Ako si vybrať strešný box
Chystáte sa na hory alebo na letnú dovolenku a neviete, ako do auta naskladať všetku batožinu? Riešite aj pri bežnej prevádzke nedostatok úložného priestoru v kufri vášho vozidla? Zaobstarajte si praktický strešný box, ktorý skladovací priestor vo vozidle výrazne rozšíri. Strešné boxy, známe tiež ako rakvy alebo autoboxy, hravo pojmú cestovné kufre, kočíky, skladacie kolobežky, alebo zimné vybavenie na snowboard či lyže.
Čo si ujasniť pred nákupom strešného boxu na auto?
Predtým, než sa ponoríte do rozmanitej ponuky strešných boxov, odporúčame spísať si požiadavky, ktoré máte a schopnosti, ktoré od autoboxu očakávate. Môžete si položiť niekoľko základných otázok, ktoré výber výrazne uľahčia a urýchlia.
- Čo budete najčastejšie prevážať? Podľa rozmerov batožiny môžete vyberať tvar strešného boxu. Pre lyže, snowboard, surf a ďalšie športové vybavenie sa obvykle hodia podlhovasté boxy, do ktorých aj rozmernejšie potreby ľahko uložíte. Ak budete prevážať predovšetkým kočík alebo skladací bicykel, oceníte skôr kratší, ale širší autobox.
- Akú nosnosť vaše vybavenie vyžadujete? Strešné boxy sa líšia nosnosťou, preto najskôr aspoň orientačne sčítajte hmotnosť vybavenia, ktoré chcete prevážať, nech si urobíte základnú predstavu.
- Aký systém uchytenia boxu bude pre vaše vozidlo najvhodnejší? Boxy sa obvykle fixujú k priečnikom, ktoré sú kotvené na hagusoch vozidla. Skontrolujte teda, či je vaše vozidlo hagusmi vybavené a s akými priečnikmi je kompatibilné.
Objem a rozmer autoboxu
Tento parameter je úplne zásadný, preto by ste pred kúpou boxu mali dobre zvážiť, aké množstvo batožiny budete na streche automobilu prevážať. Strešné boxy dosahujú objem cca 200 – 650 litrov. Najvyhľadávanejšie sú boxy s objemom asi 500 litrov, ktoré pohodlne prepravia vybavenie pre štvorčlennú rodinu.
Zamerajte sa tiež na rozmery autoboxov – primárne môžete vyberať z dvoch variantov:
s dĺžkou až 230 cm a šírkou cca 70 cm, sú ideálne na prevoz lyží, snowboardu, paddleboardu a podobne.
Pozor na maximálnu nosnosť strešného boxu
Treba dbať na to, aby ste strešné boxy nepreťažovali. Mohli by ste tak počas jazdy ohroziť seba aj ostatných účastníkov prevádzky. Väčšina autoboxov je dimenzovaná pre maximálnu nosnosť 40 – 70 kg.
Pokiaľ vyberáte strešný box s možnosťou väčšieho zaťaženia, skontrolujte pred kúpou aj maximálnu nosnosť strechy automobilu (tento údaj je uvedený vo veľkom technickom preukaze od vozidla), priečnikov i hagusov – tú nesmiete prekročiť.
Zadné alebo bočné otváranie strešného boxu – ktorému dať prednosť?
V rakvách na auto sa môžete stretnúť s dvoma spôsobmi otvárania:
- Strešný box so zadným otváraním – dvierka sú umiestnené v zadnej časti boxu. Tieto modely sú menej časté, ich výhodou je prístup do boxu z troch strán.
- Strešný box s bočným otváraním – ponúka pohodlný prístup z boku auta, pohodlne doň uložíte kočík, športové vybavenie alebo cestovnú batožinu. Otváranie môže byť na jednej alebo oboch stranách.
Strešný box s obojstranným otváraním býva najkomfortnejší
Drvivá väčšina moderných autoboxov ponúka možnosť obojstranného otvárania. Vďaka tomu budete mať pohodlný prístup k obsahu boxu za všetkých okolností, nie je treba myslieť na to, ako parkovať a pod.
