Ako správne kŕmiť mačky? Nekompletná strava môže spôsobiť vážne zdravotné problémy
Slováci sú veľkými milovníkmi domácich miláčikov – a práve mačky patria hneď po psoch k tým najobľúbenejším. Podľa prieskumov ich žije v našich domácnostiach približne 1 milión. Toto číslo však môže byť podstatne vyššie, pretože obzvlášť na vidieku prebýva veľa mačiek iba vonku, takže ich ľudia často nezapočítavajú medzi domácich miláčikov, aj keď sa o nich starajú a kŕmia ich. Pokiaľ aj vy patríte medzi majiteľov mňaukajúcich parťákov, potom iste viete, že pre kvalitný a dlhý život mačiek je absolútne zásadná správna a vyvážená strava. Máte ale predstavu o tom, čo sa pod týmto pojmom ukrýva a ako teda tá vhodná strava vyzerá? Prezradíme vám to na nasledujúcich riadkoch a posvietime si aj na najrôznejšie mýty, ktoré sa okolo mačacej stravy tradujú.
Okrem samotnej stravy je dôležitá aj jej pravidelnosť – mačku by ste nemali prekrmovať, ale ani trápiť od hladu. Hoci na obaloch granúl či kapsičiek pre mačky štandardne nájdete uvedený údaj, aké veľké množstvo a koľkokrát denne by ste mali dávkovať (bežne sa uvádza hodnota vypočítaná pre zdravú mačku s hmotnosťou okolo 4 kg), je dôležité brať tento údaj iba ako informatívny a prihliadnuť tiež na ďalšie faktory, akými sú zdravotný stav, fyzická aktivita či temperament mačky. Ak si nie ste správnou dennou kŕmnou dávkou istí, odporúčame poradiť sa s veterinárom.
Výživové nároky mačky: vyváženosť je základ
Aby mali mačky zdravú a krásnu srsť, zdravotne prosperovali, boli čulé, mali chuť do života a zachovávali si aj zdravé psychické rozpoloženie, je nutné, aby každý deň dostali nutrične vyváženú stravu bohatú na živiny, vitamíny a minerálné látky. Vzhľadom na to, že sú mačky na prísun kvalitných živín naozaj citlivé, treba dbať na to, aby mali v strave aj dostatok esenciálnych živín, ktoré sú pre ich život nevyhnutné a ich nedostatok môže mať pre zviera fatálne následky. Medzi ne patria najmä:
- taurín, esenciálna aminokyselina, ktorej prirodzená tvorba je u mačiek veľmi obmedzená, avšak jej nedostatok môže spôsobiť množstvo ochorení, od oslabenej imunity cez ochorenie srdca až po stratu sluchu či slepotu;
- vitamín A – tohto v tukoch rozpustného vitamínu potrebuje mačka pomerne veľké množstvo (dospelá mačka cca 300 I.U. denne), avšak nevie si ho sama vytvoriť, a tak ho potrebuje získavať zo stravy. Dôležitý je predovšetkým pre zdravý zrak, kožu i srsť, ale aj pre plodnosť. Treba však upozorniť na to, že škodlivý je ako nedostatok, tak aj nadbytok;
- omega mastné kyseliny – tie sú dôležité nielen pre kvalitnú a lesklú srsť, ale pomáhajú znižovať aj zápaly v tele a prispievajú k správnej činnosti srdca.
Nezabudnite na antioxidanty
Dlhoročné výskumy anglického veterinárneho centra WALTHAM zistili, že okrem vyváženej stravy a vyššie uvedených látok sú pre mačky veľmi prínosné aj antioxidanty. Tie sú dôležité pre prirodzenú obranyschopnosť a môžu prispieť k posilneniu imunitného systému, a to najmä u mladých alebo naopak už starších mačiek. Vedci tohto centra tiež zostavili kombináciu antioxidantov, ktorá môže pomôcť znížiť poškodenie DNA spôsobené znečistením alebo chorobami súvisiacimi s vekom. Tento antioxidačný koktail napríklad využívajú vo všetkých svojich receptúrach krmivá Whiskas, aby podporili zdravý a silný imunitný systém. Granule aj kapsičky Whiskas sú tak zárukou vyváženej stravy s optimálnym obsahom všetkých potrebných látok, a to úplne bez umelých príchutí, farbív a konzervačných látok.
Mýty o mačacej strave
Mnoho majiteľov mačiek však ešte stále uprednostňuje pred kvalitnými krmivami od renomovaných výrobcov podomácky pripravené jedlo. Je ale naozaj také prospešné, ako sa traduje? Bohužiaľ vás asi sklameme. V domácich podmienkach nie je nikto schopný namiešať správnu a vyváženú receptúru, ktorá by obsahovala všetko potrebné tak, ako sme uviedli vyššie. Aby bolo možné uvariť doma plnohodnotnú stravu so všetkými potrebnými zložkami, ako je tomu v receptúrach Whiskas, musel by byť vykonaný komplexný laboratórny rozbor vstupných surovín a následne doplnené všetky látky, ktoré v týchto surovinách chýbajú.
