10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať dron

Lietanie s dronom patrí k obľúbenej zábave, často je však tiež súčasťou práce profesionálov. Drony s kamerou môžu fotiť aj natáčať z vtáčej perspektívy a vytvárať tak jedinečné snímky. Či už si chcete zaobstarať dron pre rekreačné využitie, alebo máte vyššie ambície, poradíme vám, na čo sa pri výbere koptéry zamerať. Predstavíme tiež populárne drony pre deti , ktoré sa rýchlo stali vyhľadávanou hračkou.


Hľadáte dron pre deti, hobby alebo profesionálne využitie?

Najskôr by ste si mali rozmyslieť, za akým účelom využitia dron kupujete. Hľadáte hračku pre deti, chcete natáčať videá pre zábavu alebo hľadáte spoľahlivý stroj na profesionálne nakrúcanie alebo prieskum terénu? Jednotlivé modely sa líšia kvalitou a prevedením konštrukcie, výbavou aj schopnosťami .

Ako vybrať dron


Dron pre deti je zábavnou hračkou pre najmenších

Drony pre deti slúžia ako hračky najmenším, ale aj dospievajúcim deťom. Ovládajú sa pomocou diaľkového ovládača alebo smartfónu. Sú vyrobené tak, aby odolali častým pádom. Ich technické schopnosti nie sú príliš vysoké, ale v ponuke nájdete aj detské drony s kamerou

  • nízká cena
  • jednoduché ovládanie, vhodné aj pre začiatočníkov
  • obmedzené schopnosti (kratší dolet, menej funkcií a pod.)
Prohlédnout nabídku

Drony s kamerou sú ideálne pre hobby využitie

K najrozšírenejšej skupine patria drony pre rekreačné využitie. Tieto drony sú k dostaniu najčastejšie ako kvadrokoptéry, ktoré sú vďaka dobrej stabilite aj výkonu ideálne pre bežné využitie. Sú vhodné pre tých, ktorí už majú skúsenosť s najlacnejšími modelmi a chcú lietať pravidelne .

  • dobrý pomer cena/výkon
  • viac letových režimov
  • samozrejmosťou je kamera alebo možnosť jej pripojenia
  • Prohlédnout nabídku

Drony pre profesionálne využitie vynikajú schopnosťami i prevedením

Ak potrebujete filmovať veľmi kvalitné zábery, alebo chcete používať dron na prieskum terénu , a máte vysoké nároky na kvalitu videa, dolet a ďalšie vlastnosti, vyberajte z ponuky profesionálnych dronov.

  • skvelé technické schopnosti
  • video v 4K kvalite
  • dlhý dosah aj dolet vďaka veľkej kapacite batérie
  • vysoká obstarávacia cena
  • zložité na ovládanie, vyžadujú skúsenosti
  • Prohlédnout nabídku

→ Špeciálne kategórie dronov:

Závodné drony

Závodné drony sú, vďaka množiacim sa turnajom, stále populárnejšie. Jedná sa prevažne o drony, ktoré lietajú rýchlosťou vyššou ako 100 km/hod . Tieto modely sú nezvyčajne ľahké a obratné, preto sú schopné prekonávať vo vysokej rýchlosti i najrôznejšie prekážky.

Indoor drony

Jedná sa o drony pre interiérové využitie. Ich konštrukcia je zvyčajne drobnejšia, ľahšia a tiež menej odolná, než je tomu v outdoorových dronoch. Vďaka tomu ich kúpite za nižšiu cenu, často ako drony pre začiatočníkov alebo deti.

Drony Ready to fly

kompletne zostavené drony, ktoré možno ihneď používať k lietaniu , nevyžadujú už dokúpenie žiadnych ďalších komponentov. Tieto modely sú vhodné predovšetkým pre začiatočníkov, ktorí so zostavovaním dronov nemajú žiadne skúsenosti./p>


Drony a počet vrtúľ - čím sa jednotlivé modely líšia?

Drony sa konštrukčne líšia počtom vrtúľ. Tie výrazne ovplyvňujú vlastnosti a schopnosti dronov. Aké sú prednosti a nevýhody jednotlivých prevedení a na čo sa hodia?

