10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať kufor

Pokiaľ často cestujete, či už za rodinou, za prácou alebo za cestovateľskými zážitkami, nezaobídete sa bez cestovného kufra, do ktorého pohodlne a prehľadne uložíte všetky svoje potreby. Cestovné kufre môžu mať mnoho podôb, vyberať môžete textilné alebo škrupinové cestovné kufre najrôznejších veľkostí. V našom článku sa dozviete, ako vybrať kufor na mieru vašim potrebám alebo aký cestovný kufor je ideálny do lietadla. Tak poďme na to, nech môžete začať baliť!

Ako vybrať kufor

Prečo si ako batožinu na cesty vybrať práve cestovný kufor?

Cestovný kufor nie je jedinou možnosťou, ako zabaliť svoje veci na cesty. Okrem kufrov nájdete na trhu aj cestovné tašky alebo turistické batohy, ktoré však využijete skôr v teréne. Aké zásadné výhody poskytujú cestovné kufre?

  • Majú kompaktný tvar, dobre sa v nich udržuje prehľad.
  • Sú vybavené kolieskami, bez námahy tak prepravíte aj obsah vyššej hmotnosti.
  • Sú odolné proti poškodeniu pri častej manipulácii.
  • Niektoré modely je možné uzamknúť proti krádeži obsahu.

Textilný vs. škrupinový kufor – ktorému dať prednosť?

Cestovné kufre vás pravdepodobne na prvý pohľad upútajú svojim materiálovým prevedením – povrch kufra môže byť buď mäkký, vyrobený z textilu, alebo pevný, tzv. škrupinový. Aby ste si boli istí správnym výberom, priblížime si oba typy a spomenieme ich výhody aj nevýhody.

Textilný kufor je menej odolný, ponúka však mnoho praktických priehradok!

Textilné cestovné kufre bývajú vyrobené z nylonu alebo polyesteru. Kvalita materiálu sa môže líšiť v závislosti od obstarávacej ceny kufra. Tieto tzv. mäkké kufre sú ideálne pre tých, ktorí cestujú prevažne autom, pri cestách lietadlom je riziko, že pri nešetrnom zaobchádzaní dôjde k poškodeniu kufra alebo jeho obsahu. Niektoré modely ponúkajú možnosť zväčšiť objem kufra podľa potreby, a to jednoduchým rozopnutím zipsu a vytiahnutím rozširujúceho textilného vrecka.

  • sú ľahké a skladné
  • dostupná obstarávacia cena
  • majú dostatok priehradok
  • nie sú príliš mechanicky odolné
  • nehodia sa pre transport krehkých vecí
  • sú náročnejšie na údržbu

Škrupinový kufor vyniká odolnosťou a je nenáročný na údržbu!

V prípade, že hľadáte skutočne odolný kufor, ktorý bez ujmy prežije aj často nešetrné zaobchádzanie v letovej prevádzke, vyberajte z ponuky škrupinových kufrov. Tieto cestovné kufre majú tvrdý povrch (najčastejšie ABS, polykarbonát, alebo hliník), ktorý spoľahlivo ochráni aj krehký obsah kufra. Navyše sa veľmi ľahko udržujú - sú umývateľné, stačí ich pretrieť navlhčenou hubkou. Za tieto modely si obvykle mierne priplatíte.

  • vysoká mechanická odolnosť
  • sú nepremokavé a nenáročné na údržbu
  • ideálne na prevážanie krehkého obsahu
  • menej skladné, objem kufra je pevne daný
  • chýbajú vonkajšie priehradky na drobnosti

Aký veľký cestovný kufor budete potrebovať?

V prípade, že základnú podobu kufra máte vybranú, treba zvážiť, aká veľkosť kufra bude pre vás tá pravá. Optimálny objem kufra sa odvíja od typu cesty, dĺžky pobytu aj počtu členov domácnosti, ktorých veci chcete do kufra zabaliť. Objem cestovných kufrov sa značí v litroch, bežne narazíte na cestovné kufre s objemom 20 - 110 litrov s nosnosťou až 30 kg. Stretnúť sa môžete aj s označením veľkosti kufra S - XL.

