Ako premeniť detskú izbu na študentskú
Školské roky sú preč a je čas zariadiť detskú izbičku tak, aby vyhovoval potrebám dospievajúcich potomkov. Teenageri sú premenliví ako aprílové počasie, zariadenie študentskej izby nebude ľahké. Poradíme vám, ako zariadiť študentskú izbu, aby slúžila dlhé roky, a aby ju bolo možné pravidelne obmieňať.
Kedy je čas na zmenu izbičky
Nie je to tak dávno čo ste zariaďovali izbu pre novorodené bábätko. Upravili ste ho na detskú izbu a izbu pre školáka alebo školáčku. Ani ten už nevyhovuje potrebám dospievajúcej ratolesti a treba opäť siahnuť k úpravám a zmeniť izbu tak, aby bola dostatočne pohodlná a motivujúca pre čerstvého študenta alebo študentku.
Dospievanie vyžaduje iné usporiadanie izby
Je samozrejmé, že v priebehu dospievania sa menia potreby a nároky na zariadenie izby. S dospievaním sa u detí mení aj vkus, záľuby alebo spôsob, ako je izba využívaná. V izbe nesmie chýbať veľký písací stôl, príjemné miesto na učenie, miesto na uloženie elektroniky a samozrejme kútik na relaxáciu a odpočinok.
S plánovaním zariadenia a vizualizáciou vám pomôže celý rad dostupných aplikácií. Môžete si vytvoriť kompletný návrh zariadenia vrátane zvolených farieb.
Kedy zariadiť študentskú izbu
Študentskú izbu by ste mali začať zariaďovať na druhom stupni základnej školy. Hoci dieťa ešte nespĺňa vek na označenie študent, posledné ročníky základnej školy už sa nesú v znamení príprav na prijímacie skúšky. Dieťa bude tráviť oveľa viac času štúdiom, a preto je zmena izby viac ako vítaná.
Sústreďte sa na tri zóny študentskej izby
→ Zariadenie izby vyberajte v spolupráci s potomkom. Ladenie farieb aj jednotlivé doplnky si musí vybrať budúci študent či študentka.
Miesto pre štúdium
Dôležitým prvkom študentskej izby je pracovný kút. Na vybavení si dajte záležať. Myslite na to, že pracovný kút bude vášho potomka sprevádzať nielen po strednú školu, ale napríklad aj napriek vysokej škole a dosť možno aj po prvé roky pracovnej kariéry.
Pracovný kút by mal byť umiestnený v blízkosti okna a v dostupnosti elektrickej zásuvky. Veľký pracovný stôl je základnou požiadavkou, mal by obsahovať pracovnú plochu a plochu odkladaciu. Štúdium sa nezaobíde bez notebooku, okrem notebooku musí na stole zostať aj miesto na písanie poznámok. Voľte stôl s dostatočnou šírkou.
O pohodlie pri štúdiu sa postará pracovná stolička. Vyberte naozaj kvalitný kus, stoličku, ktorá ctí zásady ergonómie pri práci a má možnosť nastavenia výšky sedadla, sklonu chrbtovej opierky a polohy podrúčiek. V blízkosti stola by mal byť dostatočný počet zásuviek, knižnica a ďalšie úložné priestory. Nesmie chýbať stolná lampa na nočné štúdium.
Nevyhnutné vybavenie študentskej izby
- Pracovný stôl – minimálny rozmer 150 × 85 cm.
- Pracovná stolička – s možnosťou polohovania.
- Stolová lampa – s nastaviteľnou výškou a sklonom.
- Posteľ – v rozmere pre dospelú osobu doplnená roštom a matracom.
- Šatníková skriňa – voľte rozmer až k stropu miestnosti.
Miesto pre spánok
Posteľ vyberajte pohodlnú a s dostatočnou dĺžkou. U mužov je známe, že sa im výška môže zmeniť aj po dvadsiatom roku života, posteľ kúpte v minimálnej dĺžke 200 cm. Bežne zoženiete postele s predĺženou dĺžkou, 220 cm alebo postele s atypickými rozmermi. Posteľ by mala byť zhotovená z masívu, tá je zárukou dlhej životnosti.
Napriek tomu, že to asi neradi počujete, váš potomok si pravdepodobne časom privedie aj prvého partnera. Počítajte s tým, a pokiaľ máte možnosť, voľte posteľ o šírke 120 cm.
K posteli nezabudnite zaobstarať kvalitný matrac a rošt. Celok doplňte o veľký počet relaxačných a dekoračných vankúšov. Veľa hodín štúdia sa bude odohrávať práve v posteli.
Miesto pre relax
Izba nie je len o spánku a štúdiu. Určite by nemal chýbať malý relaxačný kútik. Teenageri majú veľa záľub. Relaxačný kútik môže byť doplnený pohodlným kreslom, sedacím vakom alebo napríklad malou rozkladacou pohovkou na prespanie kamarátov. Do relaxačného kútika môže patriť aj audio a video technika.
Dôležité doplnky
Teenageri bývajú premenliví ako jarné počasie. Nesmie pre vás byť prekvapením, že budú často meniť záujmy a vkus. Základné vybavenie voľte v neutrálnych farbách a aktuálnej nálade a rozpoložení prispôsobte doplnky. Môže to byť kusový koberec, výrazná tapeta v jednom mieste izby, veľkoformátová samolepka na skrini, taburety alebo farebné vankúše.