Ako vybrať espresso/kávovar
Pitie kávy patrí ku každodenným rituálom a zvykom veľkej časti našej populácie. Každý, kto zatúži po povýšení z instantnej kávy na skutočné espresso, si musí zodpovedať hneď niekoľko otázok. Ponuka prístrojov na trhu je široká a pred zvolením toho pravého je nutné zvážiť, aké funkcie má nový kávovar spĺňať. Plne automatické prístroje ovládané jednoduchým stlačením tlačidla dopĺňajú klasické pákové verzie.
Video: Ako vybrať kávovar
Espresso alebo prekvapkávaná káva
Hlavný rozdiel je v spôsobe prípravy. Základnom espressa je proces preparenia namletej kávy vodou s objemom cca 30 ml ohriatou na teplotu 90°C pri tlaku 9-15 bar po dobu približne 30 sekúnd. Výsledkom je kvalitný nápoj s maximom chuti a vône. Oproti tomu filtrovaná káva vzniká priechodom horúcej vody cez vrstvu kávy za štandardného tlaku. V porovnaní s espressom nie je tak silná a hodí sa pre pitie vo väčších objemoch.
Automatické espresso verzus manuálne
Espressá je možné rozdeliť na automatické a manuálne. Skôr menované dokážu pripraviť celý rad nápojov len pomocou stlačenia príslušného tlačidla. Vyznačujú sa integrovaným mlynčekom na zrnkovú kávu a komplexným ovládacím panelom (často aj s informačným displejom). Nevyhnutnou výbavou potom býva zásobník na vodu a odpad (usadeniny). Oproti tomu manuálne espressá mlynček nemajú a káva sa u nich vkladá do špeciálnej páky.
Správne namletá káva
Alfou a omegou jedinečného kávového zážitku je správne namletá káva. Rôzne stupne hrúbky sa hodia pre rôzne typy príprav. Pokiaľ si kupujete mletú kávu v plechovkách, nikdy nemôžete byť úplne spokojní. Našťastie existuje hneď niekoľko riešení. Jedným z nich je zakúpenie samostatného mlynčeka na kávu (ideálne model s mlynskými kameňmi) s dostatočne jemnou reguláciou hrúbky mletia. Doba extrakcie (prechádzanie vody kávou) by mala trvať 25-30 sekúnd a objem výsledného nápoja by mal byť cca 30ml.
Pracovný tlak - bar
Kávovary a espressá sa delia do dvoch skupín. S vysokým pracovným tlakom 9-19 bar a nízkotlakové do 2 bar. Pokiaľ chcete pripraviť kvalitné espresso, mal by sa pracovný tlak pri domácich kávovaroch pohybovať okolo 15 bar. Ale nezabúdajte, že to je len jeden z parametrov identifikujúci kvalitný prístroj. Vo väčšine prípadov sa snažte držať pravidla, že čokoľvek s tlakom pod 9 bar nespĺňa podmienky pre prípravu espresso kávy.
Mletá káva, POD, kávové kapsule
Základnú surovinu je možné kúpiť ako vo forme pražených zŕn pripravených k mletiu, tak v stave namletom a pripravenom na okažité použitie. Pokiaľ sa rozhodnete ísť cestou maximálneho komfortu, zamerajte sa na prístroje schopné pracovať s porciovanou kávou (PODmi, kávovými kapsulami). Tento variant so sebou nesie vyššie náklady na jednu porciu, výmenou za vysokú čistotu prevádzky (žiadne vysypané usadeniny). Ďalším bonusom je rozsah sortimentu – pri takto balených kávach to vynahradí.
Špeciálne funkcie
Výroba kávy nie je tým jediným, čo môže váš kávovar vedieť. Veľmi obľúbené sú prístroje s integrovaným mlynčekom na kávu (viď. bod 2) a zabudovaným cappuccinátorom - zariadenie na penenie mlieka. Ďalšou veľmi praktickou funkciou je automatické preplachovanie a odvápňovanie. Keďže príprava kávy priamo súvisí s ohrievaním vody a tvobou vodného kameňa, je potrebné kávovar pravidelne čistiť k tomu určenými chemikáliami. Pokiaľ ste zábudliví, radšej si zvoľte prístroj s automatickým upozornením na blížiacu sa potrebu odvápnenia. Funkcie preplachovania aktivuje v nastavených intervaloch, resp. po každom zapnutí prístroja, proces preplachovania výdajníku pary a horúcej vody.
S väčšinou kávovarov je možné napeniť mlieko a vyrobiť tak základ pre pravé cappuccino. Celý proces obstaráva horúca para, ktorá sa pomocou špeciálneho nadstavca privádza do mlieka. Rovnaký vývod dokáže dodať aj horúcu vodu na čaj a ďalšie nápoje. Do zásobníka dávame zásadne studenú vodu. Pokiaľ chcete ušetriť za odvápňovacie prípravky, používajte špeciálne filtrovanú vodu, čo sa mimochodom prejaví aj v chuti pripraveného nápoja.