10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať kancelársku stoličku

Ak pracujete v kancelárii, na PC, alebo trávite čas hraním počítačových hier, a teda trávite dlhé hodiny sedením pri PC, je veľmi dôležité vybrať kvalitnú kancelársku stoličku, ktorá poskytne celému telu dostatočnú oporu. V tomto prípade sa investícia naozaj oplatí, pretože kvalitná stolička napomáha správnemu držaniu tela, a eliminuje tak vznik zdravotných problémov. Ako kancelársku stoličku vybrať, z akých mechanizmov, koliesok a poťahov je na výber a ako správne na stoličke sedieť?

Ako vybrať kancelársku stoličku

Kancelársku stoličku vyberajte podľa toho, koľko času sedením trávite

Zo všetkého najskôr by ste sa mali zamyslieť nad tým, ako často budete kancelársku stoličku využívať. Pokiaľ v nej plánujete sedieť iba príležitostne 1 – 2 hodiny denne, vystačíte si s lacnejším modelom, kde nie je kladený dôraz na vysokú kvalitu materiálu. Pokiaľ však pri počítači trávite aj 8 a viac hodín denne, je potrebné vybrať kvalitnú, ergonomickú kancelársku stoličku s opierkami pre ruky aj hlavu, ktorá vám poskytne dostatok pohodlia.

Ergonomická zdravotná stolička sa od klasickej stoličky líši v mechanike

Kancelárske stoličky môžu disponovať niekoľkými druhmi mechaník, vďaka ktorej si môžete stoličku prispôsobiť na mieru. Každá z nich má svoje špecifiká.

Základná mechanika

Je súčasťou väčšiny lacných stoličiek, neumožňuje regulovať sklon opierky ani vzdialenosť sedadla, nastaviť môžete iba výšku sedadla. Stoličky s touto mechanikou patria medzi najlacnejšie a sú vhodné pre nenáročných, ktorí trávia sedením 1-2 hodiny.

Kĺbová mechanika

Stoličku nenastavujete pomocou páčok, ale skrutiek, ktorými je možné regulovať vzdialenosť a výšku sedadla i polohu opierky. Nastavenie stoličky je oproti iným modelom náročnejšie a skrutky treba raz za čas dotiahnuť. Mechanika je vhodná pre tých, ktorí trávia pri počítači aj 4 hodiny denne.

Synchrónna mechanika

Je veľmi obľúbená, pretože podporuje ergonomické sedenie – opierka je pružná a kopíruje tvar a pohyb tela spolu so sedákom, v prípade potreby je možné stoličku pevne zafixovať do ideálnej polohy. Tieto modely uspokoja aj tých, ktorí trávia sedením okolo 6 hodín denne.

Asynchrónna mechanika

Na rozdiel od synchrónnej mechaniky umožňuje nezávisle na sebe nastaviť sedadlo aj operadlo stoličky, ktoré buď možno zafixovať, alebo uvoľniť na ergonomické sedenie. Vďaka možnosti nastavenia vzdialenosti sedadla od operadla alebo tuhosti pruženia je možné stoličku veľmi dobre prispôsobiť priamo na telo. Tieto stoličky sú ideálne na každodennú kancelársku prácu.

Hojdacia mechanika

Stretnete sa s ňou skôr v kancelárskych kreslách, tie totiž majú pevne spojené sedadlo s operadlom. Intenzitu hojdania je možné ľubovoľne regulovať, rovnako ako zafixovať kreslo do pevnej pozície.

TIP! Trávite väčšinu času hraním PC hier? V tom prípade siahnite po hernej stoličke, ktorá poskytuje vysoký komfort aj pri celonočnom hraní (vďaka polohovacej opierke chrbta si v nej môžete aj pohodlne zdriemnuť).

Čo zohľadniť pri výbere kancelárskej stoličky? Materiál aj kvalitu prevedenia!

Ak si chcete zaobstarať naozaj kvalitnú kancelársku stoličku, zamerajte sa na jej prevedenie a použité materiály. Najlacnejšie kancelárske stoličky sú vystužené molitánovou drvinou, ktorá rýchlo zľahne, a tvorí ich tiež obvykle plastová konštrukcia, ktorá je pomerne náchylná na prasknutie.

Kvalitné modely mávajú v jadre pamäťovú penu, ktorá dlhodobo drží tvar, a sú tvorené odolnou hliníkovou alebo oceľovou konštrukciou.

Materiál kancelárskej stoličky ovplyvňuje nároky na údržbu

Pri výbere kancelárskej stoličky budete riešiť aj poťah. Ten môže byť v závislosti od jednotlivých modelov vyrobený najčastejšie zo sieťoviny, textilu, koženky alebo kože. Každý typ poťahu má iné vlastnosti aj nároky na údržbu, čo treba dopredu zvážiť a vybrať ten najvhodnejší pre vaše využitie a prostredie, v ktorom pracujete.