Surové mäso pre mačky
Ďalšie rozšírené tvrdenie sa týka surového mäsa. Hoci sa môže zdať, že je pre mačku surové mäso prirodzené, rozhodne nejde o stravu, ktorá by jej výrazne prospievala – naopak dokonca môže zarobiť na poriadny malér. Aby sme mohli mačke podávať surové mäso úplne bez obáv, museli by sme si byť stopercentne istí jeho pôvodom a kvalitou. Pri manipulácii so surovým mäsom totiž môže dôjsť k jeho kontaminácii baktériami, a mačke tiež hrozí prenos niektorých parazitárnych ochorení.
Kravské mlieko do mačacej misky nepatrí
Nemenej rozšíreným mýtom je vhodnosť kravského mlieka pre mačiatka aj dospelé mačky. Táto zavedená tradícia je dnes už úplne vyvrátená vedeckým skúmaním, a to z prostého dôvodu – oproti materskému mačaciemu mlieku obsahuje to kravské veľké množstvo laktózy, ktorú mačka veľmi zle trávi, a preto sa po konzumácii mlieka u mačiek objavuje hnačka. Vo väčších množstvách môže byť mlieko pre mačku dokonca toxické.
Pozor na toxické potraviny alebo Čím mačku rozhodne nekŕmiť
Ako sme už spomenuli vyššie, nevyvážená strava môže spôsobovať u mačiek zdravotné problémy, ktoré sa najskôr začnú prejavovať zažívacími ťažkosťami, zlou kvalitou srsti a kože a prechádzajú až do zníženej schopnosti reprodukcie či ďalších vážnych ochorení. Fatálne následky však môže mať konzumácia úplne nevhodných potravín, ktoré sú pre mačku toxické. Medzi také, ktoré nikdy mačke nepodávajte, patrí napríklad čokoláda, cesnak, cibuľa či avokádo. Rovnako tak mačke nikdy nenasadzujte ľudské lieky – v prípade akýchkoľvek ťažkostí kontaktujte veterinára a konajte podľa jeho odporúčaní.
Obezita mačiek: ako jej predchádzať a ako ju riešiť
V súvislosti so stravovaním často narážame aj na problematiku obezity – k tej dochádza v dôsledku nesprávnej či nadmernej stravy, podávania nadmerného množstva maškrty, nedostatku pohybu alebo napríklad po kastrácii. Dôležité je uvedomiť si, že nadváha u mačky môže, rovnako ako u ľudí, spôsobiť celý rad vážnych zdravotných ťažkostí, pretože pri nej dochádza k nadmernému zaťažovaniu srdca, chrbtice, bedier či kolien. A v neposlednom rade je tiež počiatočným impulzom k vzniku diabetu alebo cukrovky – ani tá sa našim mačacím parťákom nevyhýba.
- Najlepším riešením samozrejme je obezite predchádzať – ak máte doma mačku po kastrácii či menej aktívneho mačacieho jedinca, mali by ste siahnuť po špeciálnych krmivách, ktoré sú pre tieto prípady určené, ako je napríklad krmivo Whiskas Sterile. Diétne krmivá potom obsahujú nižšie množstvo tuku (štandardne cca 10 %) a vyšší obsah bielkovín (väčšinou viac ako 34 %). Vhodné tiež je, aby aj v týchto granulách či kapsičkách boli obsiahnuté antioxidanty a tiež prebiotiká, ktoré prispejú k lepšiemu zažívaniu.
- Vo chvíli, keď už je mačka obézna, je nutné riešiť jej stav s veterinárom. Rozhodne nepristupujte k problému tak, že jej obmedzíte prísun krmiva pod odporúčanú dennú dávku – mohli by ste jej tým spôsobiť vážne zdravotné problémy, a to obzvlášť vtedy, ak je už obezita spojená aj s cukrovkou, kedy by obmedzenie stravy mohlo u mačky spôsobiť upadnutie do hypoglykemického šoku.
Odporúčanie na záver
Pri starostlivosti o vašu mačku by ste nemali zabúdať na to, že ste to práve vy, kto je zodpovedný za jej zdravie, ako aj za dlhý a spokojný život. Pristupujte preto k jej stravovaniu s rozumom a uprednostňujte priemyselne spracované krmivo s kvalitnou receptúrou od renomovaného výrobcu, ako je napríklad Whiskas, než aby ste vášmu zvieraciemu parťákovi spôsobili zdravotné problémy nevhodne pripravenou alebo nevyváženou, podomácky pripravenou stravou.