Ako vybrať čističku vzduchu
Bojujete s nedostatočnou čistotou vzduchu v domácnosti? Dráždi vás peľ, alergény alebo drobné prachové častice? V tom prípade by ste si mali zaobstarať čističku vzduchu. Výrazne uľaví nielen alergikom a astmatikom, ale aj malým deťom a citlivejším jedincom! Tieto prístroje sú skvelým riešením aj v prípade, že máte doma chlpatého domáceho maznáčika a trápi vás poletujúce množstvo chlpov. Pomôžeme vám vybrať kvalitnú čističku vzduchu podľa vašich potrieb!
Ako funguje čistička vzduchu
Čističky vzduchu sú vybavené kvalitným filtrom a obvykle aj ventilátorom, ktorý nasáva okolitý vzduch. Nečistoty sa zachytávajú vo filtri a čistý vzduch prúdi späť do miestnosti. Čo všetko je prístroj schopný zachytiť?
- Prach, plesne aj peľ
- Zvieracie chlpy
- Baktérie a vírusy
- Zápach a dym
Čističky vzduchu delíme podľa spôsobu filtrácie
Prístroje na čistenie vzduchu je možné deliť na jednotlivé typy podľa použitého filtra a spôsobu filtrácie. V závislosti na tom, čo všetko chcete zo vzduchu odstrániť, je treba vybrať zodpovedajúci druh čističky. Niektoré modely disponujú viacerými filtrami a zvládnu tak viac úkonov naraz.
Čistička vzduchu s HEPA filtrom je ideálnym riešením pre alergikov
Čističky vzduchu s HEPA filtrom patria medzi najlepšie na trhu. Efektívne zachytávajú alergény, prach, vírusy aj plesne, roztoče aj dym. Fungujú na princípe mechanického zachytenia častíc a majú takmer najvyššiu účinnosť!
- zachytia takmer 100 % všetkých častíc
- vynikajú dlhou životnosťou
- sú vhodné pre alergikov, deti aj staršie osoby
- niektoré modely môžu byť hlučnejšie
- nutnosť občasnej výmeny filtra
Vodná čistička vzduchu funguje zároveň ako zvlhčovač vzduchu
V prípade, že máte problémy s príliš suchým vzduchom v miestnosti, oplatí sa vám zaobstarať čističku vzduchu so zvlhčovačom, ktorá disponuje vodným filtrom. Pri tej sa drobné častice zachytávajú priamo na vodnej hladine. Prístroj zároveň slúži ako efektívny zvlhčovač vzduchu, čo ocenia nielen astmatici. Účinne zachytáva mikróby a prach, nie je však schopná zachytiť pachy.
- čistí a zvlhčuje vzduch zároveň
- nie je potrebné meniť filter, iba vodu
- nižšia účinnosť (zachytí asi 70 % častíc)
- nie je príliš vhodná pre alergikov
Filtre v čističke určujú, čo zvládne čistička prefiltrovať
Typ filtra | Schopnosti a špecifikácie |
---|---|
Antibakteriálny filter | Poradí si s baktériami a vírusmi, obsahuje častice striebra. Dezinfikuje vzduch, preto je ideálny do priestorov s veľkou kumuláciou osôb. |
Elektrostatický filter | Zvládne zachytiť prach, plesne, alergény, vírusy aj baktérie. Filter je umývateľný, s účinnosťou až 99 %. |
Fotokatalytický filter | Odstráni zo vzduchu nielen baktérie a vírusy, ale aj toxické látky. |
Uhlíkový filter | Zachytí predovšetkým pachy, preto sa hodí napríklad do fajčiarskych miestností. |
UV lampa | Polapí látky organického pôvodu. |
Ionizátor | Osviežuje vzduchu pomocou záporných iónov, ktoré sú schopné zhlukovať nečistoty a uľahčiť tak čistenie vzduchu. |
Čo zohľadniť pri výbere čističky vzduchu? Vzduchový výkon a hlučnosť!
Pri výbere čističky je potrebné zamerať sa predovšetkým na to, aby mala dostatočný výkon a zohľadniť aj priestor, do ktorého ju chcete umiestniť, a to predovšetkým z dôvodu hlučnosti. Zohľadniť môžete aj ďalšie funkcie, ktoré ponúka a v neposlednom rade aj dizajn, ktorý sa vám bude typovo hodiť do miestnosti.
