Ako sa zbaviť molí v skrini? Pomocníkov je celý rad, konajte ale včas
Moľa – nenápadný, drobný motýlik, napriek tomu ale veľmi agresívny domáci škodca. Akonáhle ho objavíte vo svojej skrini, môžete si byť takmer stopercentne istí, že už niekde stihol naklásť vajíčka, z ktorých vzniknú larvy, ktoré sú zodpovedné za dierky vo vašom oblečení. Ak sa teda budete snažiť zlikvidovať iba dospelého lietajúceho jedinca, veľmi si nepomôžete. Sú to práve larvy, ktoré ničia vaše odevy. K ich likvidácii by ste mali pristúpiť ihneď, akonáhle zistite výskyt molí v skrini, inak môžu byť škody naozaj veľké.
Ak ste sa s moľou doteraz nestretli, možno by vás ani nenapadlo panikáriť, keď proti vám vyletí zo skrine drobný, zhruba 4 až 8 mm veľký motýlik so saténovo lesklými krídelkami. Avšak akonáhle nakuknete do skrine hlbšie, panika už vás pravdepodobne prepadne – húsenice tohto nenápadného živočícha totiž dokážu napáchať takú paseku, že mnohokrát už napadnuté oblečenie či iný textil nezachránite. Zbaviť sa molí v skrini je preto potrebné okamžite!
Nie je moľa jako moľa
Kým sa vôbec pustíme do rád, ako sa takého nechceného návštevníka zbaviť, treba si ujasniť, že molí existuje viac druhov:
- Nami spomínaná šatníková moľa je veľká zhruba 4 až 8 milimetrov a vyznačuje sa lesklými striebornými krídlami. Do skrine sa vám väčšinou dostane tak, že priletí z vonku alebo si ho donesiete so sebou v oblečení, pokiaľ ste ho mali uskladnené niekde, kde už sa mole vyskytovali.
- Príbuzným mole šatníkovej je moľa potravinová, ktorá sa vyskytuje podstatne častejšie, ale ako už jeho názov napovedá, oblečenie mu bude ukradnuté – radšej si zmlsne na niečom vo vašej špajzi. Oproti žrútovi oblečenia sa vyznačuje tým, že je napoly sfarbená do šedo-hneda a napoly do biela. Domov si ho najčastejšie zavlečiete so zakúpenými potravinami, hlavne múkami.
- Títo dvaja zástupcovia majú ešte tretieho kamaráta – moľu kožušinovú. Tá si je veľmi podobná s moľou šatníkovou, ale rozlišovacím znakom sú tmavé škvrnky na krídlach. Zo všetkých troch druhov sa ale vyskytuje najmenej často.
Moľa miluje tmavé a zatuchnuté miesta
Moľa šatníková sa vyvíja od vajíčka, cez húsenicu, kuklu až po dospelého jedinca. Výhodou je, že dospelý jedinec vám oblečenie nezožerie, nevýhodou však je, že dospelá samička zvládne naklásť 50 až 200 vajíčok, ktoré sú veľké zhruba ako hlavička špendlíka, preto je veľmi ťažké ich nájsť – rovnako ako už čerstvo vyliahnuté húsenice, ktoré sa postupne zavŕtajú do hlbokých vrstiev látky.
- Húsenice sa živia textilným materiálom – obzvlášť im chutí vlna, bavlna, kožušina, perie či koža, ale žerú všetko, čo obsahuje keratín, čo je proteín obsiahnutý vo vlasoch, chlpoch alebo suchých šupinkách ľudskej kože. Vlákna látok ale okrem potravy využívajú aj na zakuklenie.
- Milujú tmavé, zaprášené a zatuchnuté miesta, naopak neznášajú sviežu vôňu a svetlo. Obzvlášť sa vyžívajú v oblečení, na ktorom sú šupiny kože zmiešané s potom – aj najmenšia vlhkosť pritiahne samičky na nakladenie vajíčok, vedia totiž, že akonáhle sa larvy vyliahnu, budú tu mať zaistenú potravu. Preto do skrine nikdy neupratujte nosené oblečenie! Alebo ho nechajte aspoň 48 hodín vyvesiť.
- Húsenice dorastajú do veľkosti 0,5 až 1 cm, a pokiaľ majú k svojmu životu nielen dostatok potravy, ale aj pokoja, vydržia v tomto štádiu až dva roky – a za tú dobu premenia váš šatník na nepoznanie!
- Akonáhle moľa šatníková dosiahne dospelosť, poletuje po svete len približne dva týždne, počas ktorých neprijíma žiadnu potravu ani tekutiny (vodu si v tele vyrába metabolicky).
