Ako vybrať granule pre psa
Ak chcete, aby bol váš pes zdravý a dobre prospieval, je voľba kvalitných granúl úplne zásadná. Lacné granule plné farbív a obilnín nielenže nedodávajú psíkovi potrebné živiny, ale môžu negatívne ovplyvňovať jeho zdravotný stav a skrátiť tak dĺžku jeho života. Preto by ste mali výberu kvalitných granúl venovať dostatok času aj pozornosti. Aby ste vedeli, ako na to, prinášame vám najdôležitejšie faktory, na ktoré sa zamerať!
Úplne zásadné je zloženie psích granúl!
Prvou vecou, na ktorú by ste sa mali pri voľbe granúl pre psa zamerať, je ich zloženie. Výrobcovia sa často snažia odviesť pozornosť lákavým obalom alebo pomenovaním, ktoré má určovať kvalitu granúl. Pravdou však je, že predovšetkým uvedené zloženie vám napovie, či sa jedná o kvalitné granule alebo nie.
Jednotlivé suroviny sú v zložení radené podľa percentuálneho zastúpenia, už tento fakt vám môže veľa napovedať. Čo by mali skutočne kvalitné granule pre psa obsahovať?
Mäso je základ – je lepšie čerstvé alebo sušené?
Pretože psy sú mäsožravce, malo by mäso a teda živočíšne bielkoviny v granuliach prevažovať. Mäso by sa preto malo u kvalitných granúl umiestňovať na poprednom mieste v zložení.
Dajte si však pozor na to, či sa jedná o mäso čerstvé alebo sušené. Zatiaľ čo sušené mäso, alebo mäsová múčka už počas výroby svoj podiel v celkovom zložení granúl nemení, čerstvé mäso obsahuje veľké množstvo vody (70 – 80 %), ktoré sa pri výrobe odparí a finálny podiel mäsa v hotovom krmive bude výrazne nižší. Pokiaľ je teda v zložení na prvej priečke uvedené čerstvé mäso, hneď za ním by malo byť sušené mäso.
Vyhnite sa pokiaľ možno granulám, ktoré obsahujú vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu (namiesto mäsa totiž môžu obsahovať aj rohy, kopytá a podobne.) Kvalitné granule by mali zahŕňať aspoň 20 % sušeného mäsa.
Pozor! Niektorí výrobcovia nahrádzajú živočíšne bielkoviny bielkovinami rastlinného pôvodu, ktoré nie sú pre psa zďaleka také prospešné. Ide napríklad o hrachový proteín alebo kukuričný lepok.
Aké ďalšie zložky by mali obsahovať kvalitné granule pre psov?
V granuliach by mali percentuálne zastúpené aj ďalšie zložky, ktoré psovi prospievajú:
- Vláknina – má veľký vplyv na správne trávenie a činnosť čriev a navyše dodáva pocit sýtosti. V granuliach by mala byť zastúpená asi 4 – 5 %.
- Tuky – dodávajú psovi energiu, majú vplyv na srsť, kožu a správnu funkciu obličiek. Tuky by mali byť živočíšneho pôvodu a tvoriť približne 10 – 20 % krmiva (podľa typu, aktivity aj kondície psa).
- Vitamíny a minerály – podporujú imunitu, preto je ich prítomnosť v krmive v malom množstve prospešná. Ide predovšetkým o vitamíny A, C, D, E, H a B. Z minerálov sú dôležité vápnik, sodík, fosfor aj draslík.
- Sacharidy – sú schopné rýchlo poskytnúť energiu, pretože sú však horšie stráviteľné, mali by byť v krmive zastúpené v menšom množstve. Zo sacharidov sú najstráviteľnejšie zemiaky alebo ryža, vyhnúť by ste sa naopak mali pšenici alebo kukurici.
→ Z látok, ktoré psíkovi rozhodne neprospievajú, môžeme menovať chemické konzervanty a farbivá.
Delenie psích granúl podľa spôsobu spracovania
Psie granule môžeme rozlišovať aj podľa toho, akým spôsobom sú vyrábané.
- Extrudované granule a granule pečené v rúre – patria medzi najrozšírenejšie, vyrábajú sa s pomocou vysokej teploty a tlaku, čím bohužiaľ prichádza o rad prospešných látok.
- Granule lisované za studena – vďaka nízkej teplote pri spracovaní si zachovávajú podstatne vyššie množstvo živín.
Granule vyberajte s ohľadom na veľkosť, rasu aj vek psa!
Okrem zloženia by ste mali psie granule vyberať aj s ohľadom na vek, veľkosť i plemeno psa a jeho zdravotný stav či špeciálne potreby, ktoré sa môžu u jednotlivcov výrazne líšiť. Našťastie je dnes na trhu obrovské množstvo najrôznejších druhov granúl so špecifickým zameraním, ktoré tak ľahko môžete vybrať svojmu parťákovi priamo na mieru!
Výber granúl podľa veku psa
V každej životnej fáze potrebuje pes trošku iné zloženie krmiva. Zatiaľ čo u šteniat by mali granule podporovať predovšetkým správny telesný vývoj, u seniorov treba hľadieť na stav kĺbov a eliminovať obezitu.
Granule pre šteňatá – obsahujú živiny prospešné pre správny telesný vývoj šteňaťa. Väčšine plemien sa podávajú približne do jedného roku veku.
Granule pre dospelé psy – majú vyvážené zloženie pre plne vyvinuté psy medzi 1 až cca 7 rokmi veku. Je potrebné brať do úvahy aktivitu psa a podľa toho vybrať zodpovedajúce zloženie.
Granule pre psích seniorov – sú určené psom približne nad 7 rokov (podľa plemena), ktorí môžu mať problémy s kĺbmi alebo sklonmi k obezite. Obvykle majú o niečo nižšie percento tukov, než granule pre dospelé psy alebo šteňatá.
