10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať klimatizáciu do bytu a kancelárie

Klimatizácia je v súčasnej dobe skoro v každej kancelárii a v obchodoch samozrejmosťou a mnoho ľudí ju začalo využívať aj v domácnostiach. Ak vás trápia vysoké teploty v lete alebo naopak chladné večery v zime, zamyslite sa nad obstaraním nového spotrebiča. Vie váš život urobiť pohodlnejším počas mrknutia oka.

Pred nákupom klimatizácie

Než si klimatizáciu zaobstaráte, je potrebné sa vopred rozmyslieť, aké priestory potrebujete klimatizovať, a teda ako veľkú klimatizáciu budete potrebovať. Tiež záleží na tom, či budete potrebovať klimatizáciu namontovať a či je teda nutné objednávať si montážnu firmu, alebo či ju môžete pripraviť k prevádzke bez preškoleného technika. Ako sa medzi sebou jednotlivé typy klimatizácií líšia?

Výkon klimatizácie

  • K orientačnému výpočtu potrebujete poznať objem miestnosti v m3.
  • Každý m3 miestnosti potom potrebuje 30 W chladiaceho výkonu.
  • 1 kW potom predstavuje zhruba 3 400 BTU / hod.
  • Ak klimatizáciu neobstaráva do malej miestnosti, odporúčame výkon aspoň 8 000 BTU.

Veľkosť miestnosti Potrebný výkon
do 50 m3 5 100 BTU
75 m3 7 700 BTU
90 m3 9 200 BTU
110 m3 11 200 BTU

Príklad výpočtu: Máme miestnosť s plochou 6 × 5 m a výškou stropu 2,5 m. Spočítame si objem v m3 (šírka x dĺžka x výška miestnosti). Výsledok je 75 m3 a ten vynásobíme 30, aby sme zistili potrebný výkon vo wattoch (W). Teraz watty prevedieme na kilowatty (kW). Jednoducho vydelíme 1 000 (v našom prípade 2,25). A teraz už prevedieme na magické BTU: 2,25 vynásobíme 3 400. Výsledok je 7 650 BTU.

Aký typ zaobstarať?

Mobilné klimatizácie

Môžete ju umiestniť priamo do miestnosti bez nutnosti inštalácie. Ľahko ju preveziete do inej izby alebo napríklad na chalupu. Teplý vzduch je vypúšťaný hadicou, ktorú umiestnite napríklad do okna. Hadicu ale výrobcovia neodporúčajú predlžovať - následkom by mohlo byť slabnutia výkonu.

  • Ideálne do sezónne prehriatych miestností do 100 m3
  • Bez nutnosti inštalácie vonkajšej jednotky
  • Možnosť premiestnenie podľa aktuálnej potreby
  • Vyššie hlučnosť
  • Odvod teplého vzduchu pomocou hadice
Prezrieť ponuku

Nástenné klimatizácie - dvojdielne

Skladá sa z vnútornej jednotky, ktorá je pevne zabudovaná v miestnosti, a z kondenzačnej (vonkajšej) jednotky. Tú môžete umiestniť napríklad na balkón, pripevniť na fasádu domu pod. Vďaka tomu sa veľmi zníži hlučnosť spotrebiča. V prípade klimatizovanie viacerých miestností je možné použiť výhodnú mutisplitovou jednotku, ktorú možno klimatizovať až štyri miestnosti súčasne cez niekoľko vnútorných chladiacich jednotiek. Ideálne do priestorov, kde trávite veľa času, alebo tam, kde je cez leto horúco av zime chladno.

  • Profesionálne riešenie so silným výkonom
  • Nižšia hlučnosť
  • Šetrný prevádzku a bohatá ponuka funkcií
  • Chladí sa len určenej miestnosti, nemožno premiestniť
  • Nutnosť odbornej montáže (vrátane prípadných stavebných úprav)
Prezrieť ponuku

Nástenné klimatizácie - jednodielne

Ide o tzv. Podstropná, alebo parapetné variantu. Montujú sa na stenu pomocou dvoch menších otvorov, ktoré zároveň plní funkciu pre odvod teplého vzduchu. Môžu byť dokonca aj v úrovni podlahy a v zime kúriť podobne ako podlahové kúrenie. Vzduchový výkon je porovnateľný s jednodielnymi mobilnými klimatizáciami.

