Ako vybrať priamotop
Priamotopy sú skvelým doplnkovým zdrojom tepla – využijete ich v domácnosti, kde dopĺňajú centrálne vykurovanie, na chatách, chalupách, v menších miestnostiach a všade tam, kde potrebujete rýchlo a efektívne zvýšiť teplotu v miestnosti. Priamotopy môžu mať mnoho podôb, v našom článku vám ich postupne predstavíme. Poradíme tiež, ako určiť zodpovedajúci výkon priamotopu, kam ho umiestniť a aké inteligentné funkcie môžu uľahčiť jeho používanie!
Prečo si zaobstarať priamotop?
- Vykúri priestor za krátky čas.
- Je mobilný a je možné ho prenášať podľa potreby.
- Ponúka jednoduché ovládanie.
Treba spomenúť, že priamotopy sa neodporúčajú ako hlavné zdroje tepla, ich prevádzkové náklady sú totiž pomerne vysoké. Preto sa používajú skôr ako doplnkový zdroj tepla na centrálne vykurovanie.
Priamotopy majú mnoho podôb! Ktorý bude pre vás ten najvhodnejší?
Priamotopy môžeme deliť do niekoľkých skupín, ktoré sa líšia spôsobom produkovania tepla – ich spoločným rysom je to, že všetky v krátkom čase vyhrejú okolitý priestor. Podľa toho, do akého priestoru chcete priamotop umiestniť a aký druh energie chcete využívať na jeho prevádzku, si môžete vybrať z nasledujúcich ohrievačov to najvhodnejšie:
Elektrické konvektory sú schopné rýchlo vykúriť menšie miestnosti!
Medzi najznámejšie priamotopy patria elektrické konvektory. Do konvektora je nasávaný studený vzduch, ktorý ohrieva vykurovacie teleso a pomocou ventilátorov ho vracia späť do miestnosti. Využijete ich ako doplnkový ohrievač napr. k podlahovému kúreniu, v niektorých bytoch s menšími miestnosťami môžu byť tiež primárnym zdrojom tepla. Moderné konvektory majú jednoduchý, minimalistický vzhľad a môžete ich umiestniť do priestoru aj na stenu podľa potreby. Väčšina lacnejších konvektorov má telo vyrobené z plechu, drahšie modely sú z tvrdeného skla.
- jednoduchá inštalácia, stačí ich zapojiť do el. zásuvky
- ľahko sa prenášajú
- vyhrejú priestor za krátky čas
- vyššie prevádzkové náklady
Olejové radiátory výborne akumulujú teplo, hrejú aj po vypnutí!
Olejové radiátory na elektrinu sú si vzhľadovo veľmi podobné s klasickými radiátormi na stenu. Ich telo je však naplnené olejom, ktorý akumuluje teplo z vykurovacieho telesa a potom cez steny sála do okolia. Radiátory sú vybavené kolieskami, takže ich je možné presúvať z miesta na miesto. Podľa veľkosti miestnosti môžete vyberať z niekoľkých veľkostí.
- sálajú aj dlho po vypnutí
- jednoduchá obsluha
- nevíria vzduch, vhodné aj pre alergikov
- vysoká hmotnosť
- pomerne náročné na spotrebu energie
Teplovzdušné ventilátory využijete pri vykurovaní lokálnych miest!
Teplovzdušné ventilátory šíria ohriaty vzduch do miestnosti. Obvykle sa jedná o kompaktné spotrebiče, ktoré môžete ľahko prenášať z miesta na miesto a vykurovať s ich pomocou lokálny priestor - napr. kúpeľňu či toaletu, alebo môžu pomôcť vysušiť vlhké murivo a podobne.
- malé a skladné
- rýchla účinnosť
- vykuruje iba lokálne
- ihneď po vypnutí prestanú vydávať teplo
Infražiariče veľmi rýchlo navodia pocit tepla!
Ak hľadáte priamotop, v ktorom bude pocit tepla takmer okamžitý, siahnite po infražiariči. Tieto tepelné žiariče pracujú s vysokými teplotami a halogénovým alebo infračerveným svetlom, ktoré šíria do okolia! Sú ideálne napríklad do dielne, kúpeľne alebo aj na terasu pri posedení s priateľmi - skrátka všade tam, kde potrebujete okolitý priestor rýchlo vyhriať.
- okamžitá účinnosť
- tichý chod, nevíria vzduch
- vykuruje iba priestor okolo seba
Infrapanely vynikajú nízkou spotrebou energie!
V posledných rokoch rastie obľuba infrapanelov, ktoré nielen, že dobre vyzerajú, pretože sú veľmi tenké a minimalistické, ale zároveň vďaka sálavému infračervenému svetlu vydávajú intenzívne teplo do okolia a ohrievajú okolité predmety, ktoré teplo odrážajú späť do miestnosti. Pretože sú schopné pracovať s použitím nízkych teplôt, majú veľmi malú spotrebu el. energie. Môžu byť vyrobené zo skla alebo mramoru, ktorý má skvelé akumulačné schopnosti.
