Ako vybrať záhradnú kosačku
Či už máte rozľahlú záhradu alebo len malý zatrávnený dvor, jednou z pravidelných činností, ktorej sa od jari až do jesene nevyhnete, je údržba trávnika. Aby bol trávnik nielen rovnomerne pokosený, ale aj stále zelený a hustý, treba ho kosiť správnou záhradnou kosačkou. Na trhu nájdete celý rad modelov a vybrať ten, ktorý je ideálny práve pre váš pozemok, nemusí byť úplne ľahké. Poďme sa preto pozrieť, aké parametre by ste mali pri výbere záhradnej kosačky zohľadniť, aby bolo kosenie trávy nielen efektívne, ale aj čo najmenej namáhavé.
Pri výbere záhradnej kosačky je treba sledovať hneď niekoľko kľúčových parametrov – medzi ne patrí predovšetkým pohon, spôsob kosenia, šírka záberu alebo kvalita konštrukcie. Dôležitú úlohu však zohráva aj to, akú veľkú plochu budete kosiť, či terén, v ktorom sa pohybujete. Poďme sa preto na jednotlivé parametre pozrieť detailnejšie.
Benzínové kosačky
Benzínové kosačky sú vynikajúcim riešením, ak potrebujete pokosiť naozaj veľkú plochu - štandardne sa odporúčajú pre záhrady o veľkostiach od 1 000 m2, a to vďaka veľkej šírke záberu (tá sa bežne pohybuje medzi 40 až 56 cm). Na trhu sú v predaji v prevedení bez pojazdu alebo s pojazdom – druhý variant je značne pohodlnejší pri manipulácii
Výhody | Nevýhody |
---|---|
|
|
Na čo si dať pri benzínovej kosačke pozor?
Kľúčovým rozhodovacím faktorom je svahovitosť terénu. Pamätajte, že s benzínovými kosačkami môžete kosiť len rovné a mierne svahovité záhrady, pretože motoru väčšiny prístrojov nesvedčí náklon nad 15° - mohol by sa zadrieť. Výnimku tvoria stroje s odolnosťou proti prevráteniu, na ktorú sa informujte u predajcu (také kosačky majú tlakové mazanie).
Aký výkon benzínovej kosačky zvoliť?
Štandardne sa stretnete s tromi druhmi výkonu, ktorého voľba závisí od plochy, ktorú chcete kosiť:
- Benzínová kosačka s výkonom 1 500 až 2 250 W je vhodná na kosenie plôch do 1 000 m2
- Benzínová kosačka s výkonom 2 250 W až 3 000 W sa hodí na kosenie aj hustejšie zarastených plôch s rozlohou až 1 750 m2
- Benzínová kosačka s výkonom nad 3 000 W si poradí aj s hustým porastom na veľkej ploche
Elektrické kosačky
Elektrické kosačky nájdu svoje uplatnenie predovšetkým na stredne veľkých záhradách (do 700 m2) pri domoch či chatách, kde je k dispozícii elektrická zásuvka. Vzhľadom na svoju nízku hlučnosť sú vhodné aj do zastavaných oblastí, kde nechcete rušiť susedov.
Výhody | Nevýhody |
---|---|
|
|
Aký výkon elektrickej kosačky zvoliť?
Rovnako ako pri ostatných typoch, aj pri elektrickej kosačke je rozhodujúci výkon. Modely do 1 400 W využijete predovšetkým na údržbu menších zatrávnených plôch. Ak potrebujete kosiť rozľahlejšie pozemky, voľte výkon od 1 500 W vyššie.
Akumulátorové kosačly
Akumulátorové kosačly sa stali za posledné roky skutočným hitom, pretože kombinujú výhody benzínových aj elektrických kosačiek, a umožňujú tak bezdrôtové kosenie s maximálnou flexibilitou – a to záhradných plôch až do 500 m2.
Výhody | Nevýhody |
---|---|
|
|
Na čo si dať pri akumulátorovej kosačke pozor?
