10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako správne ukotviť a zabezpečiť trampolínu?

Poskakovanie detí a dospelých na trampolíne je skvelou zábavou a taktiež náročnou fitness aktivitou. Aby ste si na záhrade užili trampolínu naplno, treba venovať pozornosť jej zabezpečeniu. Trampolínu je potrebné náležite ukotviť a vybaviť ďalšími bezpečnostnými prvkami pre trampolíny.

Ako správne ukotviť a zabezpečiť trampolínu?
Ako správne ukotviť a zabezpečiť trampolínu

Kam umiestniť trampolínu

Akonáhle sa rozhodnete premeniť záhradu na centrum smiechu a veselia obstaraním trampolíny, je potrebné vybrať miesto, ktoré je rovinaté a nachádza sa niekoľko metrov od plotov, stromov i konárov. Pozor dajte aj na presahy striech, pergoly a pod.

Trampolínu umiestňujte na hlinu alebo na trávnik, aby ju bolo možné správne a pevne ukotviť. Vyberajte také miesto, ktoré sa po daždi nerozmáča (aby kotvenie vždy pevne držalo v zemi). Vyhnite sa betónu, asfaltu či dlažbe a povrchom, ktoré sú nestabilné (kamienky a pod.).

Nehľadajte skratky, zakúpte kotvenie

Hoci by vás ako prvé mohlo napadnúť poskladať na nohy trampolíny tehlový múrik alebo položiť staré trámy, nebolo by to šťastným riešením. Takýto postup by priniesol viac rizík ako úžitku. Rozhodne zakúpte kotviacu sadu na trampolíny v príslušenstve, stojí len pár desiatok eur.

Kovové skrutky sa zavŕtajú do zeme a trampolína sa k skrutkám uchytí popruhmi. Bezpečne potom drží na mieste. Trampolína je stabilná, zostáva na mieste aj pri silnom vetre. Kotvenie robte do spevneného podkladu.

  1. Uistite sa, že v mieste kotvenia nie je rozvodná sieť (elektrina, internet, zavlažovanie).
  2. Kotviaci hák zaskrutkujte alebo opatrne zatlčte do zeme tak, aby ste nepoškodili oko.
  3. Pásky idú cez vrchný rám a spodkom nohy, doťahujú sa ku kotviacemu krúžku.
  4. Pevnosť sa uťahuje prackami.

Kotvenie pravidelne kontrolujte, podmáčaný terén a neustála námaha na trampolíne urobia svoje.

Ako správne ukotviť a zabezpečiť trampolínu

Ochranná sieť je nutnosťou

Skoky na trampolíne sú zábavou, kým nedôjde k úrazu. Najčastejšou príčinou je pád z trampolíny. Tomu sa dá ľahko zabrániť natiahnutím ochrannej siete okolo trampolíny alebo zakúpením trampolíny s ochrannou sieťou. Dôležité je, aby bola ochranná sieť stále napnutá. Hoci je na trampolíne trvalá prevádzka, dbajte na to, aby deti skákali iba v prípade, že je zapnutý zips na trampolíne.

→ Sieť sa napína na oceľové tyče, tie je možné kúpiť už so zabezpečením alebo ich dôkladne obaľte molitanom.

Dôkladne poučte deti o bezpečnosti skákania

Deti dokážu byť niekedy poriadnymi rebelmi a často vymýšľajú všemožné nápady, ktoré nie vždy dopadajú podľa predstáv. Preto by ste pri ich vyčíňaní na trampolíne mali byť vždy na blízku a dohliadať na ne.

Pokiaľ by sa deti rozhodli priviesť na trampolínu aj kamarátov, vždy dohliadnite na to, aby nebola prekročená maximálna nosnosť a nedošlo k preťaženiu. Je nutné pochopiteľne vlastniť trampolínu, ktorá umožnuje skákanie vo viacerých ľuďoch.

Pamätajte, že je nebezpečné skákať na trampolíne po daždi. Plocha je vlhká a veľmi ľahko sa na nej môžu vaše deti pošmyknúť. Počkajte radšej, až povrch trampolíny kompletne uschne.

Ako správne ukotviť a zabezpečiť trampolínu