10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať digitálny fotoaparát

Ako vybrať digitálny fotoaparát

Digitálny fotoaparát využijete na spomienky na dovolenke pri mori aj pri profesionálnom fotení. Stačí si len správne vybrať - podľa akých parametrov sa ale rozhodovať? Na začiatku výberu vhodného digitálneho fotoaparátu je potrebné zodpovedať si pár otázok, ktoré vám zúžia a uľahčia výber toho správneho prístroja.

Koľko peňazí chcem do fotoaparátu investovať?

Každý má nejaký stanovený cenový limit pre nákup fotoaparátu. Pokiaľ si zvolíte radenie fotoaparátov podľa ceny, bude pre vás jednoduchšie vybrať si ideálny prístroj.


Za akým účelom fotoaparát kupujem?

Od účelu využitia fotoaparátu sa odvíja náročnosť technológie aj cenová hladina. Zháňate obyčajný kompakt pre rodinné oslavy, špeciálne fotoaparát do vody, digitálnu 4K zrkadlovku pre fotografovanie akčných momentiek, alebo instantný fotoaparát, na ktorom fotku aj vytlačíte? Ak budete chcieť fotoaparát využiť aj k tvorbe videí, nezabudnite sledovať aj parametre stabilizácie, ostrenia a prípadne možné výmeny objektívov.

Akú kvalitu by mali mať výsledné fotografie?

Podľa technických parametrov spoznáte, či z foťáku dostanete fotografiu vhodnú pre domáci fotoalbum alebo sociálne siete, či profesionálny obrázok vhodný k maximálnemu priblíženiu a napríklad k vytlačeniu na plagát.


Základné delenie fotoaparátov

Kompaktné fotoaparáty

V prípade, že sa chcete venovať len štandardnému rodinnému foteniu (dovolenky, oslavy a pod.), kompaktné fotoaparáty jednoznačne spĺňajú požiadavky na jednoduché ovládanie či automatické programy.

Programy za vás nastavia správny čas, citlivosť a ďalšie parametre pre čo možno najkvalitnejšie fotografie. Stabilne majú kompakty optický zoom s rozsahom 4-8× a navyše disponujú malými rozmermi. Sú praktické pre každého nenáročného používateľa, ktorý chce kvalitné fotografie, bez toho aby trávil čas so zložitým nastavovaním fotoaparátu.

Na trhu nájdete aj vodotesné fotoaparáty alebo vybavenejšie kompakty pre profesionálne využitie.

Kompaktní fotoaparáty
Některé kompaktní fotoaparáty můžete ponořit i do vody, třeba EasyPix W1400 zvládne i 3metrový ponor
Kompaktné fotoaparáty s ultrazoomom

Ultrazoom fotoaparáty sú vhodné pre náročnejších fotografov , ktorí chcú byť tvoriví a fotografie si fotiť podľa svojich predstáv. Ocenia ich aj tí, ktorí si chcú pohrať s manuálnym nastavením a radi s fotografiami experimentujú

Od ultrazoom fotoaparátov očakávajte veľmi dobre vybavené funkcie a vo väčšine prípadov aj elektronický hľadáčik. Rozsah optického zoomu je 10-násobný a má väčšie priblíženie . Výkonný stabilizátor obrazu, bez ktorého je takmer nemožné v takomto zoome zaobstarať ostrú fotografiu, je v týchto ultrazoom fotoaparátoch takmer samozrejmosťou.

Kompaktní fotoaparáty s ultrazoomem
Kodak Astro zoom AZ422 zvládne 42× priblíženie a disponuje aj optickou stabilizáciou
Digitálne zrkadlovky (DSLR)

Digitálne zrkadlovky môžeme rozdeliť jednoducho na profesionálne a pre pokročilých amatérov, ktorí fotografujú najrôznejšie akcie či športové alebo kultúrne podujatia a požadujú vysokú kvalitu výsledných snímok. Špeciálnym druhom sú 4K zrkadlovky, na ktoré natočíte aj vysoko kvalitné videá. Špeciálne funkcie a detailná kvalita snímok pri fotoaparáte pre profesionálov však spôsobujú nárast obstarávacej ceny.

Typickou vlastnosťou digitálnych zrkadloviek sú vymeniteľné objektívy s rôznym rozsahom záberu. Ďalej sú pripravené na použitie prídavných bleskov, filtrov na objektívy, slnečné clony a na mnoho ďalších doplnkov a príslušenstva.

Digitální zrcadlovky (DSLR)
Digitálne zrkadlovky aj bezzrkadlovky často zakúpite rovno v sade s vymeniteľnými objektívmi

TIP: Objektív má nesporne veľký vplyv na kvalitu vyhotovených fotografií, a preto je dôležité dbať na jeho kvalitu - s výberom vám pomôže náš článok Ako vybrať objektív.