Rozhodujúcim faktorom pri výbere akumulátorovej kosačky je kapacita akumulátora, teda to, akú plochu sa vám podarí pokosiť na jedno nabitie batérie. Všeobecne platí, že akumulátor s kapacitou 2 až 3 Ah zvládne pokosiť približne 350 m2 plochy, pri kapacite 4 Ah sa dosah zvýši na 500 m2 trávnika. Tieto údaje sa však môžu líšiť aj v závislosti od náročnosti terénu a hustoty porastu. Vždy je preto vhodné zaobstarať kosačku s dvoma akumulátormi, aby ste ich mohli striedať.
Napríklad model GE-CM 36/47 S HW Li je dokonca odporúčaný na plochy do 700 m², pretože má dva ďalšie sloty pre batérie. Táto technológia teda zaručuje, že akonáhle sú prvé dve batérie vybité, kosenie automaticky pokračuje pomocou ďalších dvoch batérií.
Robotické kosačky
Robotické kosačky sú ideálnym riešením pre každého, kto chce dosiahnuť absolútnu nezávislosť nielen pri kosení, ale aj pri dobíjaní – oboje totiž zvláda kosačka úplne sama. Podmienkou však je, že trávnik musí byť bez prekážok.
Výhody | Nevýhody |
---|---|
|
|
Na čo si dať pri robotickej kosačke pozor?
Pri výbere robotickej kosačky sa zamerajte predovšetkým na jej konštrukciu a plochu, ktorú je schopná pokosiť – napríklad robotické kosačky FREELEXO Einhell sú malé a kompaktné a v závislosti od toho, koľko obmedzovacieho drôtu pri inštalácii položíte, zvládnu pokosiť plochu až 1 200 m².
Ďalej je potrebné zohľadniť, či je možné ovládať ju pomocou aplikácie, a tiež to, akými funkciami disponuje (napríklad GPS modul pre naplánovanie trasy kosenia, bezpečnostné senzory na detekciu prekážok, či alarm chrániaci kosačku pred krádežou).
V neposlednom rade je rozhodujúca aj hlučnosť – do 60 dB vás kosenie nebude rušiť, od 70 dB sa musíte pripraviť na vyššiu hlučnosť, ktorá môže byť nepríjemná nielen vám, ale aj susedom.
Ručné kosačky
Špeciálnym typom sú vretenové ručné kosačky, ktoré predstavujú najšetrnejší spôsob kosenia z hľadiska životného prostredia, pretože sú tiché – nie sú vybavené motorom ani pohonom, preto vydávajú iba zvuky spôsobené pohybom žacieho vretena. Pomocou vretena kosačky s guličkovým ložiskom a vysoko kvalitných, presne brúsených nožov pokosíte malé až stredne veľké plochy – vzhľadom na to, že je nutné tlačiť kosačku ručne, odporúčajú sa na plochy do 250 m2.
Rotačnú, bubnovú alebo vretenovú kosačku?
Ďalším parametrom, podľa ktorého môžete vyberať kosačku, je to, či sa jedná o rotačné, bubnové, alebo vretenové prevedenie.
Rotačné kosačky
Väčšine záhradkárov urobia najlepšiu službu kosačky rotačné. Kosenie zaisťujú rotačné nože, ktoré sa točia okolo svojej osi a sekajú. Tieto kosačky sú vhodné na kosenie trávnika na bežnú výšku cca 3-5 cm. Potešia ľahkým ovládaním aj nízkymi nárokmi na ostrosť nožov, nevýhodou potom môže byť zanášanie rotačných nožov či vyššia hlučnosť. Stretneme sa s nimi v benzínových, elektrických aj akumulátorových variantoch.
Vretenové kosačky
Náročnejší zákazníci ocenia kosačky vretenové. Tie trávu nesekajú, ale strihajú. Systém nožov usporiadaných do vretena v tvare V funguje na tom princípe, že dvojica ostria sa vždy pohybuje proti sebe a steblo odstrihne. Vďaka tomu nie sú končeky stebiel rozstrapkané, tráva nežltne a je hustejšia a zdravšia. Vretenové kosačky odporúčame na okrasné trávniky, futbalové ihriská alebo golfové greeny s výškou kosenia do 3 cm. Sú ľahké, výkonné a minimálne hlučné. Ich nevýhodou môže byť to, že nie sú obvykle vybavené zberným košom.
