Ako vybrať plynový gril
K letnej sezóne neodmysliteľne patria záhradné párty a grilovania! Pre skutočných nadšencov, ktorí grilované pokrmy milujú, sú tu plynové grily, ktoré vynikajú jednoduchou a nenáročnou obsluhou, dobrou ovládateľnosťou a veľkou grilovacou plochou, na ktorej možno pripravovať grilované pochutiny až pre 15 osôb. Výhodou plynových grilov je aj fakt, že s nimi môžete pohodlne grilovať aj na terase alebo balkóne, neprodukujú totiž takmer žiadny dym. Tak poďme vyberať, nech sa môžete pustiť do grilovania!
Prezradíme vám hlavné prednosti plynových grilov!
Plynové grily majú na rozdiel od klasických grilov na drevené uhlie niekoľko zásadných výhod. Chcete vedieť, ktoré to sú?
- Ich obsluhu zvládne aj úplný začiatočník.
- Majú priestranné grilovacie rošty, sú vhodné aj na veľké grilovacie párty.
- Neprodukujú dym, preto na nich môžete grilovať aj na balkóne či terase.
- Rýchlo sa nahrievajú, teplotu možno jednoducho regulovať.
- Ľahko sa čistí.
→ Spomenúť by sme mali aj možné nevýhody. Za tie možno považovať nutnosť obstarania plynovej fľaše, absenciu dymovej arómy, ktorú však možno čiastočne nahradiť aróma systémom, väčšie rozmery s ktorými je spojená vyššia hmotnosť grilu a tiež vyššie obstarávacie náklady.
Liatinový vs. nerezový plynový gril - ktorému dať prednosť?
Keď si zbežne prehliadnete ponuku plynových grilov, pravdepodobne vás ako prvá vec upúta materiál použitý na ich konštrukciu. Na výber máte zvyčajne z dvoch variantov - liatinového a nerezového prevedenia. Ktorý vybrať?
Liatinový plynový gril
Liatinové grily sú veľmi odolné proti mechanickému poškodeniu a dobre akumulujú teplo, avšak po čase môžu začať hrdzavieť a sú náročnejšie na bežnú údržbu. Sú teda vhodné pre tých, ktorí ocenia kvalitné prevedenie grilu aj za cenu zložitejšej údržby.
Nerezový plynový gril
Nerezové plynové grily majú nižšiu hmotnosť, ľahko sa udržujú a nemusíte sa báť korózie. Sú však menej odolné a horšie akumulujú teplo. Tieto modely ocenia tí, ktorí chcú štýlový gril s minimálnymi nárokmi na údržbu.
Ako je to s liatinovými a nerezovými horákmi plynových grilov?
Rovnako ako konštrukcia, tiež rošt grilu môže byť vyrobený z nerezu alebo liatiny. Liatinové rošty sú skvelé predovšetkým na prípravu mäsa, pretože veľmi dobre vodia teplo, avšak ich nevýhodou je, že sa horšie čistia. Naproti tomu nerezové rošty sú takmer bezúdržbové a nemusíte sa báť hrdzavenia. Zároveň však nekumulujú teplo tak dobre, ako liatinové rošty.
Voľba grilovacieho systému je pri výbere plynového grilu zásadná!
Pretože plynové grily patria medzi najobľúbenejšie, na trhu sa stále objavujú nové technológie, ktoré grilovanie ešte viac uľahčia a zdokonalia. Preto si teraz prejdeme všetky druhy grilovacích systémov, s ktorými sa plynových grilov môžete stretnúť, a preberieme si ich prednosti i možné nevýhody, aby bol pre vás výber nového grilu čo najjednoduchší!
