Ako vybrať dojčiacu podprsenku
Či už ste novopečená mamička, alebo vás narodenie vášho potomka v najbližších týždňoch ešte len čaká, jednou z nevyhnutností, ktorá by nemala vo vašej výbave chýbať, je dojčiaca podprsenka. Tá vám bude skvelým pomocníkom nielen pri dojčení, ale pri správne zvolenom prevedení zároveň poskytne oporu vašim precitliveným prsiam. Aby však plnila svoju funkciu na sto percent, musí vám skvele sadnúť a zároveň byť z kvalitného materiálu. Poďme sa teda zoznámiť s pravidlami, ako vybrať dojčiacu podprsenku, ktorá vám uľahčí váš život po pôrode.
Oproti klasickým podprsenkám je výber dojčiacej podprsenky špecifickou záležitosťou – pri tomto type spodného prádla nemôžete dbať iba na vzhľad, ale viac ako inokedy musíte vyberať tak, aby vám naozaj perfektne sedelo – vaše prsia totiž budú po pôrode naliate a extrémne precitlivené, takže akékoľvek pnutie či škrtenie bude extrémne nepohodlné až bolestivé.
Správne zvolený materiál dojčiacej podprsenky vás ušetrí zbytočných problémov
Zásadou pri výbere dojčiacej podprsenky je to, že materiál by mal byť predovšetkým priedušný, aby mohla koža dýchať, a pružný, pretože sa aj v priebehu dňa mení veľkosť vašich pŕs (sú odlišne veľké pred dojčením a po ňom).
- Najlepšiu priedušnosť vám zaistí bavlna – bavlnenú podprsenku môžete navyše bez problémov vyvariť alebo vyprať v práčke na vysokú teplotu, takže sa nemusíte obávať množenia baktérií a vzniku najrôznejších kožných problémov. Počítajte ale s tým, že sa bavlna časom trochu vytiahne a ak zvolíte bielu farbu, musíte sa pripraviť na to, že častým praním stratí na svojej žiarivosti.
- Tvarovú stálosť vám oproti bavlne zaistia podprsenky z elastických materiálov. Elastické podprsenky sú tiež odolnejšie aj voči častému praniu. Aj v tomto prípade by ste ale mali zvažovať variant s prímesou bavlny, aby bol vašim prsiam čo najpríjemnejšia.
Pevnosť a odolnosť
Okrem správne zvoleného materiálu je u dojčiacej podprsenky nesmierne dôležité aj to, aby ste sa v nej cítili pohodlne a zároveň poskytli vašim prsiam riadnu podporu – minimálne počas šestonedelia bude trvať, než sa vám ustáli laktácia, takže vaše prsia budú citlivé a boľavé. Akýkoľvek nechcený pohyb teda bude nepríjemný, a preto je dôležité, aby prsia boli v pokoji – ale zároveň nesmú byť zovreté.
Pri výbere dojčiacej podprsenky vsádzajte aj na široké ramienka, ktoré zaistia bezbolestné držanie a oporu ťažších pŕs, a siahnite po bezšvovom prevedení – podprsenka vás tak nebude nikdy zbytočne drieť.
Dojčiaca podprsenka musí mať ľahké odopnutie
Prvé týždne s vaším bábätkom nebudú ľahké a bude chvíľu trvať, než sa spoločne zohráte. Preto už dopredu myslite na to, že nemá zmysel zbytočne si prirábať starosti. Akonáhle budete dojčiť, budete mať vášho potomka na jednej ruke a druhou rukou budete musieť zvládnuť odopnúť podprsenku a vybrať prsia. Preto je nesmierne dôležité, aby odopnutie košíčka bolo ľahké a nezadrhávalo sa.
Počas dojčenia môžete nosiť podprsenku s kosticami, má to však svoje pravidlá
Ak ste doteraz bola zvyknutá používať podprsenku s kosticami, nemusíte sa jej vzdávať ani pri dojcenie – ale musíte počítať s tým, že kostice môžu byť pre citlivé prsia nepríjemné a môžu nepríjemne tlačiť a utláčať prsnú žľazu – ak by tento útlak bol dlhodobý, mohol by dokonca spôsobiť zápal. Preto by ste sa dojčiacim podprsenkám s kosticami mali vyhnúť minimálne počas šestonedelia, kedy sú prsia extrémne citlivé, a ideálne aj v domácom prostredí – v ňom si doprajte pohodlie a podprsenku s kosticami voľte v prípade, že idete napríklad do spoločnosti.
