10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať autonabíjačku

Asi väčšine z nás sa už niekedy stalo, že sa nám ráno nepodarilo naštartovať automobil. Zvyčajne je na vine vybitá autobatéria, ktorá predovšetkým v zimných mesiacoch horšie odoláva chladu a rýchlejšie sa vybíja. Na vine môžu byť tiež kratšie jazdné trasy, počas ktorých nemá autobatéria dostatočný čas sa dobiť, aby zvládla ďalší štart. Pre tieto prípady sa oplatí mať po ruke štartovacie káble, ktorými môžete auto naštartovať za pomoci druhého vozidla a autonabíjačku, aby ste následne mohli autobatériu plne dobiť. Poradíme vám, ako vybrať tú najlepšiu!

Na výber máte hneď z niekoľkých typov autonabíjačiek! Ktorú zvoliť?

Nabíjačky môžeme podľa použitej technológie a množstva funkcií deliť do niekoľkých základných skupín. Predtým, než sa pustíte do výberu autonabíjačky, odporúčame zistiť, aký druh autobatérie vo svojom automobile máte, a podľa toho vybrať najvhodnejšiu nabíjačku!

Klasická nabíjačka autobatérií patrí k najlacnejším

Transformátorové autonabíjačky sú síce najlacnejšie, proces nabíjania je však potrebné neustále kontrolovať, pretože napätie je nestále. Z toho dôvodu už nie sú príliš obľúbené. Sú vhodné pre autobatérie s kvapalným elektrolytom, naopak ich nepoužívajte pre nabíjanie gélových autobatérií, mohli by ich poškodiť.

Automatická nabíjačka autobatérií reguluje prúd podľa potreby

Automatické autonabíjačky samy rozpoznajú stupeň vybitia autobatérie a podľa toho regulujú výšku dodávaného prúdu. Tým zefektívňujú proces nabíjania a zároveň predlžujú životnosť autobatérie. Po ukončení nabíjania sa autonabíjačka automaticky vypne. Využitie nájdu v olovených aj gélových autobatériách.

Udržiavacie nabíjačky slúžia na udržanie plného nabitia batérie. V prípade, že je však autobatéria vybitá úplne, nie sú schopné ju plnohodnotne dobiť. Využitie nájdu v zimných mesiacoch, kedy chcete mať istotu, že aj po mrazivej noci spoľahlivo naštartujete. Udržiavaciu funkciu majú aj niektoré modely iných autonabíjačiek.

Autonabíjačka so štartom pomôže s naštartovaním auta

Autonabíjačky so štartom slúžia na dobitie autobatérie ako ostatné nabíjačky, navyše však pomôžu naštartovať automobily so slabšími autobatériami podobne ako štartovacie káble. Pri výbere dbajte na to, aby autonabíjačka mala dostatočný výkon.

Invertorové autonabíjačky fungujú na podobnom princípe ako bežné automatické nabíjačky, sú však skladnejšie a majú nižšiu hmotnosť. Často ich využívajú vodiči motoriek, keďže majú zvyčajne nižšie napätie - 6 alebo 12 Voltov.

Multifunkčná nabíjačka umožňuje komplexnú kontrolu autobatérie

Multifunkčné autonabíjačky majú okrem funkcie nabíjania tiež schopnosť celkovej diagnostiky danej autobatérie. Sú schopné určiť, v akom stave autobatéria je a odhadnúť jej životnosť. Často sa užívajú v profesionálnych prevádzkach. Ich obstarávacia cena je oproti ostatným modelom zvyčajne vyššia.

Solárna nabíjačka autobatérií nepotrebuje elektrickú prípojku

Solárne nabíjačky autobatérií sú vybavené fotovoltaickým článkom, ktorý môže byť buď kryštalický, alebo amorfný. Obvykle sú vhodné na nabíjanie všetkých druhov autobatérií. Slúži však skôr k udržiavaniu batérie ako plnohodnotnému dobíjaniu, pretože nemajú dostatočný výkon.

TIP! Pred zaobstaraním autonabíjačky si radšej overte jej kompatibilitu s autobatériou.

Ako vybrať autonabíjačku? Pozor na správne napätie a nabíjací prúd!

Teraz sa zameriame na technické parametre autonabíječek, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkčnosť nabíjačky a efektívny spôsob dobíjania! Ktoré sú tie najpodstatnejšie a čo potrebujete vedieť?