→ Autoboxy môžu mať piestové alebo mechanické vzpery, ktoré zaistia pohodlné nakladanie a vykladanie obsahu boxu. Zatiaľ čo piestové vzpery sú pohodlnejšie, avšak v mrazoch môžu mať problémy s fixáciou, mechanické vzpery držia za každých okolností.
Materiály strešných boxov
Ďalším meradlom pri výbere strešného boxu na auto je použitý materiál, ktorý má vplyv na životnosť, odolnosť aj hmotnosť autoboxu. Od neho sa z veľkej miery aj obstarávacia cena strešnej rakvy, preto sa najskôr zamyslite, koľko peňazí chcete investovať.
→ Väčšina strešných boxov je vyrobená z tvrdeného plastu, k najkvalitnejším materiálom patrí ABS plast, ktorý je často posilnený kovovými výstuhami. Také boxy dosahujú najväčšiu pevnosť a dlhú životnosť, obvykle však bohužiaľ aj vyššiu hmotnosť.
Ako upevniť strešný box
Boxy sa inštalujú na priečniky (ak ich nemáte, treba ich dokúpiť), ktoré sa fixujú na hagusy – pozdĺžne nosníky, ktorými je väčšina automobilov vybavená už z výroby.
Strešné boxy môžete k priečnikom najčastejšie pripevniť pomocou týchto upínacích systémov:
- U-profil – autoboxy sa fixujú cez dno k priečnikom, jedná sa o menej komfortný, avšak veľmi bezpečný spôsob uchytenia.
- T-profil – ak sú vaše priečniky opatrené T-drážkou, môžete využiť T-adaptéry, ktoré do drážky nasadíte a zafixujete. Ich výhodou je variabilita využitia, môžete ich využiť napríklad aj na fixáciu strešného nosiča kolies.
- Rýchloupínací systém –najjednoduchší a najrýchlejší systém fixácie autoboxu, jednoducho ho zasuniete do drážok v priečnikoch.
Príslušenstvo a doplnky k strešným boxom
Držiak lyží
je možné vložiť priamo do autoboxu, budete tak mať istotu, že lyže zostanú v priebehu jazdy na svojom mieste a nehrozí ich poškodenie.
Centrálne zamykanie
každý kvalitný strešný box ponúka možnosť centrálneho zamykania – v boxe je inštalovaných viacero zámkov (nie iba jeden, ako je to obvykle u najlacnejších variantov), ktoré sa zamykajú a odomykajú zároveň, výrazne znižujú riziko vykradnutia alebo otvorenia boxu počas jazdy.
Ochranný obal
využijete pri uskladnení strešného boxu, chráni ho pred poškriabaním a prachom.
Stojan na uskladnenie
v podobe držiaka alebo zdviháka, ktoré slúžia na praktické uskladnenie boxu pozdĺž steny alebo na strope tak, aby zaberal čo najmenej miesta v dielni alebo garáži.
Najčastejšie kladené otázky pri výbere strešného boxu
Ako upevniť strešný box na auto?
Najskôr na pozdĺžne priečniky automobilu (hagusy) pripevnite kolmo nosné priečniky. Na tie potom inštalujte strešný box pomocou popruhov a upínačov a to tak, aby sa nachádzal približne uprostred strechy v rovnobežnej pozícii.
Ako správne naložiť strešný box?
Platí, že väčšina hmotnosti batožiny (asi 60 %) by sa mala nachádzať uprostred autoboxu, snažte sa tiež rozmiestniť náklad obsahovo rovnomerne tak, aby bol dobre zafixovaný a počas jazdy sa nepohyboval - môžete si pomôcť gumovými sťahovákmi alebo račňami.
O koľko zvýši strešný box na aute priemernú spotrebu?
Vzhľadom k väčšiemu odporu vzduchu pri jazde a celkovej vyššej hmotnosti auta počítajte aj so zvýšením priemernej spotreby približne o 10 – 25 %. Znížiť ju môžete kúpou strešného boxu s aerodynamickým tvarovaním. Tieto modely sú pri jazde tiež obvykle menej hlučné ako klasické autoboxy.