Ako vybrať detskú postieľku
S blížiacim sa príchodom bábätka prichádza na rad výber detskej postieľky. Tá musí byť pre bábätko predovšetkým pohodlná a bezpečná, pretože v nej pravdepodobne bude v prvých mesiacoch života tráviť veľa času. V nasledujúcom článku si povieme, aké detské postieľky sú k dostaniu a aké prevedenie a prečo patrí k najobľúbenejším. Vyberte z pohodlia domova tú najlepšiu postieľku pre vaše bábätko!
Čo musí detská postieľka spĺňať?
Základním rozdělením šicích strojů je způsob jejich ovládání.
- Bezpečnosť – každá detská postieľka by mala spĺňať normu ČSN EN 716 - 1.
- Pohodlie – postieľka musí bábätku poskytovať dostatok priestoru aj dostatočnú oporu pri spánku. Najbežnejšie rozmery detských postieľok sú 120 × 60 cm.
- Komfort pri užívání – rodičia by mali mať do postieľky pohodlný prístup bez zbytočného namáhania.
Čo rozhoduje pri výbere detskej postieľky? Materiál i typ konštrukcie.
Postieľky môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, ktoré majú odlišné vlastnosti i schopnosti. Z akých možností máte na výber?
Drevené detské postieľky patria k najrozšírenejším. Materiál vyniká odolnosťou, prírodným vzhľadom, postieľky sú príjemné a teplé na dotyk, vďaka vyššej hmotnosti tiež stabilné. Najčastejšie sú vyrobené z borovicového, bukového alebo dubového dreva, ktoré nemá tendenciu tvoriť triesky.
Kovové detské postieľky sú menej vyhľadávané, ich pozitíva však tkvú v dobrej odolnosti a jednoduchej údržbe. Nevýhodou môže byť chladnosť a tvrdosť materiálu, ktorá ale zaručuje dlhú životnosť. Treba počítať aj s vyššou hmotnosťou postieľky.
Textilné detské postieľky sú ideálne tam, kde sa s postieľkou často manipuluje. Sú ľahké, ľahko sa prenášajú a možno ich rýchlo zložiť. Pre deti sú na dotyk mäkké a nehrozí tak, že by sa zranili. Nosná časť postieľky je zvyčajne z plastu. Touto konštrukciou disponuje väčšina detských cestovných postieľok.
Detské postieľky majú rôzne druhy konštrukcie - ktorú vybrať a prečo?
Detská postieľka by mala byť pohodlná nielen pre bábätko, ale aj pre rodičov. S dieťaťom budete v postieľke často manipulovať a skláňať sa, preto by vám mali postieľky prácu čo najviac uľahčiť. Aké druhy konštrukcií detských postieľok sú najbežnejšie a aké majú výhody?
Detská postieľka so sťahovacou bočnicou
Postieľka má jednu alebo dokonca obe sťahovacie bočnice. Poskytuje tak dostatočný komfort pri ukladaní alebo zdvíhaní bábätka.
- Rodičia sa nemusia pri zdvíhaní alebo pokladaní bábätka skláňať.
- Sťahovacia bočnica ponúka pohodlný prístup pri ošetrovaní bábätka, prezliekaní postieľky
Detská postieľka s odnímateľným bokom
Pri týchto postieľkách možno jeden pozdĺžny bok úplne odňať alebo zasunúť pod rošt postieľky. Tento model je ideálny pre deti, ktoré rady spia v tesnej blízkosti rodičov.
- Postieľku možno tesne prisunúť k rodičovskej posteli.
- Počas spánku chráni bábätko zo zvyšných troch strán.
Detská postieľka s vysúvacími priečkami
Tieto detské postieľky sú ideálne pre batoľatá. Vďaka odstráneniu niekoľkých priečok majú možnosť z postieľky bezpečne vyliezť alebo do nej samostatne vliezť. Zvyšné priečky ich chránia počas spánku pred pádom.
- Umožňujú deťom bezpečný prielez.
- Priečky možno vysadiť a znovu osadiť podľa potreby.
Cestovná detská postieľka je skladná a ľahká
Ak sa s bábätkom chystáte na cesty, pravdepodobne sa nezaobídete bez detskej cestovnej postieľky, ktorá vyniká skladnosťou, ľahkosťou a pritom dostatočnou stabilitou. Je vyrobená z kombinácie textilu a plastu.