Vyprázdnite skrine
Akonáhle proti vám zo skrine vyletí moľa, začnite okamžite konať. Vyberte všetko oblečenie zo skrine a ošetrite ho:
- Odevy a ďalšie textílie, ktoré je možné vyprať na 60 °C, vyperte – zlikvidujete tak larvy aj vajíčka.
- Bielizeň, ktorá neznesie vysoké teploty (napríklad vlna či hodváb), nechajte vyčistiť chemicky suchou cestou v čistiarni – upozornite však obsluhu na výskyt molí!
- Účinným prostriedkom môže byť aj využitie parných čističov – látkové materiály môžete ošetriť horúcou parou, ale keďže sú larvy väčšinou ukryté až v hlbších vrstvách, je nutné dlhodobejšie pôsobenie, čo môže mať negatívny vplyv na citlivejšie materiály.
- Využiť môžete tiež nízke teploty, teda zmrazenie lariev – ak máte dostatočne veľkú mrazničku, naložte oblečenie do igelitových vriec (napríklad tých na odpadky) a dajte na tri dni do mrazničky. Potom ho nechajte pri izbovej teplote po dobu jedného dňa roztopiť, a následne vyperte v práčke – na pranie už vám v tomto prípade stačia nižšie teploty, pretože vajíčka i larvy sú už mŕtve.
Využite lapače
Po dôkladnej očiste je vhodné nielen v danej skrini, ale aj v miestnosti, v ktorej sa mole vyskytovali, rozmiestniť prípravky na hmyz v podobe lapačov molí. Tie sú napustené feromónmi, ktoré lákajú predovšetkým samičky – najčastejšie ich zoženiete vo forme malých doštičiek s lepivým povrchom, na ktorý sa moľa prilepí a zahynie. Využiť môžete aj mololapky, ktoré fungujú rovnako ako mucholapky, len obsahujú inú látku. Oba tieto typy potom môžete zavesiť ako v samotnej skrini, tak aj po byte.
Pokiaľ nemáte doma mololapku či lapač molí, ale napriek tomu chcete konať hneď, môžete vyskúšať osvedčenú babskú radu. Nalejte do malej mištičky trochu piva alebo roztok pripravený z jedného dielu melasy a dvoch dielov octu – tieto tekutiny sú pre mole veľmi lákavé, pritiahnu ich a mole sa v nich utopia.
Odpuďte moľu prírodnou cestou
Aby sa mole vyhli vašej skrini veľkým oblúkom, môžete vyskúšať aj najrôznejšie prírodné prostriedky, pomocou ktorých s nimi bojovali už pred mnohými desaťročiami naše babičky. Sú teda rokmi preverené, funkčné, ekologické, a navyše vás takmer nič nestojí:
- Najčastejšie používaným prírodným prípravkom, ktorý mole naozaj neznášajú, je levanduľa – stačí malé zväzočky alebo nasypať sušené kvety do plátených vrecúšok a zavesiť ich do skrine. Okrem toho, že pôsobí proti moliam, vám navyše aj pekne prevonia bielizeň – len treba myslieť na to, že aróma nevydrží dlho a najneskôr raz za pol roka by ste mali levanduľu vymeniť.
- Čierne korenie je ďalším prostriedkom, ktorého arómu mole neznesú – rozdrvené guličky umiestnené v skrini tak budú skvele odpudzovať týchto nevítaných návštevníkov, nevýhodou však je, že aróma veľmi rýchlo vyprcháva, a je preto potrebné vymieňať korenie už po pár dňoch.
- Ak pri prechádzkach v prírode narazíte na chmeľ, určite si odtrhnite pár vetvičiek a umiestnite ich do skrine – je to ďalšia vôňa, ktorú mole neznesú.
- Rovnako nepríjemné sú moliam aj ďalšie aromatické bylinky, ako napríklad rozmarín, bobkový list, škorica, klinčeky či pomarančová kôra – opäť ich stačí dať do plátených vrecúšok a rozvesiť v skrini.
- Ako sme už uvádzali na začiatku, moli nemajú radi sviežosť, preto môžete do skríň umiestniť aj vrecúška naplnené nastrúhaným mydlom či pracím práškom.
Pokiaľ máte v skriniach bielizeň, ktorú dlhú dobu nenosíte, nechajte ju aspoň raz za rok vyvetrať v prievane, alebo ju ideálne vyperte. Rozhodne sa vám oplatí raz ročne preprať všetko nepoužívané oblečenie, než potom kupovať nové.