Patrí medzi najpopulárnejšie. Ich hlavná výhoda spočíva v tom, že horáky sú kryté oceľovým plechom sa žliabkami do tvaru písmena V, ktoré zachytávajú odkvapkávajúci tuk, a ten sa následne vyparuje späť do mäsa. Výsledkom je skvelá chuť grilovaného mäsa.
moderné plynové grily, ktoré majú postranné keramické horáky (vzadu a vpredu), vďaka tomu odkvapkávajúci tuk nekvapká priamo na horáky a grily netreba zložito čistiť. Nevýhodou môže byť fakt, že nemožno regulovať odlišnú teplotu v pravej a ľavej časti grilu.
Populárne plynové grily sú vybavené infračervenými horákmi, ktoré ohrievajú pokrmy rovnomerne s vysokou efektivitou a nízkou spotrebou energie. Tento systém uchováva mäsové pokrmy šťavnaté a zabraňuje pripáleniu.
Tieto modely boli ešte pred niekoľkými rokmi jediné na trhu, postupne sú však nahradzované novšími technológiami. Princíp týchto modelov spočíva v tom, že lávové kamene sa pod roštom grilu nahrejú a potom sálajú teplo. Výhodou je, že nevzniká žiadny odpad v podobe dymu alebo tuku a lávové kamene stačí meniť len raz za sezónu. Nevýhodou je, že gril sa rozohrieva pomaly a nadmerné množstvo tuku môže vzplanúť.
Stolný plynový gril je ideálnym riešením na balkóny a terasy!
Ak plánujete grilovať skôr v úzkom kruhu rodiny a máte k dispozícii pohodlnú terasu alebo balkón, vyberte si niektorý zo stolových plynových grilov, ktoré sú veľmi skladné, úsporné a nenáročné na obsluhu.
Hľadáte gril na cesty? Vyberte si z ponuky prenosných plynových grilov!
Ak často vyrážate na cesty a chcete so sebou brať kvalitný gril, s ktorým si užijete grilovanie takmer kdekoľvek, zamerajte svoju pozornosť na prenosné plynové grily. V čom sa líši od stolových grilov? Nielen, že sú veľmi skladné, navyše sú pripravené na častý transport a ľahko ich zložíte tak, aby ste ich bezpečne prepravili na miesto. Ich výhodou je aj nízka spotreba plynovej kartuše.
Aké parametre pred nákupom grilu na plyn rozhodne neprehliadnuť?
Výkon plynového grilu
Výkon by sa mal odvíjať od grilovacej plochy grilu. Čím vyšší bude výkon grilu, tým rýchlejšie dôjde k jeho nahriatiu a pokrmy sa budú pripravovať rýchlejšie. Orientačne možno povedať, že malé plynové grily pre max. 4 osoby si vystačia s výkonom do 5 kW, ak ale chcete výkonný záhradný gril, s ktorým pohostíte i hostí na väčšej záhradnej párty, vyberajte modely od 10 kW vyššie.
Počet horákov
Pri plynových griloch nižšej cenovej kategórie zvyčajne nájdete 2 horáky, grily strednej a vyššej triedy sú zvyčajne vybavené 3 - 5 horákmi. Výhoda v podobe viac horákov spočíva v tom, že ohrievanie na grile je rovnomernejšie a efektívnejšie.
Veľkosť grilovacieho roštu
Plynové grily patria všeobecne k rozmernejším a počíta sa, že budú slúžiť pre viac osôb. Tie najmenšie majú veľkosť grilovacieho roštu približne 1 500 cm² a pohodlne pohostia 4 osoby. Tie najväčšie modely disponujú grilovacou plochou s rozlohou až 5 000 cm² a sú vhodné až pre 15 osôb.
Ovládanie a regulácia teploty
Plynové grily sa obvykle ovládajú za pomoci otočných gombíkov, ktorými možno regulovať intenzitu horákov a teplotu. Tú môžete kontrolovať za pomoci zabudovaného teplomera, ktorým je väčšina záhradných plynových grilov vybavená.
Funkcie a príslušenstvo plynových grilov, ktoré by nemali chýbať!
