Ako si vybrať tepelný žiarič
Aj za chladnejších letných večerov, alebo počas jari či jesene si môžete dopriať príjemné posedenie na čerstvom vzduchu na vašej záhrade, terase či balkóne, a to vďaka vonkajším ohrievačom. Predtým sa vonkajšie ohrievače používali predovšetkým na záhradkách reštaurácií, dnes už si svoje pevné miesto našli v rade domácností. Ak si chcete tiež spríjemniť posedenie vonku počas chladných dní a nocí, kúpte si vonkajší ohrievač. Poradíme vám, ako ho správne vybrať.
Vonkajšie tepelné žiariče sú skvelým doplnkom, ktorý vás zahreje pomocou plynu, elektrickej energie alebo kombinácií oboch. Teplo, ktoré ohrievače vydávajú, sa šíri buď konvenciou alebo sálaním.
- Konvencia znamená, že sa teplo rozpína a stúpa k stropu, odkiaľ následne zase klesá a ohrieva tak rovnomerne celú miestnosť – preto sa hodí skôr do uzavretých miestností so stropom či strieškou.
- Oproti tomu pri sálaní treba nejaký objekt, ktorý teplo najprv pohltí, a následne ho bude vysielať do okolia – môže ním byť nábytok, alebo aj človek. Ide o princíp, ktorý využívajú takzvané infražiariče, ktoré dokážu zahriať ihneď a zároveň veľmi intenzívne.
Ako si vybrať vonkajší tepelný žiarič?
Na základe vyššie uvedených informácií je jasné, že pre správny výber ohrievača je treba vedieť, kde ho budete používať. Rozhodujúce teda nie je len jeho dizajn, ale aj spôsob vyžarovania tepla. V závislosti od veľkosti vykurovaného priestoru a dostupnosti miesta si potom môžete vybrať nasledujúce:
- Prenosné žiariče, ktoré sú vhodné skôr na vyhrievanie väčších plôch, a ako sám názov napovedá, môžete ich ľubovoľne prenášať (len pozor pri elektrických ohrievačoch – tu budete potrebovať pripojenie do zásuvky, preto si prípadne aj skontrolujte dĺžku kábla).
- Závesné žiariče vhodné skôr pre menšie priestory a jedného až dvoch ľudí. Môžete ich buď prirobiť na stenu alebo zavesiť napríklad pod striešku či na držiak slnečníka.
- Stolové žiariče, ktoré vyhrejú skôr menšiu plochu a sú vhodné na umiestnenie na stôl, odkiaľ budú ohrievať hornú časť tela, alebo na zem na zahrievanie nôh.
Všeobecne u týchto ohrievačov platí, že čím vyšší je ich výkon, tým vyššia je aj cena, ale zároveň aj nižšia spotreba.
→ Pokiaľ začnete hľadať vonkajšie tepelné žiariče, stretnete sa s dvoma typmi – plynovými a elektrickými. Oba tieto typy sa líšia svojím fungovaním a použitím a majú svoje výhody aj nevýhody, preto si ich poďme predstaviť podrobnejšie.
Plynový žiarič
Ohrievače s plynovým pohonom sú veľmi obľúbené najmä vďaka svojej nezávislosti na elektrickej energii, kedy ich môžete umiestniť kamkoľvek v exteriéri alebo dobre odvetrávanej miestnosti. Plynové ohrievače využívajú propán-butánovú fľašu (väčšinou 10 kilogramovú), ktorú zakúpite aj na každej čerpacej stanici, ale vďaka tomu, že je skrytá v konštrukcii žiariča, nekazí estetické pôsobenie.
Tieto ohrievače zoženiete v rôznych prevedeniach, buď ako stojaciu lampu, klasickú pyramídu či plynové kachle, takže okrem samotného vysokého výkonu môžu zútulniť vašu terasu či záhradu. Výkon tepla je väčšinou regulovateľný vďaka regulátoru tlaku a dosahuje skvelé výsledky.
Výhody | Nevýhody |
---|---|
|
|
Elektrický vonkajší žiarič
Elektrické ohrievače fungujú na báze infračerveného žiarenia, ktoré nezahrieva okolitý vzduch, ale okolité objekty, a teda aj ľudskú pokožku, takže pôsobia, ako by vás zahrievali slnečné lúče. Oproti plynovým ohrievačom je ich veľkou výhodou, že ich môžete umiestniť ako v exteriéri, tak aj v interiéri a sú vhodné pre veľké (možno rozmiestniť na viacerých miestach) aj veľmi malé priestory, kedy ich môžete zaobstarať napríklad ako nástenné zariadenie či stropnú infralampu. Slúži na rýchle a pohodlné vyhriatie miestnosti, a aj keď väčšinou nemajú taký veľký výkon ako plynové ohrievače, fungujú tieto ohrievače veľmi efektívne.
Výhody | Nevýhody |
---|---|
|
|
Vyššie uvedené parametre sú tými zásadnými, ktoré by ste mali pri výbere vonkajšieho ohrievača zvážiť. Dôležitú úlohu potom zohrávajú aj rozmery, prítomnosť termostatu, poistiek proti prehriatiu či výkon v závislosti na požadovanom priestore, ktorý chcete vyhrievať.
V elektrických ohrievačoch sa zamerajte na dĺžku prívodného kábla, ak vyberáte ohrievač s ventilátorom, potom by vás mala zaujímať aj jeho hlučnosť. Rozhodujúci vplyv môžu mať aj ďalšie parametre a funkcie, ako napríklad:
- Ochrana proti prevrhnutiu
- Ochrana proti zamrznutiu
- Vodeodolnosť – pre vonkajšie použitie je treba aspoň IP44
- Časovač, ktorý umožní automatické spustenie v požadovanom čase
- Diaľkové ovládanie
Najčastejšie otázky pri výbere tepelného žiariča
Aký tepelný žiarič na terasu?
Na terasu vám odporúčame plynový tepelný žiarič, ktorý vykúri aj väčšie priestory. Nepotrebuje elektrinu, stačí propán-butánová fľaša, ktorú raz za čas vymeníte.
Aká je spotreba elektrického žiariča?
Spotreba súvisí s výkonom žiariča. Najčastejšie sa spotreba pohybuje od 1,5 kW/hod.
Kam umiestniť tepelný žiarič?
Stojace tepelné žiariče umiestnite blízko posedenia. Infračervené žiariče sú obvykle menšie a hodia sa na položenie na stôl (ohrievajú hornú polovicu tela) alebo pod stôl (zahrievajú nohy).