Ak sa predsa len nechcete kostíc vzdať, môžete vyskúšať mäkší a prispôsobivejší variant, ktorým sú dojčiace podprsenky s gélovými kosticami. Ide o prijateľný kompromis, ako sa nevzdať kostíc, ale zároveň neutláčať prsia.
Ako vybrať veľkosť dojčiacej podprsenky
Základné gró, ktoré zaistí, že podprsenka nebude nikde tlačiť a drieť, je správne zvolená veľkosť. Jej odhad je však mnohokrát skôr pokusom a omylom, pretože veľkosť pŕs sa mení nielen počas tehotenstva, ale aj po pôrode. Preto je vhodné s výberom dojčiacej podprsenky počkať a začať ju zháňať najskôr v ôsmom mesiaci tehotenstva. Tu potom platí pravidlo zakúpiť podprsenku o číslo väčšie, než je vaša aktuálna veľkosť košíčka a obvod. Prsia sa vám totiž po pôrode ešte zväčšia. Zároveň musíte tiež počítať s tým, že sa do podprsenky musia vojsť ešte aj prsné vložky zachytávajúce odtekajúce mlieko (pre tie je v dojčiacich podprsenkách k dispozícii špeciálne vrecko).
Ak si nie ste istá, ako správne vypočítať obvod podprsenky, vezmite si k ruke krajčírsky meter, ktorým sa premeriate (ak nemáte k dispozícii krajčírsky meter, vystačíte si aj so špagátom, ktorý potom premeriate pomocou pravítka či metra). Prvú mieru merajte tesne pod prsiami a druhú potom cez prsia. Výsledné miery porovnajte s tabuľkami jednotlivých výrobcov.
Záverečné tipy pre správny výber dojčiacej podprsenky
Výber správnej dojčiacej podprsenky nie je úplne ľahký a trafiť pred pôrodom tú správnu veľkosť je často naozaj nereálne.
- Odporúčame vám zaobstarať si na začiatok skôr lacnejšiu, obyčajnejšiu podprsenku, ktorú neskôr môžete nahradiť kvalitnejším prevedením.
- Vždy je dobré mať k dispozícii aspoň dve dojčiace podprsenky, aby ste ich mohli striedať.
- Akonáhle sa vám po pôrode ustáli laktácia a veľkosť pŕs, môžete si už zakúpiť dojčiacu podprsenku zodpovedajúcu presne vašim mieram a tiež vášmu vkusu.
Najčastejšie otázky pri výbere dojčiacej podprsenky
Kedy kúpiť dojčiacu podprsenku?
Ideálny je nákup dojčiacej podprsenky okolo 8 mesiacov tehotenstva. Prsia sú už zväčšené, preto lepšie vyberiete vhodnú veľkosť.
Kde zohnať vložky do dojčiacej podprsenky?
Každá dojčiaca podprsenka má zvnútra miesto na uloženie vložiek, ktoré zabránia presiaknutiu mlieka. Siahnuť môžete po jednorazových vložkách, ktoré kúpite v lekárni, drogérii či jednoducho v e-shope. Alternatívou sú aj bavlnené prateľné vložky, ktoré je možné používať opakovane a dajú sa vyvárať.
Koľko dojčiacich podprseniek kúpiť?
Kúpte aspoň dve podprsenky, ktoré môžete striedať, keď sa jedna bude prať. Čím viac ich kúpite, tým častejšie ich môžete striedať a prať kedykoľvek, keď bude treba. Vyhnete sa tak šíreniu baktérií a zápalom.
Ďalšie zaujímavé články
Zoznam vecí do pôrodnice pre mamičku a bábätko
Pár týždňov do pôrodu... Výbava pre bábätko nakúpená, izbička a všetko potrebné pripravené. Pobaliť tašku... celý článok
Ako vybrať veľkosť dojčenského oblečenia
Očakávate narodenie prvého potomka, alebo chcete zaobstarať darček k narodeniu bábätka v podobe... celý článok
Ako zariadiť detskú izbu tak, aby ju deti zbožňovali?
Detská izba by mala byť bezpečným útočiskom, do ktorého sa deti radi vracajú... Celý článok