Ako pripraviť športové vybavenie na zimnú sezónu alebo kto maže, ten ide!
S prichádzajúcou zimou sa nezadržateľne blíži aj prvá snehová nádielka as ňou očakávaná zimná športová sezóna. Pripravte si svoje korčule, lyže, bežky aj sane včas, aby ste mohli vyraziť na svah alebo ľad medzi prvými! Ak budete vybaveniu venovať náležitú starostlivosť, v teréne vás nič neprekvapí. Poradíme vám, na čo sa zamerať a ako športové náčinie pripraviť – voskovanie lyží, sánok a brúsenie korčulí je nevyhnutnou súčasťou údržby.
Voskovanie lyží a bežiek je zárukou hladkej jazdy
Voskovanie a parafínovanie lyží a bežiek je nevyhnutné preto, aby sklznica po snehu pekne kĺzala. Zjazdové lyže a snowboardy sa obvykle parafínujú aspoň raz za rok. Túto prácu môžete nechať na odborníkov servise, ktorí na sklznice nanesú parafín a zafixujú ho pomocou špeciálnej žehličky.
Voskovanie bežiek nie je tak zložité a zvládne ho každý pokročilejší bežkár. Potrebovať budete špeciálny vosk na bežky (stúpací alebo sklzný podľa terénu) a kúsok korku. Postupovať by ste mali tak, že najskôr zoškrabnete pomocou škrabky zvyšky starého vosku. Potom sklznicu umyjete zmývacím roztokom do čista. Následne je potrebné určiť vhodnú tvrdosť vosku a naniesť ho rovnomerne na celú sklznicu. Nakoniec vosk dôkladne rozleštite pomocou kúska korku.
Skontrolujte aj sklznicu snowboardu
Aby ste si jazdu na snowboarde užili, je treba mať dobre nabrúsené hrany a navoskovanú sklznicu. Môže sa stať, že na sklznici sú po sezóne nové škrabance – stačí vziať snowboard do servisu, kde ich odborníci jednoducho rozleštia a sklznica bude zase ako nová!
Skontrolujte tiež stav prilby a chráničov, ktoré musia dokonale sedieť na tele a nesmú byť v žiadnom mieste poškodené
Nezabudnite na pravidelné brúsenie korčúľ
Radi chodíte aj na ľad, či zimný štadión alebo dobre zamrznutý rybník? V tom prípade si skontrolujte korčule a ich nože, ktoré musia byť dostatočne ostré, inak si jazdu príliš neužijete. Korčule vám obvykle behom chvíľky nabrúsia priamo na klzisku. Brúsiť korčule je možné za určitých okolností aj doma, nepúšťajte sa však to toho, ak vám chýbajú potrebné skúsenosti a náradie – mohli by ste ich trvalo poškodiť. Nezabudnite skontrolovať aj šnúrky, ktoré nesmú byť príliš zodraté, aby vám pri uťahovaní nepraskli.
Ak sú vaše korčule staršie a členok v nich príliš nedrží, porozmýšľajte nad novým párom! Vyberte takú veľkosť, aby ste do korčulí bez obáv obuli aj teplejšie ponožky.
Pripravte sánky a boby pre deti
Myslite aj na najmenších a skôr než s nimi vyrazíte do víru zimných radovánok, skontrolujte stav saní a bobov. Sánky musia mať pevný výplet aj vodiacu šnúrku, ich sklznice by nemali byť zhrdzavené. Ak nie sú v najlepšom stave, očistite ich a navoskujte. Pri boboch je potrebné skontrolovať predovšetkým funkčnosť bŕzd.
Lyžiarske vybavenie skladujte čisté a v suchu
Po skončení každej sezóny by ste sa mali o svoje vybavenie riadne postarať, aby ste ho udržali v skvelej kondícii. Lyže, snowboard aj bežky dôkladne očistite a osušte, aby nehrdzaveli hrany. Odporúčame nechať na sklzniciach vrstvu vosku, ktorá ich ochráni pred vysušením. Lyžiarska obuv musí pred uložením dôkladne vyschnúť, skladujte ju pokiaľ možno so zapnutými prackami.