Ako si vybrať solárnu sprchu? Zamerajte sa na objem, kotvenie aj tlak
Počas letných mesiacov je veľmi príjemné, pokiaľ sa môžete pri pobyte vonku osviežiť, opláchnuť sa po práci na záhrade alebo zo seba zmyť pot pred vstupom do bazéna. K tomu všetkému vám skvele poslúži solárna sprcha, ktorá vám vonku ohreje vodu spôsobom šetrným k životnému prostrediu a nespôsobí vám šok z ľadovej vody. Aby však slúžila na požadované účely, je potrebné zvoliť správny model. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ktoré parametre treba zohľadniť a ako vybrať solárnu sprchu.
Ako funguje solárna sprcha
Solárna sprcha funguje na princípe solárneho kolektora, kedy je voda v zásobníku ohrievaná pomocou slnečných lúčov. Preto je dôležité, aby bola umiestnená na slnečnom mieste, kam dopadajú slnečné lúče ideálne väčšinu dňa a tiež v závetrí – potom ju budete môcť používať od prvých slnečných dní v apríli až do konca babieho leta. Hoci by sa mohlo zdať, že na solárnej sprche nie je nič zložité, napriek tomu je pri výbere potrebné zohľadniť niekoľko zásadných parametrov, aby sprcha plnila svoj účel na sto percent. Aké sú to?
Chcete sa len opláchnuť alebo riadne osprchovať? Všetko to stojí na objeme!
Než začnete plánovať nákup solárnej sprchy, mali by ste si ujasniť, na aké účely budete záhradnú sprchu používať najčastejšie. Chcete sa len rýchlo opláchnuť alebo osviežiť? Alebo sa pod ňou chcete dôkladne umyť a budete ju teda používať dlhšiu dobu? Budete sprchu používať sami alebo je určená pre viacčlennú rodinu? Toto sú zásadné otázky pre výber zásobníka na vodu. Jeho objem je rôzny – najmenší väčšinou číta 8 litrov a najväčší potom 60 litrov. Ktorý je vhodný práve pre vás?
Je ideálny pre jednu, max. dve osoby a skôr rýchlejšie opláchnutie pred vstupom do bazéna či vírivky, prípadne potom, čo ich opustíte.
Predstavuje štandard a zaistí možnosť dôkladného umytia aj za použitia sprchového gélu. Teplá voda z neho tečie približne 10 až 15 minút, takže ho môže využiť aj viac členov rodinu (objem okolo 20 litrov je odporúčaný max. pre štvorčlennú rodinu)
Je určený pre viacčlennú rodinu a dôkladné sprchovanie, poskytuje teplú vodu po dobu približne 20 minút.
Je väčšinou najväčší a poskytuje maximálny komfort, ktorý je porovnateľný s klasickou sprchou.
→ Zásobníky vody s objemom 40 až 60 litrov sú k dispozícii výhradne pri pevne nainštalovaných solárnych sprchách.
Upevnenie solárnej sprchy zvážte
Ďalší dôležitý parameter na zváženie je to, či budete sprchu používať stále len na jednom mieste, alebo ju chcete prenášať po záhrade. Tie prenosné sú ľahšie a majú menšie zásobníky, pevne stojace disponujú veľkými zásobníkmi, sú robustné, pomerne ťažké a väčšinou majú viac funkcií - hlavne oplach na nohy.
Sú určené na inštaláciu do pevnej podložky, ako je napríklad zámková dlažba, betónová pätka zapustená do trávnika či podlahy na terase. Majú pevnejšiu konštrukciu a väčší zásobník na vodu, takže sú vhodné na dlhšie a dôkladnejšie sprchovanie či pre viac osôb. Ich nevýhodou sú však vyššie obstarávacie náklady. Sú vhodné predovšetkým k bazénom a vírivkám so stabilným miestom a častým používaním.
Môžete podľa potreby premiestňovať z miesta na miesto po celej záhrade, pretože nie sú pevne spojené so zemou a majú odľahčenú konštrukciu. Nemusíte teda vykonávať žiadne stavebné úpravy, navyše sú nenáročné na zloženie a zaobstaráte ich za nižšiu cenu ako pevne stojace. Ich nevýhodou však je to, že majú menší zásobník na vodu, bývajú väčšinou menej kvalitné, a treba zaistiť ich stabilitu – mnohokrát nezvládnu odolať silnejším poryvom vetra. Navyše nebývajú vybavené oplachom na nohy.
Prenosné solárne sprchy sa hodia predovšetkým k nafukovacím bazénom alebo ako sprcha pri sezónnych prácach.