Bubnové kosačky
Bubnové kosačky sú so širokým záberom nožov, vhodné predovšetkým na vysokú trávu (až 150 cm) a neudržiavané plochy. Fungujú na rovnakom princípe ako rotačné kosačky, ale vďaka otvorenému bubnu nad sečnými nožmi si pred nimi tráva neľahká, takže ju ostré nože ľahko preseknú. Ideálne na kosenie trávnikov na výšku cca 5-10 cm.
Diskové kosačky
náletovými drevinami, ale ťažko sa s nimi manipuluje pri kosení svahovitého terénu. Sečný disk sa totiž pri pojazde do kopca zarýva do zeme, takže kosačku musíte mierne nadvihnúť. Diskové kosačky hojne využívajú poľnohospodári pri kosení polí.
Ďalšie typy kosačiek
Na trhu sa potom môžeme stretnúť ešte s ďalšími typmi kosačiek, ktoré sú ale určené skôr na náročnejšie aplikácie či dokončovacie práce.
- Na veľmi zarastené trávniky s vysokým podielom drevín oceníte krovinořez – niektoré typy preseknú aj kmeň s priemerom 15 mm. Pri výbere sledujte hlavne mieru vibrácií v rukoväti – čím nižšia, tým lepšia.
- Strunové kosačky, tzv. vyžínače, môžeme zaradiť do kategórie dokončovacích kosačiek. Na klasické kosenie veľkých plôch vhodné nie sú, ale presne s nimi zastrihnete trávu okolo plotov, pätníkov alebo na ťažko dostupných miestach.
Aký veľký záber nožov?
To je otázka, ktorú by ste mali pri výbere kosačky taktiež zohľadniť, pretože práve záber nožov zodpovedá za to, ako rýchlo danú plochu pokosíte. Výber veľkosti záberu teda závisí od toho, akú veľkú máte záhradu.
- Pre plochy do 250 m2 sú vhodné ručné, elektrické či akumulátorové kosačky so šírkou záberu až 33 cm
- Pre plochy do 500 m2 vám poslúžia elektrické a akumulátorové modely so šírkou záberu až 40 cm
- Pre plochy nad 500 m2 voľte väčšiu šírku záberu – siahnite po akumulátorovej alebo elektrickej kosačke so záberom 42 cm
- Pre plochy nad 700 m2 sú ideálne elektrické a akumulátorové kosačky so šírkou záberu od 43 cm.
- Pre plochy nad 2 000 m2 sú vhodné benzínové kosačky so šírkou záberu až 56 cm
Na plochách od 250 do 1 200 m2 môžete využiť aj robotické kosačky Týmito číslami sa nemusíte riadiť striktne, ale majte na pamäti, že malý záber na veľkej záhrade znamená viac práce a nachodených kilometrov. Na druhú stranu kosačky s menším záberom lepšie kopírujú terén.
Aký zvoliť výkon kosačky?
Pri všetkých typoch záhradných kosačiek všeobecne platí, že čím vyšší výkon, tým vhodnejšie sú na väčšie plochy a na hustejší porast.
Dávejte pozor na poddimenzované motory u sekaček s velkým záběrem.
Okrem výkonu motora sledujte aj hodnotu krútiaceho momentu. Platí, že kosačka dokáže pokosiť len tak vysokú trávu, ktorá sa rovná cca dvojnásobku jej krútiaceho momentu. Stroj s krútiacim momentom 8 Nm tak pokosí trávu maximálne 16 cm vysokú.
Vodítkom na výber správnej kosačky je tiež konštrukcia motora. Tie s rozvodom SV majú nižšiu kompresiu a účinnosť, preto odporúčame skôr motory s rozvodmi OHV alebo ešte lepšie OHC s vysokou účinnosťou a nízkou spotrebou.
Vyššie modely kosačiek ponúkajú aj prevodovku, pomocou ktorej môžete regulovať rýchlosť pojazdu. Kosačky s variátorom sú najpohodlnejšie na reguláciu rýchlosti pojazdu, pretože fungujú ako skúter – rýchlosť určujete pootočením rukoväte.
Ako je to so zberom trávy?
