Ako vybrať krmivo
Výber vhodného krmiva pre vášho miláčika môže veľkou mierou ovplyvniť kvalitu a dĺžku jeho života. Vďaka kvalitnej strave sa zviera dobre vyvíja, je zdravotne v poriadku a má dostatok fyzických síl.
Čo je potrebné vedieť pred výberom krmiva
Či už si zviera beriete priamo od chovateľa, z útulku alebo zo zverimexu, spýtajte sa na jeho zvyky a doterajšie spôsoby výživy. Aj v prípade, že máte k oznámenému spôsobu výhrady, dodržujte ho aspoň tri týždne a zmeny zavádzajte postupne a pomaly. Ak ide o zvieracieho najdúcha, určite navštívte aj z dôvodu vlastnej bezpečnosti veterinára, ktorý vám podľa zisteného zdravotného stavu povie, aký bude najvhodnejší postup pri výžive. Ďalším kritériom pre výber krmiva je vek, plemeno, fyzická aktivita a zdravotný stav zvieraťa.Všeobecné zásady pre výber krmiva
- Pozorne sledujte zloženie krmiva, najvýznamnejšie zastúpená zložka je uvedená na prvom mieste. Zložky na poslednom mieste sú zastúpené minimálne. Prítomnosť dochucovadiel a farbív by mala byť čo najmenšia, najlepšie nulová.
- Krmivo nakupujte výhradne v neporušených originálnych obaloch. Neodporúčame kupovať ani voľne predávané vážené krmivo z už otvorených balení.
- Nesnažte sa ušetriť na kvalitnom krmive, omnoho viac peňazí necháte u veterinára pri prípadných zdravotných problémoch.
- Odporúčané dávkovanie zvyšujte len v oprávnených prípadoch (napr. vyšší výdaj energie).
- Na ktorúkoľvek zložku krmiva môže vzniknúť alergická reakcia. V takomto prípade je vždy nutná konzultácia s veterinárom. Majitelia alergických zvierat by mali pozorne sledovať zloženie krmiva, ktoré nakupujú.
- Ku každej dávke krmiva odporúčame pridať misku s vodou.
Krmivo pre psy
Základné živiny, ktoré by mali byť v krmive pre psy: bielkoviny, minerálne látky, sacharidy, tuky, vitamíny a vláknina.
Pomer jednotlivých živín musíte prispôsobiť životnému štýlu psa, aby využiteľnosť všetkých zložiek bola čo najvyššia. Tú ovplyvňuje tiež kvalita použitých surovín, preto sa líši odporúčané dávkovanie u rôznych značiek krmív.
Nižšie uvádzame najviac typické zloženie potravy.
Bielkoviny
Bielkoviny sú najdôležitejšou časťou kŕmnej dávky. Sú základom každého organizmu, podporujú jeho obnovu a rast, sú zdrojom energie. Organizmus ich potrebuje iné množstvo (rastúci, starnúci). V kŕmnej dávke by mali mať zastúpenie približne od 20 – 30%.
Tuky
Tuky sú hlavným zdrojom rýchlo uvoľniteľnej energie. Ich správne dávkovanie sa prejaví na kvalite srsti a kože (srsť je lesklá, koža pružná, hladká). Tuky sú dôležité pre prenos niektorých vitamínov (rozpustných v tukoch – A, D, E, K) a ako tuková vrstva v podkoží zaisťujú ochranu tela pred chladom, nárazmi a pod. Ich množstvo v kŕmnej dávke určuje vek a využitie psa. Je to od 5 do 20%.
Vyššiu dávku potrebujú pracovní psy a psy čo žijú výhradne vonku. Nedostatok tukov sa prejaví na výkonnosti psa a jeho srsti.
Sacharidy
Obsah sacharidov v potrave zlepšuje využitie bielkovín a tukov. Kŕmna dávka by mala obsahovať asi 20% stráviteľných sacharidov. Pri ich nedostatku sú využité tuky alebo bielkoviny. Dostatočné množstvo sacharidov by mali dostávať gravidné a kojacie sučky. Pri nadbytku sa cukry premieňajú na tuky alebo majú psy tráviace problémy. Samotný cukor je pre psy veľmi zle stráviteľný.
Vláknina
Vláknina podporuje správnu činnosť čriev. V kŕmnej dávke by mala byť od 3-5%, u krmív pre obézne psy aj 20%.
Krmivo pre mačky
Pri výbere krmiva pre mačky hrá opäť rolu jej vek, plemeno, fyzická aktivita a zdravotný stav.
Mačky rovnako ako psy potrebujú ku svojmu životu bielkoviny, tuky a sacharidy ako základné stavebné jednotky a zdroj energie. Krmivo musí obsahovať rovnako vitamíny a minerálne látky. Metabolizmus sa u mačiek a psov líši. Mačka je výhradne mäsožravec a teda potrebuje väčší prísun mäsa, teda bielkovín, na druhej strane pes sa už z časti prispôsobil životu po boku človeka. Jeho tráviace ústrojenstvo je schopné spracovať bielkoviny, tuky a uhľohydráty z omnoho väčšej časti ako mačka.
Všeobecným pravidlom je, že zdravá mačka potrebuje stravu zloženú z 31% bielkovín, 41% tukov a 28% cukrov. Opäť je potrebné zohľadniť životný štýl mačky.
Krmivo pre hlodavce
Základom je vždy seno a drevo na okusovanie. Hlodavce musia predovšetkým obrusovať svoje predné zuby, ktoré neustále rastú. Najvhodnejším typom je breza, naopak nevhodné sú vŕbové prútiky.
Hlodavce sú síce všežravce, ale v ich jedálničku prevláda rastlinná strava. Základom krmiva je rôzne zrno, ovsené vločky, tvrdé pečivo (nesmie byť plesnivé, slané alebo korenené), prípadne špeciálne granule pre myši či zmes pre hlodavce.
V tomto prípade máte istotu, že zvieraťu dodávate všetko, čo potrebuje a v zodpovedajúcom dávkovaní, ktoré je uvádzané na obale. Bežne sa v krmivách pre hlodavce nachádza pšenica, ovos, jačmeň, kukurica, slnečnica, hrach, kukuričné lupienky, extrudovaná sója atď.
Krmivo pre fretky
V súčasnej dobe je najvhodnejšie kŕmiť fretku granulovaným krmivom. Na trhu je veľké množstvo rôznych značiek. Je dôležité, aby bol zaistený dostatočný prísun živočíšnych bielkovín, rastlinné bielkoviny nedokáže fretka spracovať tak rýchlo, pretože jej tráviaci systém je vďaka krátkemu črevu príliš rýchly.
Množstvo tukov v krmive môže byť pomerne vysoké aj napriek tomu, že fretka je celý deň. Nikdy sa totiž neprejedá. Ak je potrava bohatá na tuky, zje ho menej. Tuky by mali byť živočíšne, nie rastlinné. Úplne nevyhnutná je v krmive prítomnosť esenciálnych živín ako je taurín a kyselina arachidonová alebo prospešné mastné kyseliny, ktoré posilňujú imunitný systém, zabraňujú zápalom a alergickým reakciám.
Pokiaľ fretke chutí určitý typ krmiva a vyhovuje jej aj po zdravotnej stránke, nie je nutné ho striedať. Jej tráviaci trakt sa tomuto krmivu prispôsobí, časté zmeny by jej naopak mohli spôsobiť problémy.