Myslite na to, že záhradnú solárnu sprchu treba pripojiť k prívodu vody, a to pomocou rýchlospojky k záhradnej hadici. Preto pred výberom preverte, či máte tento prívod k dispozícii a zároveň si u daného modelu overte, či musí byť pripojený k zdroju vody neustále, alebo je možné ho po naplnení zásobníka odpojiť.
Výber materiálu nepodceňujte
Kvalita aj cena solárnej sprchy sú dané použitým materiálom. Najčastejšie sa na trhu môžete stretnúť s plastovými, hliníkovými a nerezovými produktmi, pričom každý z nich má svoje pre aj proti.
Plast
Výhody | Nevýhody |
---|---|
|
|
Hliník
Výhody | Nevýhody |
---|---|
|
|
Nerezová oceľ
Výhody | Nevýhody |
---|---|
|
|
Výber materiálu sprchy je teda potrebné prispôsobiť vašim požiadavkám. Ak preferujete prenosnú sprchu, zvoľte plast. Pokiaľ bude vaša solárna sprcha umiestnená na jednom mieste a zakladáte si na kvalite, potom určite zainvestuje viac peňazí a kúpte si hliníkovú či nerezovú sprchu, ktorá vám bude slúžiť dlhé roky.
Niektoré hliníkové/nerezové modely bývajú doplnené o chrómované súčiastky, čo sa síce premietne do nárastu ceny, ale aj do odolnosti – tieto modely sú extrémne odolné a zvládnu aj náhle zmeny teplôt.
Tlak vody je často kameňom úrazu
Ďalším parametrom, ktorý by ste mali kontrolovať, je tlak vody. Solárna sprcha sa pripája k vodovodnému poriadku, a preto by ste mali pred kúpou skontrolovať, aký tlak je možné do sprchy pustiť. Štandardná a zároveň optimálna hodnota sa pohybuje medzi 3 až 3,5 barmi. Pri nižšom tlaku nebude prietok vody dostatočný.
Výška sprchy
Pri výbere solárnej sprchy zohľadnite aj jej výšku. Niektoré solárne sprchy majú výšku pevne danú a nemožno ju teda nastaviť. Štandardná výška býva okolo dvoch metrov, ale pri sprchovaní vyšších osôb alebo naopak detí je lepšie, pokiaľ si môžete výšku prispôsobiť a zaistiť si tak jednoduchšie a komfortnejšie sprchovanie.
Doplnková výbava zaistí pohodlné osprchovanie
Akonáhle si vyberiete sprchu podľa zásadných parametrov spomínaných vyššie, môžete sa zamerať ešte na doplnkové funkcie a prvky, ktoré zlepšia váš celkový komfort zo sprchovania.
- Praktickým doplnkom je oplach na nohy s uzatváracím kohútikom, vďaka ktorému si môžete opláchnuť iba nohy bez toho, aby ste museli používať sprchovú hlavicu.
- Svoje praktické využitie má tiež miešacia páková batéria, pomocou ktorej si nastavíte požadovanú teplotu vody – to oceníte najmä v horúcich letných dňoch, kedy sa voda v zásobníku môže ohriať až na 60 °C.
- Ak si chcete zaistiť maximálny komfort pri sprchovaní, kúpte si tiež podložku pod sprchu – nebudete tak musieť stáť v tráve či kaluži vody.
Ďalej myslite na to, že je potrebné zaistiť odtok vody, a to buď pomocou žliabku, ktorý bude odvádzať vodu napríklad do jamy, či trativodu vysypaného štrkom, vďaka ktorému sa bude voda postupne vsakovať do terénu. Ak budete pri sprchovaní používať sprchové gély, vždy urobte odtok smerom do septiku, kanalizácie či nádrže.
Najčastejšie otázky pri výbere solárnej sprchy
Ako funguje solárna sprcha?
Do zásobníka solárnej sprchy napustíte vodu. Zásobník využíva na ohrev vody slnečné lúče, ktoré absorbuje. Vďaka tomu je možné vodu vyhriať až na teplotu okolo 60 °C. Niektoré sprchy využívajú samostatný solárny kolektor na zbieranie slnečných lúčov.
Aký objem solárnej sprchy zvoliť?
Objem solárnej sprchy závisí od počtu členov a tiež jej využitia. Na oplach celej 4člennej rodiny pred vstupom do bazéna postačí bohato sprcha s objemom 40 litrov. Pokiaľ chcete využívať sprchu na riadne vykúpanie, potom odporúčame objem 60 litrov. Pre dve osoby na rýchly oplach stačí objem okolo 10 litrov.
Kam umiestniť solárnu sprchu?
Vyberte miesto kam čo najdlhšie dopadajú slnečné lúče a je v závetrí. Miesto by malo mať rovný podklad.