10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať hernú myš? Zamerajte sa na ergonómiu, citlivosť aj dobu odozvy

Herná myš – pomerne jednoducho vyzerajúce počítačové príslušenstvo, ktorého výber ale nie je tak ľahký, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Je totiž potrebné uvedomiť si, že myš je akousi predĺženou rukou hráča - to ona rozhoduje o tom, ako sa mu bude pri jeho počinoch dariť. Aby teda spĺňala požiadavky aj tých najnáročnejších hráčov a zaisťovala presnú odozvu, musí mať zodpovedajúce parametre. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako vybrať hernú myš a na aké parametre sa zamerať.


Myš je jedným z najdôležitejších počítačových doplnkov každého hráča. Na rozdiel od klasického modelu kancelárskej myši sa tá herná líši najrôznejšími parametrami, ktoré majú zásadný vplyv na výkonnosť hráča. Okrem vhodnej ergonómie či farebného podsvietenia je treba vyberať aj podľa počtu tlačidiel, možnosti programovania, výkonnosti senzorov či hmotnosti.

Jak vybrat herní myš? Zaměřte se na ergonomii, citlivost i dobu odezvy

Drôtová vs. bezdrôtová herná myš?

To je prvá otázka, ktorú by ste si mali pri výbere hernej myši položiť. Hoci ešte donedávna hráči uprednostňovali skôr drôtové myši vzhľadom na ich vyššiu rýchlosť reakcie, zaznamenali aj bezdrôtové modely značného pokroku, takže so svojim výkonom už bez problémov vyrovnajú svojim predchodcom.


Drôtová herná myš

Drôtové herné myši predstavujú spoľahlivú klasiku - stačí ich zapojiť do počítača prostredníctvom USB konektora a fungujú bez toho, aby sa vybili.

  • nižšie obstarávacie náklady
  • nemusí sa dobíjať – zaisťujú nepretržitý výkon bez rizika vybitia
  • zaisťujú veľmi dobrú odozvu s minimálnym oneskorením medzi kliknutím a vykonaním príkazu
  • kábel môže byť krátky alebo môže prekážať, prípadne sa zadrhávať o iné zariadenia

Bezdrôtová herná myš

Bezdrôtové herné myši sa vďaka neustálemu vylepšovaniu tešia stále väčšej obľube, a to aj preto, že neobmedzujú hráčov prekážajúcim káblom. S počítačom sa prepájajú pomocou Bluetooth – a to buď priamo, alebo cez USB prijímač.

  • bezdrôtové pripojenie s dosahom až 10 m zaisťuje maximálne pohodlie a voľnosť pohybu
  • odozva a výkon porovnateľný s drôtovými modelmi
  • nutnosť dobíjania batérií/výmeny batérií
  • vyššia spotreba v porovnaní s bežnou kancelárskou myšou
Tip pre dlhšiu výdrž Pokiaľ sa rozhodnete pre bezdrôtovú myš, nemusíte sa vždy spoliehať na nabíjanie pomocou batérií. Niektoré modely už totiž umožňujú bezdrôtové nabíjanie pomocou špeciálnej nabíjacej podložky. Odpadne vám tak starosť s neustálym nákupom nových batérií a už sa vám nestane, že by ste museli prerušiť hru kvôli vybitej myši.

Ako vybrať veľkosť hernej myši

Než sa dostaneme k elektronickým vlastnostiam, treba ešte zdôrazniť, že veľmi dôležitá je ergonómia – teda to, ako vám myš sadne do ruky. Okrem toho, že sa vám bude správne zvolený tvar a veľkosť dobre ovládať, je dôležitým faktorom aj ten zdravotný – pravdepodobne budete myš použiť denne, a to mnohokrát aj niekoľko hodín vkuse, a zle zvolený tvar a veľkosť by mohli spôsobiť nielen kŕče, ale byť aj príčinou budúcich problémov, ako sú napríklad karpálne tunely.

