Ako vybrať kompostér
Chcete efektívne spracovávať biologický odpad z domácnosti alebo záhrady? Zaobstarajte si kompostér, ktorý proces rozkladu výrazne urýchli. Vy tak získate kvalitné hnojivo, ktoré prospeje rastlinám na záhrade aj izbovým kvetom. Výber kompostéra závisí od množstva biologického odpadu, ktorý vyprodukujete aj jeho umiestnenie. V prípade, že ste sa rozhodli pre kúpu kompostéra, ale neviete, ako vyberať, nechajte sa inšpirovať naším článkom!
Prečo si zaobstarať kompostér a ako funguje?
- Efektívne a ekologicky spracováva biologický odpad z domácnosti.
- Vzniknutý kompost slúži ako hnojivo pre rastliny aj izbové kvety.
- Biologický odpad zo záhrady môžete jednoducho a úhľadne hromadiť na jednom mieste.
Kompostéry sú obvykle nádoby s prieduchmi, vďaka ktorým je vo vnútri kompostu stále dostatok vzduchu. Zjednodušene povedané, princíp kompostovania je založený na pridávaní organického materiálu – jeho pravidelným miešaním sa potom urýchľuje proces tlenia a biologický odpad sa tak mení na bio hnojivo, ktoré je možné pohodlne odoberať spodnými dvierkami kompostéra.
Hľadáte kompostér na záhradu alebo do bytu? Vyberajte z týchto typov!
Kompostéry môžu mať mnoho podôb, každý z nich má svoje výhody aj nevýhody. Vyberať by ste mali predovšetkým podľa toho, kde bude kompostér umiestnený, koľko odpadu doň plánujete ukladať, aké máte nároky na životnosť kompostéra a koľko času chcete vynaložiť na jeho údržbu.
Plastový kompostér dobre odoláva slnku aj mrazu!
Kompostéry z odolného plastu sú veľmi populárne pre svoju nízku hmotnosť a vysokú efektivitu kompostovania. Za najodolnejšie sa považujú kompostéry z polyetylénu, ktoré vynikajú vysokou odolnosťou voči slnečným lúčom aj mrazu, vydržia tak fungovať bez poškodenia celé roky. Pozor na lacné kompostéry z nekvalitného plastu, ktoré môžu vo vonkajších podmienkach začať rýchlo degradovať.
Plastové kompostéry sú obvykle vybavené vekom, ktoré chránia obsah pred návštevou hlodavcov a zabraňuje šíreniu zápachu. Na dne kompostéra sa nachádzajú dvierka pre pohodlné odoberanie kompostu. V tele kompostéra je množstvo otvorov, ktoré sú nevyhnutné pre prísun kyslíka. Výhodou týchto modelov je aj nízka hmotnosť a s tým spojená ľahká manipulácia.
Drevený kompostér splynie s prírodou!
Pokiaľ dávate prednosť prírodnému vzhľadu a plastové kompostéry by vás vizuálne rušili, môžete si vyrobiť alebo zaobstarať jednoduchý kompostér z drevených lát. Jeho výhodou je nielen prírodný vzhľad, ale aj ľahký prístup pri prehadzovaní kompostu. Tieto modely však nie sú opatrené vekom a môžu mierne zapáchať, preto sa hodia skôr do väčších záhrad, kde je väčší objem odpadu.
V drevených kompostéroch je nevyhnutné, aby bol ich povrch kvalitne ošetrený povrchovým náterom, v opačnom prípade by mohli začať rýchlo tlčiť.
Rotačný kompostér je nenáročný na údržbu !
Rotačné kompostéry sú opatrené stojanom a otočnou konštrukciou, vďaka ktorej je možné obsah kompostu jednoducho premiešať – nemusíte tráviť čas zložitým prehadzovaním. Treba však počítať s tým, že tieto kompostéry majú výrazne menší obsah ako predchádzajúce modely, a pretože nie sú spojené so zemou, nedostanú sa do nich živočíchy a ďalšie organizmy, ktoré majú pozitívny vplyv na proces tlenia.
Domáci kompostér spracuje bioodpad z kuchyne!
Ak nevlastníte záhradu, ale radi by ste kompostovali bioodpad z kuchyne, môžete si zaobstarať malý kompostér do domácnosti. Obvykle sa jedná o plastovú alebo plechovú nádobu s objemom 5 – 15 litrov, ktorá je opatrená prieduchmi a filtrom s aktívnym uhlím, ktoré urýchľujú proces tlenia a zabraňujú šíreniu zápachu do domácnosti.
Vermikompostér ako efektívne riešenie do bytu!
Pokiaľ chcete kompostovanie doviesť k dokonalosti, zamerajte sa na vermikompostéry. Tie potrebujú na správne fungovanie živých obyvateľov – najlepšie kalifornské dážďovky, ktoré sú maximálne produktívne a dokážu veľmi rýchlo spracovať veľké množstvo odpadu. Ich produktom je tzv. dážďovkový čaj, ktorý je možné z vermikompostéra odčerpať a používať ako bio hnojivo. Celá konštrukcia je riešená tak, aby nezapáchala a bola maximálne pohodlná na manipuláciu – na dne nádoby je obvykle výpust pre pohodlné odčerpávanie.
Zvážte, aký objem kompostéra bude pre vaše potreby optimálny!
Pred nákupom kompostéra by ste si mali stanoviť jeho optimálny objem – ten sa v prípade vonkajších kompostérov odvíja od veľkosti záhrady. Z tej sa dá odvodiť, aký objem bioodpadu vyprodukuje. Orientačne sa môžete riadiť poučkou, že na 1 m² záhrady budete potrebovať 1 liter priestoru v kompostére. Pokiaľ teda vlastníte záhradu o ploche 500 m², vyberajte kompostéry s objemom cca 500 litrov.
Vždy je lepšie zvoliť väčší kompostér, do ktorého všetok bioodpad s istotou uložíte, a bude mať viac priestoru na tlenie.
Najčastejšie kladené otázky pri výbere kompostéra
Aký kompostér je vhodný do domácnosti?
Do domácnosti vyberajte menšie kompostéry s objemom cca 10 – 30 litrov. Dbajte na kvalitné riešenia konštrukcie, ktoré zabránia šíreniu pachu do domácnosti. Vyberať môžete aj vermikompostéry, ktoré obývajú tzv. kalifornské dážďovky.
Kam umiestniť kompostér?
Kompostéry by ste mali umiestniť na vedľajšie, tienisté miesto s dobrým prístupom pre jeho ľahké plnenie. Slnečné lúče kompostéra príliš neprospievajú – zbytočne ho vysušujú.
Ako založiť kompost na záhrade?
Najskôr kompost umiestnite na vhodné miesto do záhrady. Nezabúdajte na to, že kompost musí mať styk so zemou – len tak sa doň dostanú prospešné mikroorganizmy. Kompostér teda ničím nepodkladajte. Na dno vložte orezané vetvy, ktoré zaistia správne prevzdušnenie. Potom navŕstite do kompostéra trávu alebo lístie, a na túto vrstvu už môžete vkladať bioodpad z domácnosti a záhrady (zvyšky zeleniny, rastlín a ovocia). Nezabudnite otvoriť vetracie otvory.
Čo patrí a nepatrí do kompostéra?
Predtým, než začnete kompostér využívať, je veľmi dôležité ujasniť si, čo do kompostéra patrí, a čo by ste do neho určite dávať nemali!
|
|