  • Trikoptéry
    sú drony s tromi vrtuľami. Tieto drony sú vhodné predovšetkým pre akrobatické lietanie a triky, pretože sú obratné, ale pomerne nestabilné.
  • Kvadrokoptéry
    kvadrokoptéry patria k najrozšírenejším, jedná sa o drony so štyrmi vrtuľami, ktoré sú obratné, ale zároveň stabilné a dobre odolávajú vetru. Pretože výborne zvládajú lietať s kamerou, sú ideálne ako drony pre rekreačné využitie.
  • → Kvadrokoptéry môžu mať konštrukciu v tvare písmena H alebo X. Konštrukcia v tvare H je odolnejšia proti mechanickému poškodeniu pri páde, konštrukcia v tvare X je naopak náchylnejšia k poškodeniu, ale z konštrukčnej stránky výrazne jednoduchšia a preto tiež najrozšírenejšia.

  • Hexakoptéry
    disponujú šiestimi vrtuľami. Sú to ťažšie, ale stabilné drony, ktoré sa hodia do veterného prostredia. Ideálne sú tiež v prípade, že majú niesť objemnejšiu techniku.
  • Oktokoptéry
    Drony s ôsmimi vrtuľami .vynikajú silným motorom a dobrou stabilitou aj vo veľmi náročnom prostredí. Vďaka silnému motoru zvládnu uniesť aj veľmi ťažkú technickú výbavu, preto sú určené predovšetkým profesionálom .

TIP: Ku dronom, ktoré nemajú vstavanú kameru, môžete pripojiť outdoorové kamery podľa vlastného výberu, je však potrebné dbať na kompatibilitu s dronom.

Čo rozhoduje pri výbere drona?

Ak už máte jasno v tom, aký typ drona si chcete zaobstarať, je na čase zamerať sa na technické parametre, ktoré sú pri výbere kľúčové.

Čo rozhoduje pri výbere drona?

Max. dĺžka letu a druh batérie

Dĺžka letu sa pri väčšine dronov pohybuje mezi 10 – 30 minútami. Odvíja sa od poveternostných podmienok a zaťaženia drona. Niektoré odľahčené modely dosahujú doby letu až 1 hodinu.

→ Do dronov sa inštalujú 2 typy batérií:

  • Li-Ion – sú lacnejšie, odolávajú samovoľnému vybíjaniu v čase nečinnosti, ale rýchlejšie sa opotrebujú.
  • Li-Pol – sú drahšie, vynikajú kompaktnými rozmermi, ale rýchlejšie sa vybíjajú.

Dosah letu a ovládanie drona

Dosah letu je daný dosahom ovládača. Zvyčajne platí, že modely ovládané cez smartfón majú dosah kratší (cca do 100 metrov), modely s klasickým ovládačom potom doletia až do vzdialenosti 2 - 5 km. Je potrebné spomenúť, že oproti ovládaniu cez aplikáciu, majú štandardné ovládače tiež oveľa viac funkcií a ovládanie drona je presnejšie.

Max. rýchlosť drona

Priemerná rýchlosť dronov je približne 40 km/hod., rýchlejšie modely dosahujú až 60 km / hod. Závodné drony dosahujú rýchlosti aj viac ako 100 km/hod.

Prevedenie kamery

Drony s kamerou ocenia tí, ktorí chcú z letu robiť snímky alebo natáčať videá. Drony umožňujú realizovať skvelé zábery napr. pri športe alebo pri jazde autom a pod.

→ Môžete voliť z 2 variánt:

  • Drony so vstavanou kamerou – kamera je zabudovaná v tele drona, často má vlastné ovládanie pre optimálne nastavenie uhlu snímania.
  • Drony s možnosťou pripojenia externej kamery – sú vhodné pre tých, ktorí chcú užívať vlastnú outdoorovú kameru, je však potrebné brať ohľad na vzájomnú kompatibilitu s gimbal dronom.

Rozlíšenie kamery by malo byť aspoň FullHD, aby boli snímky dostatočne kvalitné. Výnimkou nie sú modely s modernou 4K kamerou.

Materiál dronu

Pri výbere drona berte ohľad aj na materiál, z ktorého je telo vyrobené. Ten totiž do istej miery ovplyvňuje odolnosť drona proti mechanickému poškodeniu.

→ S akými dronmi sa môžete najčastejšie stretnúť?

