10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako rozvrhnúť záhradu tak, aby bola funkčná a lákala na relaxáciu

Nezáleží na tom, či sa chystáte na vytvorenie úplne novej záhrady, alebo plánujete kompletne renovovať tú existujúcu. Ak chcete vytvoriť priestor, ktorý bude pôsobiť nielen esteticky, ale tiež bude dokonale zladený, pôsobivo vysadený rastlinami a bude pre vás akousi oázou pokoja a pohody, potom je treba dôkladne rozplánovať, čo a kde umiestniť. Poďme sa spoločne pozrieť na to, na čo by ste si mali pri plánovaní dávať pozor, a ako rozvrhnúť záhradu tak, aby plnila vaše očakávania.

Vytvoriť funkčnú a peknú záhradu nie je úplne ľahké. Kým sa pustíte do akýchkoľvek úprav, malo by im predchádzať dôkladné plánovanie. Ak nechcete využívať služby záhradných architektov, musíte si na nich zahrať sami. Vyčleňte si preto dostatok času na to, aby ste všetko premysleli do posledného detailu a rozvrhli záhradu efektívne. Čo všetko treba pri plánovaní záhrady zohľadniť a na čo si dať pozor?

Ako rozvrhnúť záhradu tak, aby bola funkčná a lákala na relaxáciu

Plánovanie je základ

Než sa pustíte do akýchkoľvek úprav a realizácií záhrady, plánujte! Vezmite si ceruzku a papier, prejdite sa po záhrade, zmerajte si ju a zakreslite na papier jej pôdorys. Vhodné je použiť štvorčekový papier, na ktorom si môžete stanoviť presnú výmeru - štandardne sa jeden štvorček používa pre jeden meter štvorcový pozemku. Nezabudnite do prvotného plánika zakresliť všetky stavby, ktoré už na pozemku stoja, a zároveň si tiež vyznačte, kadiaľ vedú inžinierske siete – to bude obzvlášť dôležité napríklad pre plánovanie umiestnenia bazéna, skleníka s vykurovaním, prívod vody ku skleníku alebo sadenie hlboko koreniacich stromov.

Zamyslite sa nad účelom

Akonáhle máte zakreslený prvotný plán aktuálneho pozemku, mali by ste mať pred ďalším postupom jasno v tom, akú záhradu vlastne chcete.

  • Aké sú vaše potreby?
  • Čo očakávate od záhrady?
  • Preferujete záhradu na oddych, alebo chcete primárne úžitkovú záhradu?
  • Má byť záhrada v nejakom štýle – napríklad anglickom či japonskom?

Položte si tiež otázku, čo je pre vás v záhrade dôležité a bez čoho sa tam jednoducho nezaobídete.

  • Má byť na záhrade bazén?
  • Chcete jazierko? Má byť okrasné alebo kúpacie?
  • Potrebujete altánok alebo pergolu?
  • Kde bude záhradné posedenie?
  • Potrebujete zvláštne miesto na grilovanie?
  • Ak máte deti alebo ich do budúcnosti plánujete, kde chcete umiestniť pieskovisko, šmýkačku či hojdačku?

Všetky tieto veci treba dôkladne premyslieť a zakomponovať do plánu. Nezabudnite doň tiež začleniť prípadné chodníčky a cestičky.

ŠIKOVNÁ RADA

Plánovanie záhrady sa najlepšie robí priamo v teréne. Choďte preto po záhrade tak dlho, pokiaľ ju nebudete mať premyslenú do posledného detailu. Je lepšie stráviť plánovaním a zakresľovaním niekoľko dní či týždňov, než byť vo finále sklamaní zlým rozvrhnutím.

Rozvrhnutie záhrady

Akonáhle máte jasno o základných veciach, môžete začať plánovať jednotlivé časti záhrady. Rozvrhnite si, kde bude úžitková záhrada a kde okrasná, v ktorých častiach má byť trávnik, kam chcete umiestniť okrasné rastliny, kríky a stromy, alebo kde bude treba skalka.

  • Najprv do svojho plánu zakreslite stromy a kríky. Zohľadnite ich výšku a predovšetkým šírku.
  • Až potom, čo máte jasno, kde budú stromy a kríky, a koľko zaberú miesta, môžete začať s plánovaním menších rastlín.

Ako vybrať rastliny?

Než sa pustíte do samotného plánovania jednotlivých rastlín, odporúčame vám vyznačiť si na vašom plániku svetové strany, aby ste vedeli, kam a kedy budú dopadať slnečné lúče.

Ďalej je vhodné poznať pH vašej pôdy – každej rastline vyhovuje iné pH aj iné zloženie, takže musíte počítať s tým, že pokiaľ máte na záhrade ťažkú ílovitú pôdu, nebude sa v nej dariť rastlinám, ktoré vyžadujú ľahkú alebo piesočnatú zeminu. Ak sa ale nechcete takých rastlín vzdať, môžete im vytvoriť vyvýšené záhony, do ktorých dáte zeminu, ktorú potrebujú.