→ Pri výbere sa môžete orientovať podľa predpokladanej dĺžky a typu pobytu:

  • Na krátke cesty (cca 1 – 3 dni) – si obvykle vystačíte s cestovným kufrom s objemom 20 – 40 litrov, s nosnosťou do 10 kg, bežne sa jedná o veľkosť S. Tieto modely je možné väčšinou využiť aj ako príručnú batožinu do lietadla.
  • Na bežnú dovolenku pre 1 osobu – stačia cestovné kufre s objemom 60 – 90 litrov, s nosnosťou až 20 kg, ktoré sa značia veľkosťou M.
  • Na rodinnú dovolenku alebo dlhšie cesty – uvítate priestranné cestovné kufre s objemom 90 a viac litrov, s nosnosťou až 30 kg, jedná sa o modely veľkosti L a XL.

Súprava cestovných kufrov je ideálnym riešením (nielen) pre rodiny s deťmi!

Pokiaľ cestujete s celou rodinou, pravdepodobne oceníte cenovo výhodné sady kufrov, ktoré sa obvykle skladajú z troch kufrov odlišných veľkostí (S, M, L). Toto riešenie je ideálne aj pre tých, ktorí jazdia na krátke aj dlhé cesty, a požiadavky na objem kufra sa tak prirodzene menia.

Hľadáte príručnú batožinu do lietadla? Voľte palubný kufor!

Palubný, alebo tiež kabínový kufor, by mal spĺňať veľkostné normy stanovené leteckými spoločnosťami pre príručnú batožinu na palubu lietadla (tie sa v každej spoločnosti môžu mierne líšiť, preto je dobré si ich vždy pred odletom overiť). Ide väčšinou o max. rozmery 55 × 40 × 20 cm, teda o kufre veľkosti S do nosnosti max. 5 – 10 kg.

Ako palubná príručná batožina môže slúžiť aj malý batoh.

Čo neprehliadnuť pri výbere cestovného kufra?

Pokiaľ hľadáte kufor, ktorý vám bude verne slúžiť dlhé roky a bude praktický a zároveň pohodlný na manipuláciu, je potrebné sa pri jeho výbere zamerať aj na konštrukčné riešenie a praktické detaily. Ktoré sú to?

Počet a materiál koliesok kufra ovplyvňuje komfort pri manipulácii

Kufre je možné podľa počtu koliesok deliť na 2 typy:

Kufre s dvoma kolieskami

Sa dobre pohybujú v teréne alebo na hladkom i nerovnom povrchu, vyžadujú však zložitejšiu manipuláciu. Ich výhodou je predovšetkým to, že sa samy od seba nerozbehnú.

Kufre so štyrmi kolieskami

Sa výrazne ľahšie ovládajú a ľahko pohybujú do všetkých smerov, ich nevýhodou však môže byť, že sa môžu v niektorých situáciách samovoľne rozbehnúť. Nie sú tiež príliš vhodné na pohyb v teréne.

Materiál používaný na výrobu koliesok je zvyčajne plast. Vyberať by ste mali kvalitný plast, ktorý tlmí nárazy a eliminuje zvuk pri pohybe kufra. Pri kvalitných modeloch nájdete kolieska s kovovými ložiskami, ktoré vynikajú dlhou životnosťou.

Teleskopické madlo je možné prispôsobiť výške postavy

Drvivá väčšina cestovných kufrov je vybavená výsuvným madlom, ktoré je možné podľa potreby nastaviť do niekoľkých polôh. To výrazne uľahčuje manipuláciu s kufrom. Madlo je obvykle vyrobené z kombinácie kovu a plastu, výhodou je pogumovaná rukoväť, ktorá sa nešmýka. Okrem teleskopického madla nájdete na kufri aj ďalšie textilné madlá, obvykle z bočných strán pre prípad, že potrebujete kufor pohodlne zdvihnúť do výšky.