Niektoré kosačky zbierajú pokosenú trávu do koša, iné vedia mulčovať, ďalšie majú zadné vyhadzovanie alebo vyhadzovanie do strán. Úplne najlepšie je, keď vaša nová kosačka bude vedieť všetko – zbierať, mulčovať aj vyhadzovať.
Pri každom treťom kosení trávnika odporúčame mulčovať. To znamená, že kosačka pokosenú trávu rozseká na malé kúsky a následne vyhodí späť do trávnika. Mulč trávnik zvlhčí a navyše pôsobí ako prírodné hnojivo. Nerobte to ale pri každom kosení, inak hrozí, že vám trávnik zhnije.
Čas od času je potom vhodné zvoliť vyhadzovanie a trávnik po pokosení zhrabať. Počas hrabania trávnik prevzdušníte a odstránite mŕtve korienky. Samozrejme hrabajte veľmi jemne a ideálne plastovými hrabľami – nie kovovými. Tými by ste trávnik príliš zničili.
Kosačka s pojazdom alebo bez?
- Kosačka s automatickým pojazdom po naštartovaní a aktivovaní pojazdu sama ide vpred – vy ju iba vediete, čo oceníte najmä pri kosení svahovitých plôch. Nevýhodou kosačiek s pojazdom je vyššia hmotnosť a väčšia náročnosť na prenášanie, ako aj vyššia obstarávacia cena. Aj napriek týmto negatívam je však lepšie zaobstarať si kosačku s pojazdom, pretože si ušetríte veľa fyzickej námahy.
- Kosačku bez pojazdu si kúpte iba v prípade, že máte rovinatú záhradu do veľkosti cca 600 m2.
Výber kosačky závisí aj od terénu
Záhradnú kosačku by ste mali vyberať s ohľadom na terén, v ktorom ju budete používať. Všeobecne platí nasledujúce odporúčanie:
- S veľmi hustým porastom si najlepšie poradí výkonná benzínová kosačka.
- Vysokú trávu najkvalitnejšie pokosíte diskovou alebo bubnovou kosačkou.
- Na kopcovitom, nerovnom povrchu alebo na svahoch najviac oceníte ľahšie akumulátorové či elektrické kosačky, alebo benzínové kosačky s pohonom kolies.
- Pre golfové alebo takzvané anglické trávniky je najvhodnejšia ručná kosačka.
- O dokonale skrátený a reprezentatívny trávnik vďaka pravidelnej údržbe sa postará robotická kosačka.
Ďalšie funkcie a príslušenstvo kosačiek
Konštrukcia
Najkvalitnejšie kosačky majú konštrukciu (šasi) z odolnej a ľahkej ocele alebo zliatiny hliníka. V lacnejších modeloch je konštrukcia plastová, ktorá sa ale pri záťaži deformuje a poškodzuje vnútorné súčiastky.
Kolieska
Čím širšie a väčšie kolieska kosačka má, tým lepšie. Na trávniky s častými nerovnosťami, tzv. terénnymi hrčami, si kúpte kosačku s valcom, ktorá na vrcholkoch hrčí nezachádza do pôdy, a je tak k trávniku šetrnejšia.
Zberný kôš
Predtým sa viedli spory o tom, či je lepší plastový alebo látkový zberný kôš. Výrobcovia nakoniec došli ku kompromisu – najlepšie kosačky majú kombinovaný kôš z plastu a textilu, v ktorom dobre prúdi vzduch, ale zároveň sa nezanáša a nepráši.
Doplnkové funkcie
- Vybrané kosačky ponúkajú funkciu E-start pre elektrické štartovanie, pri ktorých motor nerozbiehate ťahaním za šnúru, ale otočením kľúča, čo je veľmi pohodlné.
- Vďaka ukazovateľu hladiny v zbernom koši presne spoznáte, kedy je treba kôš vyprázdniť.
- Funkcia mulčovania vám zase umožní rozprestretie zelenej pokosenej trávy, čím zaistíte prirodzené hnojenie.
- Nie je ani od veci, keď na kosačke nájdete prípojku na vodovodnú hadicu pre ľahké umytie stroja prúdom vody.