Pri plánovaní rastlín zohľadnite všetky poveternostné podmienky – niektoré rastliny neznesú vietor, iné prudké slnko alebo tieň. Rozlišujte preto:

  • Tienisté miesta
  • Polostinné miesta
  • Vlhké miesta
  • Suché miesta
  • Miesta vystavené poryvom vetra

Ako kombinovať rastliny?

Rozmiestnenie a farebné ladenie rastlín závisí predovšetkým od vášho vkusu. Vždy by ste ale mali myslieť na to, že aby záhrada pôsobila celistvo, mali by ste vysádzať rastliny po skupinách, nie iba jeden exemplár. V záhrade sa odporúča striedať nízke a vyššie prvky, aby získala priestorovú hĺbku, celoročne zelené rastliny je potom vhodné kombinovať s kvitnúcimi.

Pri výbere rastlín voľte skôr trvalky, aby ste ich nemuseli každý rok vysádzať znova. Ak nechcete venovať veľa času koseniu trávy, môžete namiesto trávnika zvoliť pôdokryvné rastliny, ktoré nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť, alebo kvetinové lúky či nižšie záhony s ohraničením, do ktorých vysádzate kvitnúce alebo vždyzelené rastliny. Brániť sa nemusíte ani umiestneniu rastlín do veľkých vonkajších kvetináčov.

TIP! Pokiaľ si netrúfnete naplánovať rozvrhnutie rastlín sami a zároveň sa vám nechce platiť záhradného architekta, vezmite si so sebou plánik do záhradníctva a požiadajte miestnych zamestnancov, aby vám s výberom vhodných variantov poradili.

Čomu sa bude v záhrade dariť?

Možností, čo vysadiť na záhrade, je celý rad:

  • Ihličnany, ktoré poslúžia ako solitéry (skvele poslúžia jedľa či smrek)
  • Ovocné stromy – jablone, hrušky, slivky, moruše
  • Ovocné kríky – čučoriedky, černice, maliny
  • Okrasné trávy
  • Paprade
  • Letničky
  • Okrasné cibuľoviny
  • Sakury
  • Vresy
  • Bylinky
  • Popínavé rastliny či dreviny

Všeobecne platí pravidlo, že stromy, väčšie ihličnany a kríky, ktoré dorastajú do výšky až niekoľkých metrov, patria k plotu, kde poskytnú ako zatienenie, tak aj súkromie pred zvedavými pohľadmi. Tieto vysoké rastliny ale využijete aj v prípade, že chcete oddeliť jednotlivé časti záhrady alebo poskytnúť tieň iba v určitých častiach.

Pred stromami a vysokými kríkmi sa potom vysádzajú nižšie kríky, ktoré vyrastú do maximálnej výšky jedného metra a kombinujú sa s trvalkami či okrasnými trávami.

ŠIKOVNÁ RADA

Pri výbere rastlín sa snažte myslieť na rozmanitosť a vysádzajte ich v súlade s ročným obdobím, teda ideálne na jar a na jeseň. Trávne osivo by ste mali vždy vysievať až ako posledné.

Čo so svahmi?

Častým problémom, s ktorým sa ľudia pri rozvrhovaní záhrad stretávajú, sú svahovité pozemky. Všeobecne platí, že mierne svahovitý terén je skôr výhodou, pretože záhradu oživí a dodá jej na zaujímavosti.

Pomyselný problém ale nastáva vo chvíli, keď je svah strmší – aj s ním si ide ale poradiť.

  1. Buď môžete vykonať terénne úpravy, ktoré sú ale pracné a mnohokrát aj finančne náročné,
  2. alebo sa pustiť do úprav pomocou rastlín a vykúzliť si tak na záhrade krásne a zaujímavé miesto.

Ideálne je, ak svah spevníte pomocou drevín a vytvoríte na ňom kaskády, suché múriky či kamenisté stráne. Svahy sú potom ideálnym miestom pre skalky. Oživiť ich môžete aj vodným zdrojom - malý vodopád, terasovité jazierko či fontánka im dodajú jedinečné kúzlo.

RADA NA ZÁVER: Ak chcete svojej záhrade dodať skutočnú jedinečnosť a osobitosť, nezabudnite využiť aj najrôznejšie záhradné dekorácie, ktoré si vyberte podľa svojho vkusu. Zakomponovať do nej môžete prírodné materiály, ako je drevo a kameň, a to v prírodnej aj opracovanej podobe. Chybu rozhodne neurobíte ani s keramickými doplnkami, rôznymi soškami, hmyzími hotelmi či ďalšími doplnkami, ktorých v záhradníctve nájdete celý rad. Zaujímavý ráz záhrade dodá aj osvetlenie - to môžete umiestniť pozdĺž cestičiek a chodníčkov, alebo aj okolo stromov. Fantázii sa medze nekladú a je len na vás, ako si záhradu prispôsobíte podľa svojich predstáv.
Tak nech sa vám podarí vykúzliť tú pravú oázu pre vašu pohodu!

Pri navrhovaní záhrady sa vám budú hodiť: