Ako vybrať kávu
Vychutnáte si radšej malé silné espresso alebo poriadne veľkú šálku kávy? Keď si na túto otázku odpoviete, bude následný výber kávy oveľa ľahší.
Prístroj na výrobu espressa vám za pár sekúnd vyrobí malý silný koncentrovaný nápoj s hustou penou. Naopak prekvapkávač ocenia tí, ktorí majú radšej väčšie množstvo nie tak silnej kávy. Všeobecne platí, že čím dlhšie budeme kávu lúhovať, tým hrubšie namletá môže byť, ale nikdy by doba lúhovania nemala byť dlhšia ako 3 minúty.
Teraz sa ale zameriame na kávu ako takú.
Existujú dva základné druhy kávovníkov – kávovník Arabica a kávovník Robusta. Kávovník arabský (Coffea arabica) – krík – sa väčšinou pestuje vo výškach od 1 000 do 1 800 m n.m. Síce cca 70% svetovej produkcie kávy je typ Arabica, len jedna pätina z vypestovaného množstva sú veľmi kvalitné zrná. Ostatná úroda vykazuje určité chyby zrna a spadá do nižších tried.
Jednotlivé odrody kávovníkov arabského sú pestované v rôznych produkčných oblastiach s prihliadnutím k pestovateľským a historickým podmienkam a líšia sa predovšetkým vzrastom kra a tvarom jeho listov a kvetov. Rovnako farba, veľkosť a tvar kávových bôbov máva určitú variabilitu.
Kávovník Robusta (Coffea robota) sa pestuje vo výškach 500 až 900 m n.m. Zbierané kávové zrná nedosahujú kvalitu Arabiky a sú menšie. Obsahujú 2-3 násobné množstvo kofeínu oproti kávovníku arabskému. V niektorých krajinách, najmä v Afrike a juhovýchodnej Ázii, sa jeho pestovaniu dáva prednosť pre menšie nároky na akosť pôdy a vyššiu úrodnosť. Vysádza sa aj na predošlých plantážach Arabiky, ktoré boli zničené chorobou či mrazom.
Káva Arabica predstavuje v súčasnej dobe asi 70% svetovej úrody. Robusta obsahuje viac kofeínu, je silnejšia a tmavšia. Káva Arabica je náročnejšia na pestovanie a zber. Je preto drahšia, ale zato kvalitnejšia, jemnejšia a s nižším obsahom kofeínu. Miešaním Arabicy s Robustou sa zvýši obsah kofeínu a zníži cena kávy.
Faktom však zostáva, že vďaka svetovým trendom v oblasti zdravej výživy ľudia začínajú dávať prednosť menšiemu obsahu kofeínu a vyššej kvalite kávy Arabica. Pre klimatické potreby tohto kávovníka (vysoká teplota, ale nie intenzívne teplo a nadbytok slnečného žiarenia) sa mu darí najlepšie medzi obratníkom Raka a Kozorožca. Všeobecne je za jednu z najlepších oblastí na pestovanie kávy považovaná stredná Amerika so špecifickým sopečným podložím.
Kvalita kávy
Kávu môžeme prirovnať k vínu. Rovnako ako pri víne, tak aj pri káve záleží od mnohých detailov v priebehu pestovania, zberu aj spracovania a z rovnakého kra môže vzniknúť káva dobrá aj zlá. Najkvalitnejšie kávy sa vyznačujú minimálnym obsahom kofeínu, jemnou, ale pritom výraznou vôňou a plnou chuťou po ovocí, kvetinách, čokoláde, orieškoch či kvalitných drevinách.
Ak opomenieme druh a klimatické podmienky, potom sa o kvalite kávy začína rozhodovať už pri zbere. Najlepšie kávy pochádzajú z ručného zberu a skúsení zberači zbierajú len dokonale zrelé zrná, ktoré sú zárukou kávy tej najvyššej akosti. Rovnako tak dôležité je aj triedenie a následné „čistenie“ od chýb a nedokonalostí podľa noriem kvality, kedy sa vyberajú zrná poškodené a nekvalitné. Samozrejme nie všetky kávy sú takto triedené...
Káva a zdravie
Káva zlepšuje náladu a dodáva energiu, povzbudzuje srdce, mozog, nervy, ľadviny a svaly a dokonca chráni pred niektorými chorobami. Pre kávu ako takú má najväčší význam kofeín, ktorý je obsiahnutý v praženej Arabice cca 0,7-1,4 %, v Robuste 2,2-2,4 %. Kofeín je horký a tým prispieva k celkovej chuti kávy.
Kofeín povzbudzuje produkciu žalúdočných štiav a tým napomáha tráveniu, samozrejme účinkuje na každého človeka inak. Existuje mnoho aspektov, ktoré môžu skresľovať výsledky pôsobenia kávy, napr. vek, pohlavie, telesná hmotnosť. Taktiež je potrebné povedať, že účinky kávy sú odlišné aj podľa typu vybranej odrody kávovníka, ktorú k príprave zvolíme. Aby sme predišli nežiaducim účinkom, je vhodné zvoliť niektorú z jemných odrôd kávy typu Arabica. Tá naše zmysly len ľahko povzbudí, dodá telu energiu a jej vplyv na náš organizmus je priaznivý.
Na záver je nutné povedať, že každý milovník kávy si časom nájde tú „svoju“ značku. Nebojte sa a skúste ochutnať aj nové, neznáme kávy.