Bezzrcadlovky (Compact System Cameras, CSC)

Digitálna bezzrkadlovka je prístroj na pomedzí kompaktného fotoaparátu a zrkadlovky. Má vymeniteľné objektívy, ale chýba mu optický hľadáčik a zrkadlo. Obraz tak vidíte buď na displeji, alebo v elektronickom hľadáčiku.

Výsledné fotografie sú porovnateľné s tými nafotenými zrkadlovkou, ale prístroj máva menšie rozmery a nižšiu hmotnosť.

Bezzrcadlovky (Compact System Cameras, CSC)
V bezzrkadlovkách môžete meniť objektívy, optický hľadáčik im nahrádza plne elektronický
Instantní fotoaparáty

Instantné fotoaparáty dokážu fotografiu vytlačiť ihneď po vytvorení snímky. Módna vlna so sebou priniesla modernejšie verzie starších prístrojov, ktoré majú veľmi jednoduché ovládanie a ich použitie je zábavou.

Hodia sa pre všetkých, ktorým záleží na zachytení okamihu a nepotrpia si na vysokú kvalitu vyšších tried. Sú vhodnými fotoaparátmi pre začiatočníkov. Niektoré prístroje dokonca dokážu fotografiu aj uložiť na pamäťovú kartu, prípadne ju pred tlačou upraviť. Iné potom zvládnu fotku vytlačiť aj z mobilného telefónu, stávajú sa tak súčasne aj prenosnými fototlačiarňami.

Instantní fotoaparáty
Jednoduché instantné fotoaparáty ponúkajú vytlačenie fotografie ihneď po nadobudnutí

Dôležité parametre fotoaparátov

Snímač

Na každom fotoaparáte je uvedené rozlíšenie digitálneho snímača. Ide o jednotku megapixel (Mpix, Mpx), čo znamená milión bodov, z ktorých je zložený výsledný záznam (fotografie).

Čím viac megapixelov, tým vyššie je rozlíšenie výslednej fotografie - snímky je možné zaobstarať vo väčších formátoch (samozrejme záleží aj na ďalších faktoroch pri zhotovení fotografie). V prípade, že si zaobstaráte fotoaparát, ktorý má malý počet megapixelov, bude problém zo snímky urobiť kvalitnú zväčšeninu alebo výrez.

Na výslednú kvalitu fotografie má ďalej vplyv veľkosť snímača (2/3 ", 1", APS-C, Full Frame atď.). Väčšie snímače dokážu znížiť množstvo šumu bez prestavovania ISO v horších svetelných podmienkach či skrátiť hĺbku ostrosti.

Citlivosť snímača

Citlivosť sa udáva v jednotkách ISO. Každé zdvojnásobenie hodnoty ISO znamená polovičné množstvo svetla potrebné k expozícii.

Základné citlivosti ISO 100, 200 a 400 zahŕňajú fotografovanie napríklad za slnečného dňa a ďalšie bežné použitie, pri vyššom označení (ISO 800 až desiatky tisíc) budú mať fotografie vysokú kvalitu aj pri večernom fotografovaní a za zhoršených svetelných podmienok.

Vždy je lepšie vyberať prístroj s väčším rozsahom citlivosti, pretože vám umožní fotografovanie v rôznorodejších podmienkach.


TIP: Čím vyššia je citlivosť, tým kratší čas je potreba k správnej expozícii. Zároveň sa však na fotke výraznejšie prejaví vysoká hladina elektronického šumu, ktorý snímku znehodnocuje. V posledných rokoch sa však kvalita prístrojov posunula veľmi dopredu a citlivosť v rámci desaťtisícov vám zaistí perfektnú fotografiu takmer bez šumu.

Spôsoby napájania

Li-ion akumulátor je štandardne súčasťou balenia fotoaparátu, zatiaľ čo tužkové AA batérie si budete musieť dokúpiť sami (dnes sa však už takmer nepoužívajú). Na druhú stranu batérie vo fotoaparáte ľahko vymeníte za nabité, zatiaľ čo u jediného akumulátora musíte počkať na jeho nabitie. Radšej si kúpte druhý foto akumulátor, aby vám neunikla žiadna momentka ani neubudlo svetlo.

Parametre a funkcie fotoaparátu

Expozičné režimy

Manuální nebo poloautomatické režimy vám umožňují rozhodovat o nastavení expozičních parametrů (clony, ISO a času). Díky částečně nebo plně manuálnímu nastavení tak můžete sami kontrolovat výslednou podobu fotografie.