  • Hodí sa do miestností do objemu 100 m3
  • Bez nutnosti vývodu vzduchu trubicou
  • Môže plniť aj funkciu vykurovania
  • SSlabší výkon
  • Chladí sa len určenej miestnosti, nemožno premiestniť
  • Nutnosť odbornej montáže (vrátane prípadných stavebných úprav)
Prezrieť ponuku

Klimatizácia do domu alebo bytu?

  • Jednodielne mobilné klimatizácie sú lacnejšie a hodí sa do menších priestorov, kde s nimi môžete pohybovať vo všetkých miestnostiach.
  • Pre domy sa potom hodí nástenné klimatizácie typu multisplit, ktoré ľahko ochladia viac miestností naraz.
  • Pokiaľ chcete chladiť len jedinú miestnosť, treba spálňu, využijete jednodielnou nástennú klimatizáciu - nezabudnite však na to, že ju nemôžete premiestniť inam.

Na čo sa zamerať pri nákupe?

Hlučnosť

Klimatizácia sa radí medzi hlučnejšie spotrebiče - vydávajú hluk o sile 55 (cca ako bežný hovor) až 70 dB (odstreďovacie práčky). Ak budete chcieť chladiť spáleň cez noc, určite siahnite po tichších modeloch.

Design

Klimatizácia sa stávajú súčasťou vybavenia domácnosti a ovplyvňujú celý štýl a dizajn interiéru. V tú chvíľu určite chcete, aby klimatizácia nepôsobila rušivo, ale aby naopak do miestnosti zapadla.

Energetická náročnosť

Ako vo väčšine ostatných spotrebičov nájdete aj na klimatizáciách údaj o spotrebe energie. Energetické triedy sa rozdeľujú na A +++, A ++, A +, A, B, C, D, E, F, G (od najúspornejších po najmenej úsporné). Prevádzka klimatizácie môže byť energeticky náročná a zasiahnuť tak do rodinných výdavkov, preto by mal byť energetický štítok dôležitým parametrom pri výbere.

Praktické funkcie klimatizácií

Vykurovanie

sa hodí v zimných mesiacoch alebo počas chladných večerov.

Načasovanie spustenia a vypnutie

klimatizácie vám ušetrí čas.

Odvlhčovanie a čistenie vzduchu

Funkcia pomôžu k zdravému ovzdušia. Výkonné filtre ocenia najmä alergici.

Diaľkové ovládanie

umožní komfortné užívanie z postele alebo pohovky.

Funkcia sleep

automaticky zníži (pri vykurovaní) alebo zvýši (pri ochladzovaní) teplotu v miestnosti počas noci. Ušetríte tak náklady za energiu.

Nastaviteľnému smeru lamiel

bude vzduch fúkať do celej miestnosti. Funkcia Swing potom smer lamiel automaticky mení.

Funkcia turbo

nastavenie zaistí intenzívne chladenie.

Displej

prehľadne uvidíte všetky podrobné nastavenia.

Ako čistiť klimatizáciu a starať sa o ňu

Pravidelná údržba klimatizácie spočíva najmä v čistení filtrov a vylievaní kondenzátu. Čistite tiež zásobník na prach v predfiltrácii, ktorá zachytí tie najväčšie častice. Lamely utierajte od prachu a vonkajšie časti vysávajte vysávačom. Zhruba po 6 mesiacoch je potrebné vymeniť vnútorný uhlíkový či na inej báze fungujúci filter, ktorý sa vyčistiť nedá.

Údržbu klimatizácie vykonávajte 1-2 × ročne. Rovnako tak často by ste si mali domov pozvať aj technika, ktorý skontroluje funkčnosť spotrebiča. Zanesením filtrov a systému klimatizácie sa znižuje účinnosť a rastie spotreba energie.