Výber granúl podľa veľkosti psa
Každé plemeno psa dosahuje inú veľkosť a výšku, aj to by ste mali pri výbere zohľadniť. Tieto granule sa totiž líšia predovšetkým svojimi rozmermi.
Granule pre malé psy – sú určené psom typu čivava, yorkšírsky teriér a pod. Pretože títo psy majú slabšiu čeľusť, jedná sa o drobné granulky, ktoré majú vyššie výživové hodnoty.
Granule pre stredné psy – vyhovujú všetkým psom približne do 35 kilogramov, medzi tie patrí labrador, border kólia alebo bígl. Sú strednej veľkosti, ktorá týmto psom úplne vyhovuje.
Granule pre veľké plemená psov – sú vhodné pre psy nad cca 35 kilogramov hmotnosti (napr. vlčiak, doga, mastif a pod.) Bývajú väčšie, teda sa veľkému psovi lepšie konzumujú a nevdýchne ich. Často je ich zloženie obohatené o kĺbovú výživu, pretože práve na kĺby väčšie plemená psov často trpia.
Výber granúl podľa plemena psa
Pretože niektoré plemená psov majú zvláštne požiadavky na výživu, nájdete na trhu aj granule určené priamo pre konkrétne plemená. Jedná sa napríklad o granule pre labradorov, boxerov, jazvečíkov, čivavy a podobne. Zloženie granúl je prispôsobené telesnej konštitúcii psa.
Aké špeciálne granule pre psov sú na trhu?
Okrem základného delenia uvedeného vyššie, je na trhu aj množstvo ďalších typov granúl, ktoré sú určené pre psov so špeciálnymi potrebami alebo zdravotnými problémami. Či už sa jedná o psy s alergiou, gravidné sučky, psy v záťaži alebo kastrované psy, pre každého možno nájsť to najvhodnejšie zloženie!
Granule pre kastrované psy – kastrované psy aj sučky mávajú bohužiaľ sklony k obezite. Preto je potrebné nielen upraviť dávku krmiva, ale aj strážiť jeho zloženie - od toho sú tu tieto špeciálne granule.
Granule pre gravidné a dojčiace feny – gravidné feny majú výrazne vyšší výdaj energie, potrebujú ju totiž na to, aby sa šteňatá mohli správne vyvíjať. Preto by ste im mali dopriať kvalitné a výživné kŕmenie, ktoré je navyše obohatené o vápnik a fosfor.
Granule pre psy s citlivým zažívaním – ak pes trpí na hnačky a zvracanie, vyberajte mu granule s upraveným zložením, ktoré obsahujú stráviteľnejší druh mäsa, nižší obsah tukov a nedráždi tak žalúdok.
Granule pre psy s citlivou kožou – ak sa pes často škriabe a na koži sa objavujú suché šupinky, môže to značiť alergiu na niektorú zo zložiek bežných granúl. Preto skúste hypoalergénne granule, ktoré sa vyhýbajú najčastejším alergénom.
Granule pre psy s nadváhou – nadváha môže psom pôsobiť množstvo zdravotných problémov, preto by ste sa jej mali snažiť predchádzať. Pokiaľ má pes sklony k obezite, vyberajte granule „light“, ktoré majú nižší obsah tuku a sacharidov a vyšší obsah vlákniny.
Granule pre aktívnych psov – pretože psy v záťaži, ktorí športujú, sú v záprahu alebo trénujú agility, majú výrazne vyšší energetický výdaj, treba im ho adekvátne doplniť v zložení krmiva.
Alternatívou ku granulám môže byť BARF – kŕmenie surovým mäsom!
V posledných rokoch sa mnoho majiteľov psov vracia k prirodzenej strave, ktorá je známa pod skratkou BARF (bones and raw food). Tá sa skladá prevažne zo surových kostí, mäsa, zeleniny, byliniek a kvalitných olejov Považuje sa za najprirodzenejší typ stravy pre psy. Aj tu platí, že treba jednotlivé živiny správne vyvážiť tak, aby pes dostal všetko čo potrebuje.
Pokiaľ chcete u psa prejsť z granúl na surovú stravu, je potrebné si najskôr zistiť dostatok informácií a zvykať ho postupne, aby ste predišli možným zažívacím problémom!
Najčastejšie kladené otázky pri výbere granúl pre psov
Na čo si dať pozor pri výbere psích granúl?
Výrobcovia môžu zlučovať viac surovín, vďaka čomu budú mať vyššie percentuálne zastúpenie v zložení. Je napríklad rozdiel, či je v zložení uvedené mäso, alebo mäso a produkty živočíšneho pôvodu, ktoré nie sú zďaleka také kvalitné, ako čisté mäso.
Nenechajte sa zmiasť ani lákavými tvarmi a farebnými granulkami, ktoré sú obvykle dofarbované umelými farbivami, ktoré psom rozhodne nesvedčia.
Ako dávkovať psie granule?
Dávkovanie sa odvíja od veľkosti psa, jeho staroby aj zdravotného stavu či aktivity. Vhodné dávkovanie je vždy uvedené na obale granúl. Podľa potreby ho potom môžete mierne prispôsobiť.
Ako poznať, že granule psovi prospievajú?
To, že ste zvolili kvalitné granule, ktoré majú na zdravie psa kladný vplyv, môžete spoznať podľa týchto znakov:
- Pes nemá problém so zažívaním, plynatosťou, netrpí na hnačky ani zápchu.
- Jeho srsť je lesklá a koža dostatočne mastná, takže sa neškrabe a nemá lupiny.
- Pes je vitálny, pôsobí spokojne a energicky.