Vzduchový výkon sa odvíja od veľkosti miestnosti
Úplne zásadným parametrom pri výbere čističky vzduchu je vzduchový výkon – teda to, koľko metrov kubických vzduchu je schopná čistička prečistiť za jednu hodinu. Ak by ste zaobstarali prístroj s nedostatočným výkonom, čistenie vzduchu nebude efektívne a dostatočne účinné a vaša investícia tak bude zbytočná. Naopak väčšina prístrojov ponúka možnosť regulácie výkonu, čo umožňuje výkonnejšiu čističku vzduchu v prípade potreby umiestniť do menšej miestnosti a výkon jednoducho prispôsobiť.
Ako spočítať optimálny vzduchový výkon pri čističke vzduchu?
Aby ste zvolili optimálny vzduchový výkon, je treba najskôr spočítať objem miestnosti, v ktorej chcete čističku inštalovať. K tomu potrebujete poznať tieto údaje:
- výšku miestnosti
- dĺžku miestnosti
- šírku miestnosti
Namerané hodnoty (v metroch) znásobte, a nakoniec celé číslo vynásobte hodnotou 2,5, v prípade alergikov štyrmi (toľkokrát by v ideálnom prípade mala byť čistička vzduchu schopná prefiltrovať vzduch v miestnosti počas 1 hodiny). Získate tak potrebný vzduchový výkon v m3/h.
Príklad:
Výška miestnosti 2,5 m, dĺžka 5 metrov, šírka 4 metre, čistenie pre bežných užívateľov bez alergie.
2,5 × 5 × 4 × 2,5 = 125 m3/h.
Aby bolo čistenie vzduchu efektívne, potrebujete prístroj s min. vzduchovým výkonom 125 m3/h.
Nezabudnite zohľadniť hlučnosť čističky vzduchu s ohľadom na jej umiestnenie!
V prípade, že plánujete umiestniť čističku vzduchu napríklad do spálne alebo do detskej izby, je potrebné zamerať sa na jej hlučnosť počas prevádzky. Tá sa obvykle líši predovšetkým typom filtra.
Najtichšie sú obvykle elektrostatické čističky, naopak modely s ventilátorom patria medzi hlasnejšie. Komfortná hlasitosť je približne do 40 dB. Pokiaľ plánujete umiestniť čističku napríklad do čakárne alebo reštaurácie, môže jej hlučnosť dosahovať až 50 dB, bez toho, aby rušila okolie.
Aké užitočné funkcie môžu čističky vzduchu ponúknuť?
Automatický režim
Využíva senzor znečistenia a škodlivín a podľa toho automaticky reguluje
Nočný režim
Schopnosť znížiť jas displeja, a predovšetkým hlučnosť prístroja počas spánku.
Funkcia Smart
Čističku vzduchu je možné spárovať so smartfónom a cez aplikáciu ju môžete pohodlne nastaviť aj ovládať na diaľku.
Regulácia výkonu
Využijete ju v prípade, že čističku vzduchu budete premiestňovať z miestnosti do miestnosti.
Čistička vzduchu zaistí zdravší spánok
Keďže zdravému spánku prospieva dostatočný prísun kyslíka, mali by ste v spálni dostatočne vetrať. V zimných mesiacoch alebo v prípade, že by vás počas spánku rušil hluk z ulice, je ideálnym riešením využiť práve čističku vzduchu s tichou prevádzkou, ktorá vám zaistí dostatočný prísun čistého a zdravého vzduchu v priebehu noci! Predídete tak nepríjemným bolestiam hlavy a ďalším zdravotným komplikáciám.
Ak bývate v staršom dome, alebo bojujete v kúpeľni a ďalších miestnostiach s vysokou vlhkosťou vzduchu, kúpte si odvlhčovače, ktoré vzduch vysušia. Eliminujete tak vznik škodlivých plesní.
Najčastejšie kladené otázky pri výbere čističky vzduchu
Aká čistička vzduchu je najvhodnejšia pre alergikov?
Pre alergikov sa najlepšie hodia čističky vzduchu s HEPA filtrom, ktoré zachytávajú alergény, zvieracie chlpy, prach a ďalšie častice, ktoré môžu osoby s alergiou nepríjemne dráždiť.
Kam umiestniť čističku vzduchu?
Prístroje umiestnite najlepšie do voľného priestoru miestnosti, aby bolo ľahké nasávať okolitý vzduch. Vyhnite sa umiestneniu v blízkosti okien, dverí alebo čela postele. Pokiaľ máte menší model, oplatí sa ju inštalovať približne do úrovne pasu. Čerstvý vzduch by mal smerovať do stredu miestnosti.
Je čistička vzduchu účinná na chlpy z domácich miláčikov?
Väčšina čističiek vzduchu efektívne zachytáva aj drobné chlpy z domácich miláčikov. Môže tak byť výraznou úľavou pre alergikov a zároveň znížiť prašnosť v miestnosti.