  • Hernú myš vyberajte podľa toho, či ste pravák alebo ľavák – prevedenie pre ľavákov má obrátenú ergonómiu. Označenie ľavorukosti/pravorukosti nájdete väčšinou uvedené na obale.
  • Pre lepšie držanie myši voľte prevedenie s bočným výliskom na palec.
  • Veľkosť myši zvoľte podľa veľkosti vašej ruky – zmerajte si, koľko centimetrov meria vaša ruka od prvého záhybu zápästia po koniec prostredníka a vyberte veľkosť na základe nasledujúcej tabuľky:
Dĺžka ruky od zápästia po koniec prostredníka Vhodná veľkosť myši
Menej ako 17 cm S
Rozmedzie od 17 do 19 cm M
Rozmedzie od 19 do 21 cm L
Viac ako 21 cm XL

Optická alebo laserová myš?

Ďalším dôležitým parametrom, ktorý je potrebné zvážiť, je to, či zaobstarať optickú alebo laserovú hernú myš..

  • Optická myš, charakteristická svojim červeným LED svetlom, ktoré sníma pohyb, predstavuje lacnejší variant. Ocenia ju najmä tí, ktorí pri gamingu potrebujú predovšetkým klikať a nie je pre nich až taká dôležitá rýchlosť a presnosť pohybu.
Pozor! Optické myši majú zhoršenú funkčnosť pri používaní na hladkých alebo lesklých povrchoch. Preto ich radšej používajte na podložke pre myš.
  • Laserová myš je v porovnaní s optickou drahšou, ale zase ponúka podstatne lepšiu odozvu a výkon. Ak hráte hry, ktoré sú závislé na pohybe, alebo najrôznejšie strieľačky, rozhodne zvoľte tento variant. Navyše funguje na všetkých možných povrchoch, vrátane lesklých či sklenených.

Sledujte citlivosť senzora (DPI)

Veľmi dôležitým faktorom je citlivosť senzora/snímača. Ten sníma pohyb myši a odosiela ho do počítača. Označuje sa ako DPI (z anglického dots per inch – udáva, koľko bodov na palec je senzor schopný zaznamenať). Všeobecne platí, že čím citlivejší senzor zvolíte, tým lepšie bude snímať povrch a zároveň bude presnejšie reagovať na pohyb ruky. A aké rozlíšenie je teda vhodné?

  • Pre nenáročné hry si vystačíte s DPI okolo 2 000.
  • Ak hráte predovšetkým strategické hry, potom by ste mali vyberať myš s DPI okolo 4 000.
  • Ak máte monitor s vysokým rozlíšením, je potrebná aj vyššia hodnota DPI ako 4 000.
TIP! V kvalitnejších herných myšiach je väčšinou možné tlačidlom nastavovať DPI krokovo podľa potreby. To oceníte najmä vtedy, ak hráte rôzne typy hier - na strategické hry, kedy potrebujete čo najrýchlejšiu reakciu, si potom môžete nastaviť vyššie DPI, pri hraní napríklad CS:GO vám zase príde vhod možnosť zníženia DPI.

Doba odozvy

Okrem samotnej citlivosti senzora je veľmi dôležitá aj doba odozvy, označovaná aj ako pooling rate. Ide o frekvenciu, s ktorou sa počítač pýta na polohu myši, a teda oneskorenie medzi vašim pohybom a pohybom kurzora myši.

V štandardných myšiach pripojených v USB porte je táto frekvencia 125 Hz, čo zodpovedá oneskoreniu 8 ms, kvalitné herné myši však dokážu USB port pretaktovať a dobu odozvy nastaviť až na 1 ms, vďaka čomu sú pohyby značne precíznejšie, takmer bez akéhokoľvek oneskorenia – tieto myši nesú označenie 1 000 Hz.

Počet tlačidiel a programovateľnosť závisí od typu hier

Ďalším parametrom, ktorý by ste mali pri výbere hernej myši zvážiť, je počet tlačidiel. Pri nich záleží, aké hry preferujete.

  • Pokiaľ patríte k príležitostným hráčom, alebo sa sústredíte predovšetkým na akčné hry, plne vám postačí myš so základnými tlačidlami – viac tlačidiel by vám totiž mohlo pri hraní v zápale boja prekážať.
  • Ak sú však vašimi favoritmi nikdy nekončiace hry typu MMO a MMORPG, potom určite oceníte myš doplnenú o prídavné tlačidlá – tých môže mať až niekoľko desiatok. Pomocou nich je potom možné vykonávať najrôznejšie úkony, prepínať rôzne funkcie a ľubovoľne si ich naprogramovať – môžete si do nich napríklad uložiť rôzne kúzla, ktoré sa vám na klávesnici nezmestia.

