Ako vybrať bodovky
Bodovky predstavujú vkusný, funkčný a zároveň nenápadný spôsob osvetlenia, ktorý môžete využiť nielen na centrálne osvetlenie priestorov, ale aj nasvietenie len určitých častí alebo predmetov vo vašej domácnosti. Niet preto divu, že sa bodové svietidlá tešia veľkej obľube, a to aj napriek náročnejším stavebným zásahom, než aké by boli napríklad v závesných lustroch. Aby vás však toto minimalistické vnútorné osvetlenie odmenilo požadovanou svetelnou scenériou, je potrebné vybrať ho správne. Poďme sa pozrieť na to, ako vybrať bodové osvetlenie s ohľadom na najrôznejšie požiadavky.
Bodové svetlá sú obľúbené najmä pre svoju variabilitu - hodia sa nielen do obývacích miestností, ale aj do kuchyne, kúpeľne či chodby. Oproti klasickým lustrom neznižujú strop a miestnosť opticky zväčšujú. Na trhu nájdete celý rad bodových svetiel, ktoré sa líšia nielen svojimi funkciami a zamýšľaným použitím, ale aj dizajnom – hoci je zažitý fakt, že bodovky sú všetky rovnaké, opak je pravdou, na výber máte z rôznych tvarov, ktoré sú mnohokrát doplnené aj pôsobivým kovaním či sú dostupné v rôznom farebnom prevedení.
Pre a proti bodových svetiel
Rovnako ako snáď úplne všetko, tak aj bodovky majú ako svoje pozitíva, tak aj negatíva. V nasledujúcich riadkoch vám preto prinášame základný a rozhodujúci prehľad tých najdôležitejších pre a proti, ktoré by ste mali pred zaobstaraním bodových svetiel zvážiť.
Výhody | Nevýhody |
---|---|
|
|
Typy bodových svetiel
Než sa pustíte do výberu bodoviek, treba si ujasniť, aký typ vlastne chcete a potrebujete. Na výber máte z nasledujúcich možností:
Ako už sám názov napovedá, podhľadové bodové svetlá sa inštalujú do podhľadov, a to najčastejšie sadrokartónových (v žiadnom prípade ich nenainštalujete do betónového či panelového stropu). Ide asi o najznámejší typ bodových svetiel – teda oné malé žiarovky umiestnené v strope, ktoré skvele osvecujú a opticky zväčšujú priestor, nezaberajú žiadne miesto a hodia sa tak aj do miestností s nízkym stropom. Väčšinou ich nájdete ako pevne inštalované, takzvané bodovky s pevným telom – nedá sa s nimi teda hýbať, svetlo svieti iba jedným smerom, a preto je veľmi dôležité zvoliť správnu vzdialenosť, aby došlo k prirodzenému rozloženiu svetla bez vzniku kontrastov.
→ Ich alternatívou sú takzvané smerové bodovky, ktoré umožňujú natočenie a osvietenie konkrétneho priestoru, čo oceníte napríklad v kuchyni pri jedálenskom stole alebo pracovnej ploche kuchynskej linky.
Ak nemáte k dispozícii sadrokartónový podhľad, nechce sa vám do neho investovať, a zároveň netúžite po závesných svietidlách, vyskúšajte stropné bodovky. Tie nájdete v prevedení jednobodových aj viacbodových svietidiel v najrôznejších dizajnových prevedeniach a zároveň vďaka otočnej hlavici máte možnosť aj uhlového smerovania svetla. Hodia sa predovšetkým do obývacích miestností, kde si zakladáte na útulnosti a modernom poňatí.
Viacbodové svietidlá bývajú často umiestnené na podlhovastej či štvorcovitej lište, pri ktorej nemusíte zostávať len pri klasickom dizajne, ale môžete si zvoliť aj veľmi pôsobivé čierne alebo mosadzné prevedenie. Sú skvelou náhradou lustrov so zachovaním minimalistického dizajnu a efektívneho osvetlenia.
Pre intímnejšiu a útulnejšiu atmosféru, alebo pre osvetlenie schodiska sú ideálne nástenné bodové svetlá, ktoré sú dostupné v širokej škále prevedení a designov a dajú sa pohodlne umiestniť na stenu. Môžete si vybrať aj z rôznych rozsahov nastavenia otáčania, pričom niektorými typmi je možné otáčať až o 360 stupňov.
Bodovky vyberajte podľa miestností
Ako sme už spomenuli vyššie, bodovky môžete využiť v rôznych miestnostiach a na rôzne účely – môžete nimi nahradiť klasické lustre, stojacie lampy, lampičky, alebo ich využiť na osvietenie vitrín v obývacej izbe. Každé využitie ale vyžaduje nielen iný typ bodových svetiel, ale aj iné parametre.
- Ak zvolíte bodové svetlá ako hlavný zdroj osvetlenia, je potrebné vybrať také, ktoré majú intenzitu osvetlenia aspoň 300 lx. Veľmi dôležité je aj ich rozmiestnenie – malo by byť umiestnené s rozptylom svetla pod uhlom 60 stupňov a vo vzdialenosti 150 cm od seba. Myslite tiež na to, že musia byť umiestnené aspoň 1 meter od rohov – len tak osvetlia aj tmavé zákutia a nebudú vytvárať nežiaduce tiene.
→ Na dosiahnutie maximálne efektívneho osvetlenia môžete stropné bodové svetlá kombinovať s nástennými bodovkami.
- Pri osvetlení iba konkrétneho úseku, napríklad jedálenského stola či vitríny s dekoráciami zvoľte bodovky s intenzitou aspoň 200 lx a s osvetľovacím uhlom 40 stupňov.
- Ak potrebujete osvetliť miesta, ktoré vyžadujú maximálne jasné svetlo bez nežiaduceho tienenia, ako je napríklad pracovná doska kuchynskej linky či pracovný stôl, mali by ste vybrať také bodovky, v ktorých ide variabilne nastaviť smerový sklon lúča. Ich intenzita by mala byť aspoň 500 lx a svetelný lúč by mal byť vyžarovaný pod uhlom 40°.
- Ak chcete vyniknúť umeleckým dielom, napríklad jednotlivým obrazom alebo dekoráciám, postačí vám jedna až tri bodovky umiestnené priamo nad daným predmetom, a to s intenzitou medzi 50 až 100 luxmi.
- Na osvetlenie kúpeľne je treba dávať pozor na to, aby mali bodovky ochranu proti vniknutiu vody, a to z dôvodu vysokej vlhkosti a striekajúcej vody. Zároveň platí, že bodové svetlo musí byť vzdialené minimálne 60 cm od hrany vane či sprchového kúta a pri umývadle by malo byť umiestnené vo výške aspoň 180 cm od podlahy.