10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať helmu na motorku


Či už máte doma skúter, alebo cestnú motorku, prilba je jednou z prvých a tiež najdôležitejších ochranných pomôcok, ktoré budete kupovať. V prípade pádu totiž môže výrazne zmierniť vážnosť úrazu hlavy alebo dokonca zachrániť život. V našom článku sa dozviete, ako vybrať motoristickú helmu tak, aby bola maximálne bezpečná a zároveň pohodlná! Porovnávame aj jednotlivé druhy moto prilieb, ktoré sa vyskytujú na trhu.

Ako vybrať helmu na motorku

Zásadné je prevedenie moto prilby - vyberajte ho podľa druhu motorky!

Výber motoristickej helmy sa odvíja predovšetkým od typu motorky, ktorú vlastníte a štýlu jazdy. Iný typ prilby využijete na skúter, iný na crossovú motorku. Poďme sa na jednotlivé modely motoristických heliem pozrieť zblízka, určite medzi nimi nájdete tú pravú pre seba!

Otvorená prilba na motorku je vhodná na pokojnú jazdu!

Veľmi vyhľadávané sú otvorené helmy, ktoré chránia celú lebku, chýba im však pevný chránič brady – z toho dôvodu je prilba veľmi pohodlná, avšak kvôli nižšej ochrane vhodná skôr na pomalšiu jazdu mimo diaľnice. Helmy sú obvykle vybavené sklápacím hľadím cez oči a časť tváre, v nepriaznivom počasí je však potrebné počítať s tým, že nechráni celú tvár.

Vyklápacia prilba na motorku je veľmi bezpečná aj praktická zároveň!

Pokiaľ máte pocit, že je pre vás otvorená helma nedostačujúca, ale nechcete hneď kupovať integrálnu helmu, môžete zvoliť odklápaciu motoristickú prilbu. Jej predná časť, ktorá chráni čeľusť a bradu, je možné vyklopiť smerom nahor, čo je veľmi praktické napríklad pri zastavení počas komunikácie s kolegami, alebo v horúcich dňoch.

Integrálna prilba na motorku spoľahlivo chráni celú hlavu!

Integrálne helmy na motorku patria medzi najbezpečnejšie a najvyhľadávanejšie vôbec, pretože chránia kompletne celú hlavu. Preto ich vyhľadávajú predovšetkým športoví jazdci na cestných motorkách a tí, ktorí sa pohybujú na diaľniciach či závodných okruhoch. Prilby tvorí odolná komplexná škrupina. Majú výklopný štít a sú v prípade prepracovaného systému ventilácie veľmi pohodlné za každých okolností.

Motokrosová helma je ideálna do terénu!

Tieto helmy ocenia jazdci, ktorí sa často pohybujú v teréne na krosových motorkách. Motokrosové prilby majú výrazný štít, ktorý chráni pred slnkom i konármi alebo odletujúcimi kamienkami, a mohutný chránič brady pre prípad pádu. Sú vyrobené tak, aby ich bolo možné jednoducho vyčistiť od nečistôt, ako je blato a pod.

Adventure helma sa hodí na ceste aj do terénu!

Adventure prilby sú ideálnym riešením v prípade, že sa pohybujete striedavo v teréne a na ceste. Kombinujú prvky integrálnej a motokrosovej helmy – často ich vyhľadávajú jazdci, ktorí vyrážajú na diaľkové poznávacie trasy do zahraničia!

Helma na skúter poskytuje maximálne pohodlie!

Ak vlastníte skúter, ktorý nedosahuje takú rýchlosť ako napríklad cestná motorka, môžete vyberať z ponuky prilieb na skútre. Tie majú otvorenú konštrukciu, ktorá môže a nemusí byť vybavená hľadím a vynikajú vysokým komfortom počas nosenia.

Retro helma na motorku alebo skúter ako štýlový doplnok!

Pokiaľ jazdíte na veteránoch, oceníte prilby v retro štýle, ktoré k vašej motorke alebo skútri budú dokonale ladiť. Cez dobový vzhľad využívajú všetky moderné technológie ako ostatné prilby, nemusíte tak mať obavy o bezpečnosť helmy!

INFO: K väčšine motoristických prilieb môžete v prípade potreby dokúpiť náhradné plexi.

Ako vybrať prilbu na motorku? Rozhoduje materiál aj konštrukčné prevedenie!

Materiál prilby má vplyv na jej odolnosť aj hmotnosť!

Pokiaľ máte jasno v tom, aký typ prilby bude pre vás ten najvhodnejší, je čas zamerať sa na materiály, ktoré boli na výrobu prilby použité, predovšetkým potom na samotnú škrupinu helmy, ktorá má za úlohu hlavu chrániť. Tu platí, že nie je ideálne zaobstarať najlacnejšie helmy – ich materiály totiž obvykle nedosahujú také kvality a odolnosť, ako prilby strednej a vyššej cenovej relácie.

