Ako vybrať čistič okien
Premýšľate, ako zdokonaliť umývanie okien a zvládnuť to aj bez vedierok vody, utierok alebo novín - a skoro bezpracne? Vyskúšajte elektrický čistič. Niekedy sa mu hovorí aj vysávač na okná alebo akustierka.
Umývanie okien s ním zvládnete ľahko a rýchlo a nemusíte sa báť šmúh ani kvapiek vody. Zistite, podľa čoho vybrať ten najlepší čistič a vrhnite sa do umývania okien, ktoré vám pôjde od ruky a bude vás dokonca baviť.
Pre koho sa hodí čistič okien
- Rodičia malých detí dobre vedia, ako radi sa deti dotýkajú skiel, dýchajú na ne a kreslia prstíkmi - v tom lepšom prípade. Niekedy si vezmú na pomoc aj fixky alebo vodovky. Umývaniu okien sa preto v domácnostiach s malými deťmi musia rodičia venovať častejšie, a preto je pre nich ideálny elektrický čistič, ktorý im prácu urýchli.
- Ocenia ho aj starší ľudia, ktorým sa okná umývajú horšie potrebné kvôli bolestiam kolien alebo chrbta. Vďaka čističu nemusia vynakladať toľko sily a pomôže im aj prídavná tyč, ktorá predĺži rukoväť čističa.
- Čistič okien si ľudia často kupujú napríklad aj do viacgeneračných domov. Rodiny si ho požičiavajú a vďaka tomu čistič využijú naozaj naplno.
- Ak umývate veľké plochy okien alebo ich máte veľa, je čistič ideálny aj pre vás. Umývanie totiž môžete kedykoľvek prerušiť a za chvíľu zase pokračovať, bez toho, aby ste po sebe nechali ležať vedrá vody a mokré utierky.
- Čistič si zaobstarávajú aj ekologicky založení ľudia, ktorí neradi plytvajú vodou. Na umytie okien jej spotrebujete len trochu a nemusíte mať zlé svedomie, že ste zbytočne použili niekoľko kýblov vody.
Ako funguje čistič okien
A medzitým utrite rámy okien navlhčenou utierkou. Pripravte si fľašu s postrekovačom a naplňte ju roztokom.
Za pomoci postrekovača obaleného textilnou utierkou okná navlhčite vodou so saponátom. Roztok nechajte na oknách pôsobiť približne 2 minúty, a potom si vezmite elektrický čistič.
Gumový nástavec jemne priľne ku sklu a odsaje vodu do nádobky vnútri čističa. Vďaka tomu nebude nikde nakvapkané a na oknách nezostanú potôčiky vody ani šmuhy. Okno stačí prejsť čističom len raz - zotrie vodu a zároveň sklo vyleští.
Niektoré elektrické čističe sú 2 v 1 - znamená to, že máte iba jeden prístroj, ktorý funguje ako postrekovacia fľaša aj ako stierací a leštiaci čistič.
Čo potrebujete na umývanie okien s čističom
Aby ste sa rovno mohli pustiť do práce, nachystajte si tieto potreby. Zvyčajne ich zoženiete rovno v sete:
- čistič s odsávacou hubicou,
- fľašu s postrekovačom obaleným textilnou utierkou,
- saponát,
- batérie do čističa,
- nabíjačka.
Zaujímajte sa o dôležité parametre čističov
Potrebujete skôr ľahší čistič alebo vás zaujíma hlavne dlhšia výdrž stroja? Pozrite sa na dôležité informácie, ktoré sa oplatí vedieť o čističi pred kúpou.
Pred umývaním nechajte svoj čistič najprv približne 2 hodiny nabíjať. Potom vydrží v prevádzke v priemere od 20 do 40 minút a za tú dobu zvládnete bez problémov umyť okná. Ak máte veľa okien a potrebujete čistič s dlhšou výdržou, skúste značku Vileda - jej čističe pracujú až 40 minút v kuse.
Čím väčšia nádobka na odsatú vodu, tým viac ju pri odsávaní naplníte špinavou vodou. Urýchli vám to prácu, pretože nebudete nádobku vylievať, ale zároveň bude čistič ťažší. Preto sa pri výbere zamyslite, či potrebujete skôr čistič s menšou nádobkou alebo čistič s väčšou nádobkou.
Objemy nádržiek sa najčastejšie pohybujú od 100 do 200 mililitrov.
Pri umývaní okien väčšinou využijete široký nástavec - ten má obvykle okolo 28 centimetrov a hodí sa na klasické veľké okná.
Na menšie plochy využijete väčšinou aj menší nástavec. Ak plánujete so svojím čističom umývať aj malé okienka alebo napríklad sklenené výplne dverí, poobzerajte sa po čističoch na okná, ktoré majú v sete prídavný menší nástavec.
Vďaka tomu sa pohodlne dostanete do všetkých kútov malých okien a budete ich mať bezchybne umyté.
Umývanie veľkých okien čističom zvládnete aj bez stoličky alebo pomoci ostatných. Ak máte doma okná vysoko, pozrite sa po modeli s prídavnou tyčou. Tú si jednoducho nasadíte na čistič a dostanete sa s ním aj do škár vyšších okien.
Na čo čistič u vás doma tiež využijete
Bola by škoda vytiahnuť váš nový elektrický čistič len niekoľkokrát ročne na umývanie okien. Pomôže vám aj s umývaním:
- zrkadiel,
- strešných okien,
- sklenených dverí,
- sprchovacieho kúta
- alebo dlaždíc.
Určite vás po prvom vyskúšaní napadne, čo ďalšieho s ním vo svojej domácnosti pohodlne umyjete. Skúste napríklad aj sklenený stôl alebo presklenenú skriňu.
Pozrite sa tiež do návodu od výrobcu. Poradí vám, ktorým plochám sa naopak máte vyhnúť - čistič sa totiž nehodí napríklad na umývanie niektorých plastových povrchov.