Auto režim (automatika)

Najjednoduchší expozičný režim poskytujúci ostré a brilantné snímky. Tento režim je najvhodnejší pre bežné fotografovanie, dokáže si sám nastaviť všetko, čo je potrebné. Stačí len zapnúť prístroj a stlačiť spúšť.

Stabilizácia obrazu (stabilizátor)

Má za úlohu ustáliť obraz tak, aby nebol rozostrený. Stabilizátor môže fungovať niekoľkými spôsobmi:

  • Vstavaný do objektívu funguje pohybom optického člena. Obraz na displeji či v hľadáčiku sa vám pri fotení zastaví.
  • Vstavaný do tela prístroja funguje na princípe pohybu snímača. Výsledok však nie je vidieť v hľadáčiku, ale až na výslednej fotografii.
  • Digitálny stabilizátor obrazu zvyšuje citlivosť snímača. Skráti tak expozičný čas, ale zníži kvalitu snímky.
  • Duálny stabilizátor obrazu kombinuje optickú aj digitálnu stabilizáciu.
Vyváženie bielej farby

Má za úlohu ovplyvnenie farebného podania snímok a najmä potom bielej farby, pretože rôzne zdroje svetla majú rôznu teplotu farieb. Preto majú fotoaparáty takmer vždy možnosť aktivácie automatického alebo manuálneho vyváženia bielej.

Detekcia tváre FACE DETECTION

Rozpoznanie tváre je veľmi dôležitá a využiteľná funkcia. Nastavenie fotoaparátu sa tváram na snímke prispôsobí tak, aby bol výsledok optimálny, dostatočne svetlý a predovšetkým ostrý.

Sekvenčné snímánie

Ide o záznam série fotografií v rýchlom slede za sebou. Rýchlosť môže byť 2-10 snímok za sekundu - závisí na kvalite prístroja.

Farebné filtre

Takmer všetky fotoaparáty vedia zaobstarať fotografie v čiernobielom režime alebo v populárnom sépiovom filtri (imituje staré snímky s typicky žltým nádychom). Niektoré prístroje potom majú desiatky ďalších možností, ako fotografie po nasnímaní snímok upraviť.

Redukcia červených očí

Jedná sa o softvérovú funkciu, ktorá vyhľadá dve susedné oblasti s červenou farbou. Nájdený červený odraz zreníc potom vyplní čiernou, takže nehrozí fotka s "laserovými" očami. Častejšie však fotoaparáty vedia červené oči eliminovať už pri vzniku fotografie pomocou niekoľkých krátkych zábleskov pred fotografovaním.

Makro režim

S makro režimom zaostríte na veľmi blízke predmety (kvety rastlín, hmyz, šperky, detaily piesku, kamienkov, predmetov so štruktúrou atď.). Najbližšia vzdialenosť, pri ktorej je fotoaparát schopný ostrenie, sa líši typom prístroja alebo objektívu.

Rozsah zoomu

Štandardne je každý fotoaparát vybavený 3-8× optickým zoomom (priblížením). Zoženiete ale aj fotoaparáty, ktoré majú až 90× optický zoom. Fotografovanie so zoomom je náročnejšie na dobré svetlo, pri horšom osvetlení dochádza k rozmazaniu snímky, pri väčšom priblížení sa začne objavovať optický šum - preto je potrebné využiť optickú či duálnu stabilizáciu obrazu.

Vďaka zoomu môžete fotografovať z jedného miesta celé zábery scény, jej detaily alebo naopak veľmi vzdialené objekty.

Materiál a odolnosť fotoaparátu

Je rozdiel medzi životnosťou kovového alebo plastového fotoaparátu? Väčšina fotoaparátov, pokiaľ nie sú označené ako outdoorové, je veľmi citlivá. Škodia im zmeny prostredia: napr. náraz, prudká zmena teploty, vlhko atď.

V dnešnej dobe sa však vyrába veľa fotoaparátov s plným skompletovaním, ktoré vydržia aj pobyt v prachu či daždi. Outdoorové fotoaparáty potom dokážu napríklad fotografovať pod vodou alebo vydržať pád a náraz aj z 1,5 metra.

Kovový alebo plastový obal sa v otázke ochrany prístroja veľmi nelíši. Kovové tela fotoaparátov však vyzerajú viac dizajnovo, prakticky vám však poslúži aj plastový kryt.

Zachyťte svoje spomienky

Fotoaparát využijete nielen k uchovaniu spomienok na chvíle s najbližšími, ale napríklad aj k svojej práci alebo pre veľmi kvalitné snímky na sociálne siete. Vyberte si ho podľa účelu použitia, vašich skúseností aj podľa špeciálnych funkcií.