  • Plastové drony – sú zvyčajne najlacnejšie, sú vhodné pre deti a začiatočníkov.
  • Duralové drony – vynikají nízkou hmotnosťou a dobrou odolnosťou, vhodné sú pre mierne pokročilých.
  • Laminátové drony – sú pomerne ľahké a zároveň odolné, vďaka priaznivej cene sú veľmi obľúbené u stredne skúsených letcov.
  • Karbonové drony – sú extrémne ľahké, ale zároveň veľmi krehké, preto sú vhodné skôr pre skúsených pilotov .

→ Často sa môžete stretnúť aj s kombináciami týchto materiálov, ktoré sa užívajú na jednotlivých častiach drona, podľa miery zaťaženia a náchylnosti k poškodeniu.


Druhy letových režimov

Pri dronoch sa môžete stretnúť s automatickými prednastavenými režimami, ale aj manuálnymi režimami, ktoré sú však určené skúseným pilotom. K správnej funkcii niektorých automatických režimov je nevyhnutná GPS navigácia.

Aké automatické letové režimy patria k najčastejším?

  • Follow me – režim, ktorý dáva dronu za úlohu nasledovať pohyb ovládača, môžete ho využiť napríklad pri jazde autom.
  • Point of interest – dron má za úlohu sledovať udaný bod záujmu zo všetkých možných uhlov.
  • Journey – obľúbený režim, kedy sa koptéra najskôr vzdiali a potom pomaly približuje späť k vám.
  • Return home – praktická funkcia, kedy sa dron vráti do východiskovej pozície.
  • Home lock – krízové tlačidlo, ktoré zabezpečia návrat drona na miesto vzletu, napr. v prípade, že nad drone stratíte kontrolu alebo ho nemáte na dohľad.

Aké príslušenstvo k dronu zaobstarať?

Pri kúpe drona berte ohľad na vybavenie, ktoré je súčasťou balenia. Často je jedná napr. o transportný kufor, niektoré doplnky je ale nutné zaobstarať zvlášť:

  • Náhradné batérie ak chcete v teréne lietať dlhšiu dobu, než je kapacita jednej batérie, odporúčame zaobstarať si niekoľko náhradných batérií, ktoré v prípade vybitia jednoducho vymeníte a netreba ich na mieste dobíjať.
  • Pamäťová karta – ak často fotíte alebo natáčate, je dobré mať v zálohe voľnú pamäťovú kartu.
  • FPV okuliare – premietajú aktuálny obraz z kamery drona.
  • Gimbal – slúži na uchytenie kamery a potlačenie vibrácií, skvele stabilizuje obraz aj v náročných poveternostných podmienkach.

Drony a pravidlá lietania

Pre lietanie s dronmi sú stanovené prísne pravidlá, ktoré treba dodržiavať, pretože sa stávate aktívnym účastníkom letovej prevádzky. Riadiť sa musíte platným nariadením, ktoré platia od začiatku roka 2021.

Tú je výpočet tých najzásadnejších:

  • Každý dron s hmotnosťou nad 250 gramov je potrebné registrovať pomocou on-line formulára na stránkach Úradu pre civilné letectvo.
  • Je treba zložiť on-line skúšku teoretických vedomostí pre lietanie s dronom.

Ďalej platia už skôr ustanovené podmienky a zásady pre lietanie s dronom:

  • Dron musíte mať na dohľad.
  • Je potrebné dodržiavať bezpečný odstup od letísk a ďalších bezletových zón.
  • Musíte dodržiavať mestské vyhlášky a práva obyvateľov v zastavanej oblasti.

Drony a pravidla létání

Najčastejšie kladené otázky pri výbere drona

Kde môžem s dronom lietať?

S dronom môžete lietať v oblastiach stanovených zákonom o civilnom letectve, nie je možné lietať v blízkosti letísk, v bezletových zónach a podmienky lietania môžu byť nastavené v niektorých zastavaných oblastiach. Pozor pri ceste do zahraničia, do určitých krajín je prísny zákaz dovozu dronov aj ich lietanie.

Ako pilotovať dron?

Dron môžete ovládať pomocou diaľkového ovládania, pomocou smartfónu alebo tabletu. Pokiaľ s lietaním začínate, vyberte si model s jednoduchým ovládaním a automatickými letovými režimami.

Je nutná registrácia dronov?

Áno, od januára 2021 je potrebné registrovať každý dron nad 250 gramov, aj ten, ktorý je vybavený kamerovým systémom. Výnimkou sú napríklad drony, ktoré slúžia len ako hračka pre deti do 14 rokov (musia byť označený značkou CE).