- nízka spotreba energie
- možnosť inštalácie na steny aj strop
- vykuruje predovšetkým blízke okolie
→ Zaobstarať môžete aj ďalšie druhy priamotopov:
Využijete aj tam, kde nie je prívod elektrickej energie, napr. na chate. Stačí zapojiť plynovú fľašu, zapáliť iskru a ohrievač začne vydávať teplo. Treba však priestor odvetrávať.
Môžu byť plynové alebo naftové, hodia sa do všetkých dobre odvetrávaných priestorov, na vykurovanie veľkých skladov i hál, alebo na vysúšanie hrubej stavby domu.
Radiátory vo forme rebríka sú ideálne do kúpeľní, pretože zaberajú minimum miesta a zároveň ich možno využiť ako sušiak vlhkých uterákov.
Sú ideálne v prípade, že sa potrebujete ohriať vo vonkajšom priestore. Sálajú teplo do okolia a hodia sa na záhrady aj terasy.
Pri výbere priamotopu hrá hlavnú rolu príkon a spotreba energie!
Predtým, než začnete vyberať konkrétny priamotop, mali by ste zistiť, aký príkon spotrebiča bude pre vaše potreby zodpovedajúci. Ten sa odvíja od veľkosti miestnosti, ktorú chcete vykurovať – je rozdiel vo vykurovaní malej kúpeľne alebo rozľahlej obývačky.
Počítajte, že na 1 m² priestoru, budete potrebovať príkon zhruba 80 Wattov. Pokiaľ teda chcete vykurovať miestnosť o rozlohe 20 m², mali by ste zaobstarať priamotop s výkonom min. 1 600 Wattov.
Spotreba energie sa odvíja od príkonu ohrievača. Medzi najúspornejšie modely patria vykurovacie panely, energeticky najnáročnejšie bývajú elektrické konvektory a infražiariče. Preto sa odporúča využívať nízku tarifu elektriny, ktorá náklady na vykurovanie výrazne zníži.
Využite funkcie, ktoré moderné priamotopy ponúkajú!
- Termostat – jednoducho si nastavíte teplotu, na ktorú chcete miestnosť vykurovať, a vo chvíli keď teplota v miestnosti dosiahne danú hodnotu, priamotop sa vypne. Pokiaľ teplota klesne, opäť sa zapne.
- Diaľkové ovládanie – využiť môžete diaľkové ovládanie, niektoré modely je možné dokonca prepojiť so smartfónom a ovládať ich na diaľku cez mobilnú aplikáciu.
- Časovač – s jeho pomocou si môžete nastaviť čas, kedy sa priamotop zapne. Môžete si tak ľahko vykúriť byt pred návratom z práce alebo ciest.
Najčastejšie kladené otázky pri výbere priamotopu
Aký priamotop je vhodný pre alergikov?
Pokiaľ máte doma alergikov, rozhodne sa vyhnite priamotopom s ventilátorom, ktoré víria vzduch a teda aj prach. Zamerajte sa skôr na infrapanely na olejové radiátory.
Ako výkonný priamotop zaobstarať?
Výkon priamotopu sa odvíja od veľkosti vykurovanej miestnosti. Na jeden meter štvorcový je obvykle potrebný výkon cca 80 Wattov. Vždy je lepšie zaobstarať výkonnejší priamotop, ktorý ponúka niekoľko stupňov vykurovania.
Kam umiestniť elektrický priamotop?
Elektrické priamotopy bývajú vybavené stojkami, takže ich môžete voľne inštalovať kamkoľvek do priestoru. Zároveň však majú v zadnej časti konštrukciu, vďaka ktorej ich ľahko uchytíte aj do steny. Niektoré modely je možné prefarbiť farbou v odtieni steny, takže nebudú v interiéri pôsobiť rušivým dojmom.
Ďalšie zaujímavé články
Ako zatepliť dom, aby bol energeticky úsporný?
Zateplenie domu má plniť dva hlavné ciele – ušetriť energiu a zaistiť kvalitnejšie bývanie. Ide o finančne náročnú úpravu... celý článok
Ako vybrať vysávač na popol
Živý oheň v interiéri je nádherný prvok, je hrejivý, upokojujúci, opojný. Menej príjemné je upratovanie popola, a to ako v samotných krbových kachliach... celý článok
Vŕtačka, píla, brúska. Aké základné elektrické náradie je dobré mať doma
Profesionáli aj domáci majstri majú jasno. Potrebujú plne vybavenú dielňu. Ostatní by mali mať doma... celý článok