nahor a odklopiť ho, pri niektorých modeloch budete musieť veko odskrutkovať. Potom už stačí preklopiť páčky, ktoré sa ukrývajú pod vekom, uvoľniť splachovače, odomknúť zámky a celý kryt zložiť - a to vrátane prepážky. - Akonáhle sa vám podarí sňajú kryt nádržky, vyberte splachovadlo a plavák a očistite ich pod tečúcou vodou od nánosov nečistôt a vodného kameňa. Môžete použiť čistiaci prostriedok a hubku či mäkkú kefku, skvelým pomocníkom vám ale bude napríklad aj ocot či jedlá sóda.
- Skontrolujte tesnenie, či nie je sterené alebo prasknuté. Niekedy ho stačí len otočiť, aby opäť tesnilo, ale najlepšie je vymeniť ho za nové.
- Vykonajte taktiež kontrolu ventilu, pokiaľ bude opotrebovaný, bude nutná jeho výmena .
- Nezabudnite dôkladne vyčistiť aj nádržku na vodu zvnútra – aspoň do miest, kam dosiahnete.
- Akonáhle očistíte všetky nečistoty a vymeníte potrebné súčasti, zmontujte opäť splachovací systém (v opačnom poradí, než ste ho demontovali) a otvorte prívod vody. Potom, čo natečie plná nádržka, skontrolujte, či už voda nepreteká
Pozor na staré toalety
Pokiaľ máte veľmi starý splachovací systém, ktorý je ešte vyrobený so skrutkovacími ventilmi, ktoré idú vymontovať iba potom, čo vyskrutkujete celú nádržku, odporúčame vám radšej sa do opravy svojpomocne nepúšťať a zavolať inštalatéra. Tieto systémy sú totiž pre laikov zložité a oprava by sa vám nemusela podariť.