Ako vybrať práčku
Ak kupujete novú práčku, zaujímajte sa aj o iné aspekty ako len obstarávaciu cenu. Viete, aké má vami vybraná práčka otáčky, spotrebu vody a elektrickej energie alebo hlučnosť? Všetky otázky ohľadom výberu práčky vám zodpovieme v našom poradenskom článku.
Horné, alebo predné plnenie? Môžete mať aj kombináciu práčky so sušičkou
Typy plnenia práčky sú jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere nového spotrebiča. Aké majú rôzne varianty výhody a nevýhody?
Práčky s horným plnením
Kupujete práčku do malej kúpeľne či garsónky a nemáte priestoru nazvyš? Ideálnym riešením sú práčky s vrchným plnením. V našej ponuke nájdete rôznych výrobcov práčok s horným plnením - práčky AEG, práčky Electrolux, práčky Siemens, práčky Whirlpool a práčky Zanussi.
- sú užšie a nepotrebujú pred sebou priestor pre otvorenie dvierok
- možnosť prerušenia pracieho procesu a vloženia zabudnutého prádla
- nie je možné na nej nič odložiť, veko bude často v pohybe
Práčky s predným plnením
Predom plnené práčky umožňujú vstavanie, disponujú väčšou kapacitou pre bielizeň a v kúpeľni poslúžia ako ďalší odkladací priestor.
- užšie verzie, ktoré majú hĺbku 45 cm sa zmestia do menšej kúpeľne či kuchyne
- umožňujú priamy vizuálny kontakt s pracím procesom
Práčky so sušičkou
Práčky so sušičkou vám pomôžu ušetriť miesto i čas. Spotrebič funguje ako 2 v 1 - mokrú bielizeň nemusíte premiestňovať inam, práčka ho zvládne aj vysušiť.
- nžšia obstarávacia cena
- stačí jeden spotrebič na pranie a sušenie - šetrí miesto
- vyššia spotreba vody
- menšia kapacita pre sušenie (do 6 kg)
- menej funkcií ako v samostatnej sušičke
Vstavané práčky
U nás môžete vyberať tiež vstavané práčky. Ponúkame varianty vstavaných práčok s predným plnením alebo ako kombináciu práčky so sušičkou.
Dôležité parametre pri výbere práčky
Spotreba vody sa v práčkach značne líši. Testuje sa pri 60 °C pracom cykle pre bavlnu a pohybuje sa zhruba od 26 do 160 l.
Podobne ako pri iných spotrebičoch sa označuje spotreba elektrickej energie písmenami A (resp. A +++) až B. Najvyššia úspornosť práčky udáva trieda A +++. Spotreba vody a energie vám poskytne dobrý prehľad o vašej možnej úspore financií v budúcnosti.
Podľa typu práčky do nej na jeden prací proces môžete naložiť od 3 do 16 kg bielizne. Optimálnu náplň práčky voľte podľa počtu členov v domácnosti - obvyklé množstvo 6 kg pokryje štvorčlennú rodinu - alebo podľa objemnosti bielizne (poťahy, obliečky a pod.). Pre jednotlivcov alebo pár väčšinou stačia na denné pranie práčky s kapacitou 4 kg.
Čím vyšší je počet otáčok, tým suchšie bude vypratá bielizeň. Avšak pozor! Ak zvolíte maximálny počet otáčok (v niektorých modeloch až 1 800), vyprané prádlo bude takmer suché, ale tiež pokrčené a bude sa vám zle žehliť. Niečo iné platí pre majiteľov sušičky. Dôsledné odstredenie znižuje spotrebu elektrickej energie v sušičke - čím suchšie je prádlo z práčky, tým menšia bude spotreba energie sušičkou. Pre bežné pranie odporúčame najmenej 800 otáčok za minútu, pre následné sušenie v sušičke aspoň 1 200 otáčok za minútu.
Ak bývate v dome so susedmi alebo plánujete prať večer a v noci, vopred sa informujte o hlučnosti práčky. Šepot sa pohybuje na úrovni 30 dB, bežný hovor okolo 60 dB - vyberajte práčku s hlučnosťou, ktorá vás nebude obťažovať.
Šírka klasickej spredu plnenej práčky je 60 cm. Práčky označované ako slim majú hĺbku do 45 cm a spotrebiče extraslim dokonca len do 37 cm. Užšie sú najmä práčky s vrchným plnením. Výška potom býva 85 až 89 cm. Miesto pre práčku si vopred zmerajte, nech sa vyhnete komplikáciám pri montáži.
Šetrné funkcie a programy práčok
Niektoré práčky majú funkcie navyše, ktoré vám pomôžu k dokonale vypranému a rýchlo suchému prádlu. Pri výbere práčky hľadajte niektorú z nasledujúcich doplnkových funkcií.
Niektoré modely práčok ponúkajú pranie v pare. Môžu spotrebovávať až o 30 % menej energie a vody, sú o tretinu rýchlejšie a oveľa tichšie. Para prestupuje bubnom rýchlejšie ako voda a zbaví odolných škvŕn a zápachu aj najjemnejšie látky (napr. hodváb). Naviac je parou bielizeň zbavené 99 % mikroorganizmov, ktoré by mohli spôsobovať nepríjemnosti alergikom.
Vďaka moderným technológiám môžete svoju práčku ovládať a kontrolovať aj na diaľku. K niektorým modelom práčok sa môžete pripojiť pomocou aplikácie, ktorá vás informuje o spotrebe aj priebehu programov a pomôže vám dokonca vybrať optimálny program prania. Pri prípadnej poruche potom systém dokáže problém diagnostikovať a naviesť vás k riešeniu.
Špeciálna funkcia, vďaka ktorej bude bielizeň po vypraní menej pokrčená. Tkaniny sú chránené proti krčeniu ochladzovaním kúpeľa a vypúšťaním vody len pri zastavení bubna.
Šikovná ochrana pred vytopením kúpeľne - systém AquaStop vypne prívod vody, ak sa niečo pokazí. Nemusíte sa tak báť prať vo chvíľach, kedy nie ste doma.
Technológia priameho sprchovania je založená na cirkulácii vody medzi vaňou a tryskou umiestnenou nad bielizňou. Obehové čerpadlo zaisťuje kolobeh vody a bielizeň je počas prania sprchovaná. Dostatočne sa tým prepiera, ale nepoškodzuje. Vďaka tomu sa:
- zvýši účinnosť pracieho prostriedku,
- skráti doba prania,
- ušetrí voda a elektrická energia potrebná na ohrev,
- bielizeň sa intenzívnejšie preperie.
Perte, kedy a ako chcete vy. Nastavte program, vložte do práčky bielizeň, prášok a aviváž a zadajte čas, kedy sa má bielizeň začať prať. Nenapadá vás možné využitie? Dáme vám niekoľko tipov:
- Ráno pred odchodom nastavte čas na práčke tak, aby pranie skončilo tesne pred vaším príchodom domov. Popoludní sa vrátite zo zamestnania a máte vyprané.
- Nočný odber elektriny je v niektorých lokalitách podstatne lacnejší. Večer pred spaním nastavte čas na práčke tak, aby pranie skončilo tesne pred vašim budíčkom. V tomto prípade však dbajte na výber tichej práčky alebo na jej vhodné umiestnenie, aby vás pri spánku nerušila.