Ako vybrať elektrickú zubnú kefku
Zdravé zuby a ďasná sú najlepšou prevenciou bolestivosti a častých návštev zubára. Okrem vypilovanej techniky čistenia zubov však k dentálnej hygiene potrebujete aj správne nástroje. Ak chcete svoju zubnú kefku povýšiť na novú úroveň, vyberte si elektrický typ. Pomôžeme vám s výberom aj častými otázkami ohľadom nákupu novej elektrickej zubnej kefky.
Prečo elektrická zubná kefka?
Klasické kefky na zuby by sa mali robiť s malou čistiacou hlavicou a mäkkými a rovno strihanými vláknami. V elektrických kefkách je to podobné, ale samotný proces čistenia zubov je vďaka nim jednoduchší. Namiesto kmitania vlastnou rukou pohybuje kefkou malý motor. Vy potom len prikladáte kefku na hranu ďasna a zubu. Medzizubné priestory je potom potrebné dočistiť medzizubnými kefkami, niťou alebo ústnou sprchou.
Elektrické kefky sa musia raz za čas nabiť v nabíjačke alebo musíte ručne vymeniť batérie. Časom sa opotrebuje aj hlavica - ľahko však kúpite náhradné v rôznych typoch a tvrdosti. Hlavicu odporúčame meniť najneskôr po 3 mesiacoch užívania. Elektrické kefky všeobecne existujú v niekoľkých typoch, ktoré sa líšia spôsobom pohybu hlavice.
Typy elektrických zubných kefiek
Váhate medzi nákupom rotačnej (oscilačnej) a sonickej zubnej kefky? Tu vám predstavíme výhody a nevýhody oboch typov.
Rotačná (oscilačná) zubná kefka využíva na čistenie rotačné pohyby guľatej hlavice. Týmto spôsobom sa stiera zubný povlak a po hygiene budú vaše zuby perfektne čisté. Vďaka malej hlavici môžete vyčistiť každý zub zvlášť zo všetkých strán. Tento typ kefky sa však nehodí pre osoby s ochorením ďasien alebo citlivosťou zubných krčkov. Rotačné zubné kefky bývajú lacnejšie ako tie sonické.
Sonické zubné kefky naopak čistia zuby jemným vibračným alebo pulzačným pohybom. Hlavice sonických kefiek sú pozdĺžne a viac pripomínajú klasické kefky na zuby. Môžete ich používať, aj keď trpíte na krvácanie alebo bolesť ďasien. Vďaka inému typu pohybu hlavice vyčistíte ľahko i ťažko prístupné miesta (medzizubné priestory, hranu priliehajúce ďasná k zubu a pod.). Pre niekoho môže byť nevýhodou vyššia obstarávacia hodnota.
Aké technické parametre sledovať pri výbere elektrickej kefky?
Počet kmitov
V každej elektrickej kefke nájdete počet kmitov za minútu, inak tiež počet sterov za minútu. Tento údaj vás informuje o rýchlosti pohybu kefky - čím je číslo vyššie, tým je čistenie efektívnejšie. Rotačné kefky väčšinou dosahujú rýchlosť od niekoľkých tisíc až po 62 000 kmitov za minútu. Sonické zubné kefky čistia zuby rýchlosťou od 8 800 až po 62 000 pulzov za minútu.
Hmotnosť
Okrem rýchlosti čistenia sledujte pri výbere elektrickej zubnej kefky tiež jeho hmotnosť. Ťažké telo elektrickej kefky by sa vám mohlo zle držať, zvlášť ak ste si doteraz čistili chrup manuálnou kefkou.
Aké by mala mať elektrická kefka funkcie?
- Časovač vám umožní nastavenie potrebnej doby čistenia zubov podľa vašich preferencií.
- Senzor tlaku vás včas upozorní, ak na kefku moc tlačíte. Prílišným tlakom poškodzujete jemné ďasná.
- Vďaka indikátoru nabitia batérie budete mať prehľad o dostatočnom nabitie.
- Čistiace režimy často obsahujú program na denné čistenie, funkciu bielenia, ktorá redukuje škvrny na zuboch, a funkciu masáže ďasien, ktorá napomáha správnemu prekrveniu. Niektoré novšie typy kefiek môžete prepojiť so smartfónom pomocou Bluetooth a kontrolovať tak svoju dentálnu hygienu dlhodobo a zlepšovať sa v technike.
- Príslušenstvo, ktoré ku kefke dostanete, väčšinou obsahuje stojan s nabíjacou stanicou, puzdro na cesty, náhradnú hlavicu a úchyt kefky na stenu. Obsah balenia sa však v jednotlivých produktoch môže líšiť.
Tipy na záver
Elektrické kefky pre deti by ste mali svojim potomkom zhotovovať až od 3 rokov veku. Označujú sa ako detské a mávajú menšiu hlavicu a jemnejší režim čistenia. Zhruba od 10 rokov potom už vaše deti môžu používať dospelé verzie elektrických zubných kefiek s jemnými hlavicami a programom citlivého čistenia.
Ak nosíte strojček na zuby, je lepšie si zuby čistiť sonickou zubnou kefkou. Pri čistení naň musíte vyvíjať menší tlak než pri rotačnom type, a tak nepoškodíte ani samotný strojček na zuby.
Ak máte dentálne problémy, radšej sa pred kúpou elektrickej kefky poraďte so svojím zubným lekárom. Všeobecne sú k zubom a ďasnám šetrnejšie sonické zubné kefky, ktoré čistia skôr pohybom než tlakom.
Doplňte ďalšie pomôcky ústnej hygieny
Okrem elektrických kefiek ponúkame aj ďalšie bohaté príslušenstvo pre ústnu hygienu - náhradné kefky, trysky k elektrickým kefkám a ústnym sprchám alebo sonické škrabky na jazyk a ďalšie produkty, ktoré vám napomôžu k žiarivému úsmevu.