10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako položiť netkanú textíliu?

Či už chcete znížiť výskyt burín na záhonoch, alebo ochrániť rastliny proti škodcom či mrazom, v tom všetkom vám pomôže netkaná textília. Jej využitie je pomerne široké, a pokiaľ túžite po krásnych záhonoch, potom by ste ju mali vyskúšať. V dnešnom článku sa zameriame na jej hlavné využitie a poradíme vám, ako položiť netkanú textíliu tak, aby plnila svoj účel.

Používanie netkaných textílií je medzi záhradkármi veľmi obľúbené. Hodí sa nielen na zeleninové, ale aj okrasné záhony, pod mulč, kačírok či štrk, ale aj na zakrytie ovocia či zeleniny ako ochrana pred prízemnými mrazmi. Svoj účel však plnia len vtedy, ak sú vhodne zvolené a správne položené – potom dokážu byť veľkým pomocníkom.

Ako položiť netkanú textíliu?

Prečo používať netkanú textíliu?

Netkanú textíliu môžete používať na zeleninových či kvetinových záhonoch, pod jahody, tekvice, melóny, alebo okolo kríkov či stromčekov. Hlavné výhody jej používania sú nasledujúce:

  • znižuje výskyt burín,
  • ochraňuje plodiny pred znečistením od zeminy,
  • bráni nadmernému odparovaniu vody zo záhonu,
  • udržuje vyššiu teplotu zeminy, čím podporuje výnos,
  • ochraňuje proti vymŕzaniu zeminy,
  • pri zakrytí rastlín slúži ako ochrana proti mrazu,
  • môže fungovať aj ako ochrana proti škodcom.

Druhy netkaných textílií

Ak si budete kupovať netkanú textíliu, môžete sa stretnúť s rôznymi druhmi, najbežnejšie sú tieto:

Biela netkaná textília

jedná sa o najľahšiu textíliu s najredšou štruktúrou a najnižšou gramážou (väčšinou okolo 20 g/m2). Jej výhodou je to, že je veľmi dobre priedušná a dobre odráža slnečné lúče, preto sa skvele hodí na zeleninové záhony či na zakrytie rastlín počas chladnejších dní, kedy by ich mohol spáliť jarný či jesenný mráz. Skvele vám však poslúži aj ako ochrana stromov či kríkov pred najrôznejšími škodcami či vtákmi.

Hnedá netkaná textília

táto textília už je ťažšia ako biela, má hustejšiu štruktúru a vyššiu gramáž – väčšinou medzi 30 až 50 g/m2. Nazýva sa tiež mulčovacia fólia a ako už sám tento názov, a vlastne aj farba, napovedá, používa sa ako mulč, ktorý zabraňuje prerastaniu buriny. Často sa potom ešte zasypáva mulčovacou kôrou.

Čierna netkaná textília

táto textília s gramážou medzi 40 až 100 g/m2 je najpevnejšia, najťažšia a najhustejšia, preto najviac zabraňuje prerastaniu buriny. Vstrebáva tiež najviac slnečného žiarenia, takže je vhodná najmä na pestovanie teplomilných rastlín, pretože zahrieva pôdu pod sebou. Pozor si však dajte pri pokládke na južnej strane, kde by mohla, pri položení pod náchylnejšími rastlinami tieto rastliny pri veľkých teplotách a nedostatočnej vlahe, spáliť.

Ako položiť netkanú textíliu?

Netkanú textíliu môžete pokladať rôznymi spôsobmi. Nech už zvolíte ktorýkoľvek z nižšie uvedených, prvý krok je spoločný. Najprv totiž musíte dôkladne pripraviť záhon – pomocou hrablí z neho odstráňte všetky povrchové nečistoty, potom ho dôkladne vyplejte – ddávajte pozor, aby ste odstránili všetok koreňový systém buriny, vrátane koreňov starých rastlín. Potom zeminu na záhone zarovnajte, aby bol záhon úhľadný av rovine.

Postup č. 1:

  1. Vyznačte si miesto, na ktorom majú byť rastliny umiestnené a zasaďte ich.
  2. Odmotajte dostatočné množstvo textílie – na dĺžku záhona plus aspoň jeden meter navyše.
  3. Začiatok textílie umiestnite na okraj vášho záhonu a upevnite ju pomocou väčších kameňov, kolíkov alebo klincov.
  4. Pretiahnite textíliu cez rastliny.
  5. Vyhľadajte pod textíliou rastliny a vystrihnite im pomocou nožníc otvor v tvare písmena X (nepoužívajte iný tvar), ktorým ich potom pretiahnite.
  6. Poznámka: Najprv nechajte otvor menší, keď sa začne rastlina rozrastať, otvor rozšírte.
  7. Akonáhle dokončíte otvory pre všetky rastliny, odstrihnite textíliu a opäť ju aj na druhom konci na pevno uchyťte.
DOBRÁ RADA

Ak sa vám nepodarilo položiť na záhon netkanú textíliu v jednom kuse, môžete ju napojiť. V takom prípade je ale potrebné, aby sa oba konce textílie prekrývali aspoň 10 centimetrov a v mieste spojov ich nezabudnite prichytiť pomocou klincov

Postup č. 2:

Postupovať môžete aj tak, že textíliu najprv umiestnite na záhon (opäť ju nezabudnite zaistiť na začiatku aj konci záhona), a až potom do nej budete prestrihovať otvory a sadiť rastliny. Tento spôsob však neodporúčame, pretože hoci by sa mohol zdať jednoduchší, opak je pravdou. Obzvlášť vtedy, ak sadíte rastliny s väčším koreňovým balom, teda okolo troch litrov a viac, je sadenie nepraktické – vykopávanie dier je zložitejšie a nie je úplne jednoduché pretiahnuť otvorom v textílii koreňový systém.

TIP! Netkanú textíliu môžete po pokládke zamulčovať. K tomu vám poslúži nielen mulčovacia kôra, ale napríklad aj zavädnutá pokosená tráva. Pokiaľ patríte k milovníkom kamienkov, je možné použiť aj tie.

Postup č. 3:

Ako sme už spomenuli vyššie, netkanú textíliu môžete použiť aj ako ochranu pred mrazom alebo pred škodcami. V prípade kríkov či stromov omotajte vetvy vrstvovou textíliou a prichyťte pomocou drôtikov alebo povrázkov. Pri záhonoch postupujte obdobne ako pri postupe č. 1, akurát nebudete prestrihávať otvory a rastliny necháte celé prekryté po nevyhnutne potrebný čas .

DOBRÁ RADA

Ak budete netkanú textíliu pravidelne odkrývať, môžete k jej zaťaženiu využiť igelitové vrecká naplnené pieskom. Tie na rozdiel od kameňov či klincov nemajú ostré hrany, takže textíliu nepoškodia a predĺžia jej životnosť.


RADA NA ZÁVER: Pred tým ako si zaobstaráte netkanú textíliu, zamyslite, aký má byť jej hlavný účel a aký typ je pre vás teda vhodný. Pri pokládke postupujte opatrne, pri mulčovaní dajte pozor, nech nezasypete a nepolámete rastliny. A hlavne nezamieňajte netkanú textíliu s tkanou - tkaná textília je totiž veľmi ťažko priepustná ako pre vzduch, tak pre vodu, a rastlinám by sa v nej rozhodne nedarilo.