Piezo zapaľovanie
Zapálenie horákov je možné vykonať jednoduchým stlačením tlačidla, nie sú potrebné zápalky.
Prípojka na plynovú fľašu
Slúži na zapojenie plynovej fľaše, pozor - nemusí byť súčasťou balenia. V niektorých lacnejších griloch je potrebné dokúpiť ju zvlášť.
Odklápacie veko
Slúži na zaklopenie grilovaných pokrmov, ktoré sú vďaka tomu šťavnatejšie.
Vstavaný teplomer
Vďaka nemu máte dokonalý prehľad o presnej aktuálnej teplote, býva zabudovaný priamo vo veku.
Transportné kolieska
Pretože záhradné plynové grily sú pomerne ťažké, sú vybavené kolieskami, ktoré uľahčujú ich transport z miesta na miesto.
Odkvapkávacia miska
Zbiera odkvapkávajúci tuk a šťavy.
Aroma systém
Pretože pri plynových griloch môže niekomu chýbať klasická aróma, ktorú produkujú grily na drevenom uhlí, sú niektoré modely vybavené aróma systémom, do ktorého je možné naliať napr. víno alebo bylinky a pokrmy tak navoňať.
Plynový gril s bočným horákom a odkladacou plochou zvýši komfort pri grilovaní!
Vo veľkých záhradných griloch by rozhodne nemal chýbať ani postranný horák, na ktorom môžete v priebehu grilovania pripravovať chutné omáčky k mäsu a ďalšie pochutiny, a tiež dostatočne priestranná odkladacia plocha, ktorá slúži na prípravu grilovaných pokrmov aj ich servírovaní.
Záhradný plynový gril a bezpečnosť
Plynové grily sú v prípade správneho zapojenia jedny z najbezpečnejších a riziko vzplanutia je vďaka moderným technológiám minimálne. Stále by ste však mali pamätať na niekoľko zásad, ako je stabilné umiestnenie grilu tak, aby v dosahu neboli horľavé predmety, pravidelné čistenie grilu a podobne. Dôležitý je tiež dostatok čerstvého vzduchu. Nemali by ste grilovať v uzavretom priestore.
Najčastejšie kladené otázky pri výbere plynového grilu
Aký plynový gril vybrať?
Pri výbere plynového grilu záleží predovšetkým na tom, aké máte priestorové možnosti a aký grilovací systém vám bude najviac vyhovovať. Klasické záhradné plynové grily sú ideálne na záhrady a rozľahlé terasy. Ak však máte iba malý balkón, nezúfajte a vyberte si stolný prenosný gril. Na cestovanie sa skvele hodia prenosné plynové grily.
Čo sa týka grilovacieho systému, vyberať môžete plynové grily s lávovými kameňmi, RBS grily alebo populárne Flavorizer či infra opekanie.
Ako grilovať na plynovom grile?
Existujú dva základné spôsoby grilovania - priame a nepriame grilovanie. V priamom grilovaní sa suroviny umiestnia priamo nad horák. Táto metóda je vhodná pre steaky, zeleninu a ďalšie pochutiny, ktorých doba prípravy je do cca 30 min.
V nepriamom grilovaní sa zapáli iba jeden horák (v prípade, že gril je vybavený 2 horákmi) a griluje sa nad druhým vypnutým horákom so sklopeným vekom. Tento spôsob je vhodný pre grilovanie kurčiat, kačíc, rebier a ďalších surovín, ktoré vyžadujú dlhší prípravu (nad 30 min.).
Ako čistiť plynový gril?
Po každom grilovaní odporúčame vypáliť grilovací rošt naprázdno, vďaka tomu sa odstráni mastnota a tuk. Dočistiť ho možno jemnou oceľovou kefou alebo hubkou (pozor na riziko poškriabania v prípade niektorých povrchových úprav). Nezabudnite vyprázdniť nádobu na tuk. Nakoniec môžete rošt naolejovať.