  • Sieťovina – je v kancelárskych stoličkách najrozšírenejšia, jej výhodou je priaznivá cena, priedušnosť i pomerne nenáročná údržba, nevýhodou môže byť iba menšie polstrovanie v oblasti chrbtovej opierky.
  • Textilný poťah – je príjemný na dotyk, priedušný a pohodlný, vyberať môžete z radu farebných kombinácií, horšie sa však čistí a časom sa môže na namáhaných partiách predrieť.
  • Koženka alebo koža – jedná sa o materiály používané v stoličkách vyšších cenových kategórií, sú veľmi nenáročné na čistenie, je však potrebné používať šetrné prípravky, ich nevýhodou je nízka priedušnosť najmä v letných mesiacoch a vyššia obstarávacia cena, jedná sa však o veľmi reprezentatívne modely.

Pred kúpou overte nosnosť kancelárskej stoličky

Stoličky sa v závislosti od typu prevedenia môžu líšiť aj maximálnou nosnosťou – zatiaľ čo niektoré modely majú maximálnu nosnosť 80 kg, iné môžu dosahovať až 180 kilogramov. Berte tento údaj pri výbere vhodného modelu do úvahy – predovšetkým, pokiaľ ju bude využívať viac osôb – vyberajte preto kancelárske stoličky s určitou rezervou, aby ste dosiahli dlhú životnosť.

Parametre kancelárskej stoličky, ktoré by ste mali zohľadniť

Pri výbere zohľadnite aj jednotlivé komponenty, z ktorých sa stolička skladá a ich prevedenie:

Opierka hlavy

Uľavuje od bolesti krčnej chrbtice, nie je súčasťou všetkých modelov. Výhodou je, pokiaľ je opierka výškovo nastaviteľná.

Opierky rúk

Poskytujú úľavu pre ruky, ktoré si môžete pohodlne oprieť, mali by byť výškovo nastaviteľné, aby ste si ich mohli prispôsobiť na mieru podľa výšky postavy.

Bedrová opierka

Je dôležitou súčasťou, ktorá poskytuje podporu bedrovej chrbtici, a vďaka tomu predchádza nepríjemným bolestiam chrbta.

Kolieska

Vyberajte podľa typu podlahy, na ktorej sa bude stolička pohybovať – pre koberce alebo PVC sa hodia tvrdé plastové kolieska, na plávajúcu podlahu alebo vinyl sú určené mäkké pogumované kolieska, v ktorých nehrozí poškodenie podlahy. Často sa stretnete aj s univerzálnymi kolieskami pre všetky typy podláh. Niektoré stoličky sú vybavené brzdenými kolieskami, ktoré zabraňujú pohybu prázdnej stoličky (akonáhle ju zaťažíte, brzdy sa uvoľnia).

Rozdiel medzi kancelárskou stoličkou a kancelárskym kreslom

Pokiaľ túžite po maximálnom pohodlí, vyberte si z ponuky kancelárskych kresiel. Tie sú oproti kancelárskym stoličkám robustnejšie, širšie, s vyšším polstrovaním a chrbtová opierka so sedákom tvorí obvykle jeden kus. Počítajte však s tým, že majú vyššie nároky na priestor, nehodí sa preto príliš do stiesnených kancelárií.

TIP! Komfort pri práci ovplyvňuje nielen dobre zvolená kancelárska stolička, ale aj kancelársky stôl. Ten by mal mať optimálnu výšku a dostatok priestoru na potrebné vybavenie.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere kancelárskej stoličky

Čo je to ergonomické sedenie?

Ergonomické sedenie je zdravý spôsob sedenia počas práce. Má niekoľko základných pilierov, ktoré treba dodržiavať:

  • Pravidlo pravých uhlov – medzi trupom a stehennou kosťou by ste mali zvierať pravý uhol, rovnako tak medzi lýtkom a stehnom.
  • Meňte polohu počas sedenia, čo umožňujú najmä ergonomické kancelárske stoličky so synchrónnym alebo asynchrónnym mechanizmom.

Ako správne sedieť na kancelárskej stoličke?

Aby ste predchádzali bolestiam chrbtice a hlavy, seďte vzpriamene a vždy na celej ploche sedadla, nie iba na jeho okraji. Lakeť by mal zvierať 90 – 110°.

Aké výhody ponúka zdravotná kancelárska či ergonomická stolička?

Zdravotné či ergonomické kancelárske stoličky sú vybavené všetkými komponentmi, ktoré podporujú zdravé sedenie – teda podperou hlavy, podrúčkami aj bedrovou, výškovo nastaviteľnou opierkou. Vďaka tomu si môžete stoličku nastaviť presne na mieru podľa výšky postavy a predchádzať tak nepríjemným zdravotným komplikáciám.