Vnútorné usporiadanie kufra musí zodpovedať vašim potrebám

Vnútorné delenie priestoru sa v cestovných kufroch môže výrazne líšiť. V niektorých škrupinových kufroch nájdete napríklad iba dve hlavné priehradky, textilné kufre majú často veľa priehradok na drobnosti. Rad modelov ponúka priehradku na notebook, vodeodolnú priehradku na kozmetiku alebo sieťované vrecká na uloženie nevyhnutností. Samozrejmosťou bývajú krížové textilné popruhy, ktoré udržia oblečenie na svojom mieste aj počas prepravy.

Nezabudnite na bezpečnostné prvky cestovného kufra

V prípade, že počas cesty budete batožinu odkladať do nákladného priestoru a nebudete ju tak mať po celý čas pod dohľadom, veľmi odporúčame vyberať kufre s bezpečnostným zámkom, ktoré minimalizujú riziko krádeže obsahu kufra. Batožinové zámky môžu byť číselné alebo na kľúč, vo väčšine škrupinových kufrov patria k bežnej výbave. Výhodou je, ak je kufor vybavený menovkou, pravdepodobne tak znížite pravdepodobnosť zámeny, pokiaľ sa na letisku zíde viac totožných kufrov. Ak sa s kufrom pohybujete v noci po meste, oceníte určite aj reflexné prvky.

Detský cestovný kufor poteší najmenších dobrodruhov!

Pokiaľ cestujete s malými deťmi, kúpte aj im detský cestovný kufor, ktorý zodpovedá ich telesným proporciám a môžu si doň zabaliť všetky hračky a ďalšie nevyhnutnosti, bez ktorých sa na cestách nezaobídu. Detské kufre sú zdobené veselými detskými motívmi, deti ich milujú a vám sa vo vašom kufri uvoľní miesto pre vlastné potreby! Využijete ich aj pri cestách na letné tábory alebo školské výlety, deti budú mať o uložených veciach dokonalý prehľad.

TIP! Cestovné kufre môžete vybaviť ďalším príslušenstvom pre batožinu v podobe váhy na kontrolu hmotnosti kufra, organizérov alebo ochranných obalov.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere cestovného kufra

Je lepší textilný alebo škrupinový kufor?

Pokiaľ sa rozhodujete, aký materiál kufra zvoliť, zamerajte sa na to, ako ho budete najčastejšie využívať. Lietate často lietadlom? Siahnite po škrupinovom odolnom kufri. Potrebujete do kufra uložiť množstvo nevyhnutností, ktoré chcete mať stále po ruke? Voľte textilné kufre, ktoré sú vybavené množstvom priehradok na zips.

Aký veľký kufor si môžem vziať ako príručnú batožinu do lietadla?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. V drvivej väčšine prípadov sa jedná o palubné kufre s hmotnosťou do max. 10 kg s rozmermi až 55 × 40 × 20 cm. V jednotlivých aerolinkách sa však tieto parametre mierne líšia, pretože je potrebné si informácie vždy pred odletom overiť.

Čo je TSA zámok v cestovnom kufri?

TSA zámky slúžia na bezpečnú kontrolu obsahu kufra letiskovému personálu, ktorý vďaka tomu otvorí kufor v prípade potreby bez poškodenia pomocou unikátneho kľúča. Tieto zámky oceníte napríklad pri cestách do USA alebo Veľkej Británie či Japonska.


Ďalšie zaujímavé články

Ako správne vybrať topánky a zvoliť vhodnú veľkosť?

Dobre padnúce topánky, ktoré vydržia v skvelej kondícii po dlhý čas, sú snom mnohých z nás... celý článok

Ako vybrať plavky

Chystáte sa na letnú dovolenku, či už k moru, rybníku alebo k bazénu a chcete zažiariť v slušivých plavkách... celý článok

Ako správne vybrať podprsenku

Každá žena vie, aké dôležité je vybrať si dobre padnúcu podprsenku. Základom pri výbere je voľba správnej veľkosti... celý článok