- Ľahko ju uložíte do kufra auta.
- PZloženie a rozloženie zaberie len niekoľko minút.
Aké výhody má detská kolíska?
Okrem detských postieľok sú dostať tiež detské kolísky, ktoré vynikajú unikátnou konštrukciou, vďaka ktorej možno bábätko uspávať hojdaním.
- Bábätko možno kolísať, čo napomáha rýchlejšiemu zaspaniu.
- Vďaka drobnejším rozmerom sú ideálne aj pre novonarodené bábätká.
- Kolísky sú zvyčajne vybavené nebesami, matracom, mantinelmi a pod.
Čím vybaviť detskú postieľku?
Pokiaľ už máte vo výbere detskej postieľky jasno, je potrebné zamerať sa na výbavu, ktorá je pre pohodlný a zdravý spánok bábätka nevyhnutná.
Ak chcete zaistiť bábätku zdravý a nerušený spánok, dajte si záležať na výbere detského matraca do postieľky. Tvrdosť matraca do detskej postieľky by mala mať stupeň 3 - 4, teda stredná tvrdosť. Príliš mäkký alebo naopak príliš tvrdý matrac by mohol mať zlý vplyv na vývoj chrbtice dieťaťa.
Matrac musí byť tiež dostatočne priedušný, aby nedochádzalo k nadmernému poteniu bábätka. Vyhnite sa tiež umelým nepriepustným poťahom, vyberajte radšej vlnu alebo bavlnu.
Matrac do postieľky Candide s antibakteriálnym poťahom
je vysoký 11 cm a navyše obojstranný - možno ho na letnú a zimnú sezónu otáčať.
Detská prikrývka a vankúš patria k základnej výbave postieľky. Vankúše jemne podopierajú hlavičku bábätka, prikrývky ho chránia pred prechladnutím. K dostaniu sú špeciálne podhlavníky s vykrojením, ktoré zabraňujú splošteniu hlavičky v prvých mesiacoch bábätka.
Panda vankúšik Candide zabraňuje splošteniu
hlavičky a zaisťuje správne dýchanie bábätka.
Aby sa deti o bočnice postieľky nezranili, kúpte polstrované mantinely do postieľky, ktoré sa inštalujú po bokoch. Mantinely môžu mať podobu vankúšikov, spletaných vrkočov a podobne, výrazne zvyšujú komfort aj útulnosť prostredia postieľky. Prichytávajú sa za pomocou šnúrok alebo suchých zipsov.
Mantinel do postieľky Teddy chráni bábätko zo všetkých
troch strán. Inštaluje sa jednoducho za pomoci šnúrok a je prateľný.
Aby sa deti cítili v postieľke útulne, vybavte ju nebesami, ktoré vytvoria bezpečnú atmosféru a zatienenie bábätka pre pokojný spánok. K postieľke ich pripevníte jednoducho pomocou držiaku na nebesia. Vyberať môžete nebesá najrôznejších materiálov i farieb, môžete ich tak zladiť so zvyškom postieľky.
Nebesá k postieľke Cullami možno v prípade potreby rozprestrieť cez
celú postieľku a ochrániť tak bábätko pred dotieravým hmyzom alebo nepríjemným prievanom.
Najčastejšie kladené otázky pri výbere detskej postieľky
Do koľkých rokov spia deti v detskej postieľke?
Optimálna doba, po ktorú by malo dieťa spať v detskej postieľke je približne do troch rokov veku. Vo chvíli, kedy je dieťa schopné samo z postele vyliezť a dostať sa späť, môžete ho postupne premiestniť do detskej postele. Ak sa spočiatku obávate, aby z postele nespadlo, kúpte model so zábranou, ktorú možno neskôr demontovať.
Je lepšie drevená alebo kovová postieľka?
Výber závisí od vkusu rodičov, všeobecne sú však vyhľadávanejšie drevené postieľky, ktorých materiál je príjemný a hrejivý. Kovová postieľka môže pôsobiť chladne. Čo sa stability týka, sú oba typy porovnateľné.
Pre aké bábätká sú vhodné kolísky?
Vďaka menším rozmerom sú kolísky ideálne pre novonarodené bábätká, pohodlne sa do nich zvyčajne zmestia deti do cca 6 mesiacov veku. Potom je lepšie prejsť na detskú postieľku, ktorá je priestrannejšia.