Aké napätie autonabíjačky budete potrebovať?

Najskôr je potrebné zamerať sa na hodnotu napätia, ktorá musí byť zhodná s napätím akumulátora. V opačnom prípade by autonabíjačka nedobíjala.

S výberom správneho napätia pre vaše potreby pomôže jednoduchá tabuľka:

Typ vozidla Hodnota napätia
Motocykle 6 V
Osobné automobily 12 V
Nákladné autá, dodávky a niektoré SUV automobily 24 V

Nabíjací prúd by mal byť úmerný kapacite batérie

Zaujímať by vás mal tiež max. nabíjací prúd a kapacita vašej batérie. Platí, že pre optimálne dobíjanie, ktoré batériu príliš nenamáha, by mal max. nabíjací prúd tvoriť približne desatinu kapacity autobatérie.

Všeobecne možno povedať, že pomalšie tempo nabíjania je pre autobatériu šetrnejšie, preto pokiaľ je to možné, vyčleňte si na dobíjanie batérie dostatok času. Môžu ale nastať chvíle, kedy potrebujete dobiť autobatériu čo najrýchlejšie - v takom prípade môžete v autonabíjačke zvoliť rýchlejšie tempo dobíjania, ak touto funkciou prístroj disponuje.


Moderné autonabíjačky majú rad praktických funkcií - čo všetko vedia?

Kým najlacnejšie autonabíjačky majú iba základné funkcie, modely strednej a vyššej cenovej triedy sú o poznanie variabilnejšie:

Ochrana proti skratu a prehriatiu

Bezpečnostná funkcia, ktorú by mala mať každá nabíjačka.

Automatické vypnutie

Po dosiahnutí plného nabitia sa nabíjačka automaticky vypne.

Záznam posledného nabíjania

Nabíjačka si pamätá posledný použitý program.

Oživenie akumulátora

Užitočná funkcia k omladeniu starších autobatérií pomocou silného impulzu.

Indikátor nabitia

Zobrazuje aktuálny stav nabitia autobatérie.

Svietidlo

Oceníte ho v prípade, že zapájate autobatériu v tme či šere.

Letný a zimný režim

Optimalizuje nastavenie autonabíjačky podľa okolitej teploty.

Odolnosť proti vode a prachu

Skontroluje stupeň krytia (IP), čím vyššia je hodnota, tým lepšie odoláva autonabíjačka vode alebo prachu.

Na cestách oceníte štartovacie stanice!

Štartovacie stanice, známe tiež pod pojmom štartovacie boxy, slúžia nielen ako nabíjačky autobatérií, zároveň sú schopné naštartovať vozidlo pomocou štartovacích káblov bez prítomnosti iného vozidla. Štartovacia stanice, ktoré sú napájané zo siete, vyžadujú zdroj el. energie. Štartovacie powerbanky majú však vlastný vstavaný akumulátor, teda s nimi môžete naštartovať auto aj v odľahlej pustatine.

Ako vybrať autonabíjačku

Najčastejšie kladené otázky pri výbere autonabíjačky

Ako správne zapojiť nabíjačku autobatérií?

Správne zapojenie autonabíjačky k batérii je veľmi dôležité. Túto úloha teda vykonávajte pokiaľ možno v pokoji a za plného sústredenia, aby nedošlo k poškodeniu autobatérie. Najskôr autobatériu odpojte. Potom pripojte kladný pól, ktorý je označený červeným káblom, a potom záporný pól, ktorý indikuje čierny kábel autonabíjačky. Zapnite, prípadne nastavte nabíjačku na vhodný program. Nezabudnite, že pri odpojení autonabíjačky je postup opačný.

Aký je rozdiel medzi autonabíjačkou a štartovacím boxom?

Kým autonabíjačky slúžia na dobíjanie akumulátora, štartovacie boxy môžu zároveň pomôcť s naštartovaním automobilu - podobne ako v prípade, keď štartujete auto za pomoci druhého vozidla a štartovacích káblov. Môžu slúžiť aj ako záložný zdroj energie na cestách.

Aká je priemerná životnosť autobatérie?

Zvyčajne vydrží autobatérie v aute približne 4 - 6 rokov. Veľmi záleží na kvalite autobatérie, početnosti využitia automobilu aj na tom, ako sa o autobatériu staráte.