Termoplastové prilby

Patria medzi najlacnejšie a tiež najmenej odolné. Ich hlavnou nevýhodou je, že sú zložené z dvoch vrstiev, ktoré by nárazu pri vyššej rýchlosti nemuseli odolať a dosahujú oproti ďalším typom vyššej hmotnosti.

Polykarbonátové a polyamidové prilby

Patria medzi najobľúbenejšie a najrozšírenejšie, pretože skvele odolávajú nárazom aj mechanickému poškodeniu. Zaobstaráte ich za dostupnú cenu.

Kompozitové a karbónové prilby

Sú na trhu zatiaľ v menšom zastúpení, hoci majú vynikajúce vlastnosti – sú extrémne pevné a zároveň ľahké, kvôli vyššej cene ich zatiaľ využívajú skôr závodní jazdci, ich popularita však pomerne rýchlo rastie.

Pozornosť venujte tiež prepracovanej ventilácii, ktorú oceníte v horúcich dňoch!

Ventilácia je v motoristických prilbách (predovšetkým tých integrálnych) veľmi dôležitá. Odvádza vlhkosť a teplo z vnútra prilby a zamedzuje tak nepríjemnému zahmlievaniu. V niektorých modeloch je možné ventilačné otvory v prípade potreby uzavrieť, čo oceníte predovšetkým v chladných dňoch, kedy môže helma nepríjemne prefukovať. Obvykle sú ventilačné otvory umiestnené na brade, v hornej a zadnej časti škrupiny. Výhodou je aj aerodynamický tvar prilby.

Aké funkcie zvýšia komfort pri nosení moto prilby?

Pretože výrobcovia kladú veľký dôraz na komfort pri nosení prilby, využívajú množstvo moderných technológií, ktoré jej vlastnosti výrazne zlepšujú. Ktoré funkcie oceníte?

Deflektor

Zabraňuje prefukovaniu a znižuje hlučnosť počas jazdy.

Slnečná clona

Zatmavená clona, ktorú môžete stiahnuť v prípade slnečného počasia – nahrádza slnečné okuliare.

Ochrana proti zahmlievaniu hľadí

Tzv. PinLock je veľmi praktický doplnok, jedná sa o fóliu, ktorá tvorí vzduchové vrecko medzi ňou a plexisklom a nedochádza tak k zahmlievaniu prilby.

Anti-Scratch ochrana

Chráni hľadí pred poškriabaním.

TIP! Pokiaľ si chcete pri jazde dopriať maximálny komfort – počúvať hudbu, telefonovať alebo za jazdy komunikovať s ďalšími jazdcami, vyberte si prilbu vybavenú interkomom, prípadne si ho dokúpte zvlášť.

Ako vybrať správnu veľkosť helmy na motorku?

Výber správnej veľkosti je rovnako dôležitý, ako zvolenie správneho typu aj kvalitného materiálu prilby. Motoristická prilba musí sedieť natesno, v žiadnom prípade však nesmie tlačiť na spánky ani temeno hlavy. Dôležité je tiež správne zapnutie prilby, ktoré zaručí, že prilba pri náraze zostane na svojom mieste. Ako teda zistiť, akú veľkosť prilby potrebujete?

Vezmite si krajčírsky meter a zmerajte si obvod hlavy tak, aby meter prechádzal cez čelo aj temeno. Nameranú hodnotu potom porovnajte v tabuľke:

Obvod hlavy Zodpovedajúca veľkosť moto prilby
49 – 50 cm XXXS
51 – 52 cm XXS
53 – 54 cm XS
55 – 56 cm S
57 – 58 cm M
59 – 60 cm L
61 – 62 cm XL
63 – 64 cm XXL

Najčastejšie kladené otázky pri výbere helmy na motorku

Akú homologáciu by mala spĺňať helma na motorku?

Pokiaľ si chcete byť istí, že je prilba dostatočne kvalitná a vhodná pre cestnú premávku, musí bezpodmienečne spĺňať európsku homologáciu ECE 22.05.

Kedy vymeniť prilbu na motorku?

Výrobcovia odporúčajú meniť prilbu každých päť rokov z dôvodu možnej degradácie materiálu. Rozhodne by ste ju však mali vymeniť ihneď v prípade, že na helme nájdete praskliny alebo po každom väčšom náraze.

Ako vybrať detskú prilbu na motorku?

Najdôležitejšie je zvoliť správnu veľkosť prilby a počas rastu dieťaťa prilbu priebežne meniť za väčšie modely. Rovnako ako dospelých jazdcov, nesmú ani deti prilby tlačiť, alebo byť naopak príliš voľné – neplnili by tak funkciu, pre ktorú sú stvorené.