RGB podsvietenie myši ocenia fajnšmekri

Nad touto otázkou už ste sa možno niekedy v minulosti zamysleli. Možno vás teraz trochu sklameme, pretože nejde o žiadny funkčný prvok. Napriek tomu je však herná myš s podsvietením pre zapálených hráčov dôležitá, pretože dokáže navodiť tú správnu atmosféru. V súčasných myšiach sa môžeme stretnúť s tromi typmi podsvietenia:

  • Jednofarebné podsvietenie, ktoré, ako už názov napovedá, podsviecuje myš iba jednou farbou. Je súčasťou lacnejších modelov a väčšinou nie je možné ho vypnúť. Vzhľadom na schopnosť svietiť iba jednou farbou je tento typ vhodný skôr pre nenáročných hráčov.
  • Viacfarebné podsvietenie oproti predchádzajúcemu typu uspokojí aj náročnejších hráčov, pretože disponuje piatimi až ôsmimi farbami, a navodzuje tak už správnu atmosféru pri gamingu. Navyše je možné ho vypnúť.
  • Pre skutočných fajnšmekrov sú potom k dispozícii aj herné myši s RGB podsvietením, ktoré prinášajú širokú paletu farieb a je možné farby tiež rôzne prelínať či prepínať. K dispozícii sú aj najrôznejšie efekty, vrátane napríklad blikania. V tomto prípade je však potrebné počítať s vyššou obstarávacou cenou.
Tip pre dokonalý design: Pokiaľ si zaobstaráte myš s viacfarebným alebo RGB podsvietením, môžete si farby zjednotiť aj s hernou klávesnicou či iným herným príslušenstvom, a vytvoriť si tak dokonalé prostredie pre gaming.

Aj herná myš môže pribrať

Posledný parameter, na ktorý zameriame a ktorý by ste mali pri výbere zvážiť, je samotná hmotnosť myši. Hoci by sa mohlo zdať, že nie je dôležitá, opak je pravdou – ťažšie modely totiž podstatne lepšie kĺžu po povrchu.

🠦 Skvelým riešením sú herné myši s nastaviteľnou hmotnosťou, pri ktorých môžete pridávať alebo odoberať závažia a prispôsobovať si ich presne podľa svojich konkrétnych potrieb.

Tip na záver: Ak chcete mať myš a klávesnicu designovo zladené, zvoľte herný set klávesnice a myši.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere hernej myši

1️⃣ Ako pripojiť bezdrôtovú hernú myš k PC

Herné myši majú Bluetooth pripojenie, vďaka ktorému ich ľahko prepojíte s počítačom. Stačí otvoriť nastavenie Bluetooth na vašom PC, zapnúť myš a vyhľadať ju v dostupných zariadeniach. Niektoré modely majú malý USB konektor v balení, s ktorým sú pomocou Bluetooth spárované a po pripojení do USB portu počítača sa automaticky napárujú.

2️⃣ Ako naprogramovať tlačidlá myši?

K programovateľným myšiam si musíte do svojho PC stiahnuť odporúčaný program určený výrobcom - nájdete ho v návode na inštaláciu. Pomocou neho potom už ľahko nastavíte funkcie jednotlivých tlačidiel.

3️⃣ Funguje PC myš aj na skle a lesklých povrchoch?

Na skle a lesklých povrchoch lepšie fungujú laserové myši, avšak 100 % funkčnosť sa úplne zaistiť nedá, preto odporúčame k hernej myši vždy dokúpiť aj hernú podložku.


Další zaujímavé články:

Ako vybrať herný monitor

Kvalitný herný monitor je takmer zárukou skvelého zážitku z hry! Pokiaľ sa vám bude monitor pri hre... celý článok

Ako vybrať herný notebook

Ste nadšenými hráčmi počítačových hier a chcete mať prenosný herný notebook, na ktorom budete môcť... celý článok

Ako vybrať slúchadlá

Hudba nám pomáha sústrediť sa v práci, spríjemňuje cestovanie hromadnou dopravou aj motivuje k lepším športovým výkonom. A so slúchadlami ju môžeme... celý článok