10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať prilbu na bicykel

Cyklistická prilba by mala byť základnou bezpečnostnou výbavou každého cyklistu pri aktívnej aj rekreačnej jazde na bicykli. S rastúcou prevádzkou po verejných komunikáciách sa zvyšujú počty nehôd cyklistov, ktoré končia zranením hlavy. Tomu sa môžete vyvarovať tak, že si zaobstaráte kvalitnú cyklistickú prilbu a budete ju správne a hlavne za každých okolností používať. Ako na výber cyklistickej prilby, vám radi prezradíme!

Je cyklistická prilba povinná?

Cyklistická prilba je podľa slovenskej legislatívy povinná pre všetkých cyklistov do 18 rokov veku. Od dosiahnutia plnoletosti už nie je povinnosť prilbu na bicykel nosiť, výrazne sa to však odporúča. Našťastie si stále vyšší počet cyklistov uvedomuje riziká spojené s rastúcou cestnou prevádzkou, a po prilbe siahajú čím ďalej častejšie.

Jak vybrat přilbu na kolo

Prilbu na bicykel vyberajte podľa štýlu jazdy

Na trhu je nepreberné množstvo cyklistických prílb. Niektoré modely sú určené pre cestných jazdcov, iné pre tých, ktorí sa pohybujú v horskom teréne. Líšia sa tvarom i prevedením, preto by ste si mali na začiatku ujasniť, aký typ cyklistickej prilby je pre vás ten pravý, poťažmo aký typ bicykla vlastníte.

Cestná helma na bicykel je ľahká a vzdušná

Cestné prilby patria medzi najrozšírenejšie. Využijete ich pri jazde po ceste, cestách aj v miernom teréne. Kladú dôraz na ochranu lebky s tým, že sú maximálne odľahčené, aby poskytovali maximálny komfort aj pri dlhšej jazde.

  • nízka hmotnosť prilby
  • výrazné odvetrávanie
  • nechránia čelusť

MTB helma na horský bicykel chráni čiastočne tiež tvár aj zátylok

Tieto helmy sa veľmi podobajú cestným modelom, sú však robustnejšie, aby chránili pred prípadným pádom na kamene, a navyše disponujú šiltom, ktorý chráni tvár cyklistu pred šľahajúcimi vetvami, odlietajúcimi kamienkami a pod. Sú preto vhodné do náročnejšieho prírodného terénu, môžete ich však pohodlne využívať aj pri jazde po ceste.

  • šilt, ktorý čiastočne chráni zrak pred zranením aj slnkom
  • zvýšená ochrana zátylku
  • oproti cestnej je ťažšia

BMX helma na bicykel je ideálna pri jazde v skateparku

Tieto prilby sú vhodné pre freestylové jazdenie v parkoch, na U- rampe a podobne. Majú oproti predchádzajúcim modelom odlišnú konštrukciu v tvare pevnej škrupiny, čím poskytujú kvalitnú ochranu hlavy.

  • odolnosť helmy
  • využitie aj pre in-line korčule alebo skate
  • minimálne odvetrávanie, nie je pohodlná na dlhé výjazdy

Integrálna prilba na bicykel je nevyhnutnosťou pre freeride

Ak sa venujete náročným zjazdom v teréne, je treba si zaobstarať kvalitnú integrálnu prilbu na bicykel. Tá na rozdiel od ostatných modelov chráni okrem lebky tiež tvár, čeľusť i zátylok, avšak jej hmotnosť je vďaka tomu výrazne vyššia.

  • chráni celú hlavu cyklistov
  • výrazné polstrovanie, odolá aj prudkým nárazom v členitom teréne
  • nižší komfort pri jazde

→ Špeciálne modely cyklistických heliem:

Inteligentná cyklistická prilba vie v prípade pádu privolať pomoc

Moderné inteligentné cyklistické prilby na horský bicykel sú navyše vybavené radom užitočných funkcií, ktoré vám môžu pomôcť v krízových situáciách. Sú opatrené LED osvetlením pre lepšiu viditeľnosť cyklistov, vedia privolať pomoc stlačením tlačidla S. O. S. alebo automatickým odoslaním správy pri páde, môžete cez ne telefonovať alebo dokonca fotiť. Ovládajú sa pomocou ovládača, ktorý možno jednoducho pripevniť k riadidlám bicykla.

Retro cyklistická prilba môže byť štýlovým doplnkom

Retro cyklistické prilby sú tu pre nadšencov, ktorí jazdia na retro bicykloch a chcú dokonale ladiť. Výhodou týchto heliem je, že používajú tie najmodernejšie technológie pre ochranu hlavy, ale zároveň si zachovávajú lákavý retro vzhľad.


TIP: Niektoré prilby na motorku sú tiež k dostaniu v elegantných a originálnych retro dizajnoch.

Cyklistická helma musí predovšetkým dokonale padnúť! Ako ju vybrať?

Výber správnej veľkosti cyklistickej prilby je zásadný. Prilba musí na hlave dobre držať, nesmie byť ale tesná a tiež nesmie nikde tlačiť.

Aby bola voľba hneď na začiatku jednoduchšia, možno prilby deliť do 3 kategórií:

Pánska helma na bicykel

Pánske prilby sú určené pre priemerný pánsky obvod hlavy, oproti dámskym majú ľahko vyššiu hmotnosť. Tieto prilby sú často značené aj ako unisex.

Dámska helma na bicykel

Dámske prilby sú oproti pánskym modelom mierne drobnejšej konštrukcie a zvyčajne tiež ľahšie. Lepšie sadnú na menší obvod hlavy.

Detská helma na bicykel

Detské prilby sú určené pre deti od 3 - 15 rokov, často sú zdobené detskými motívmi. Oproti predchádzajúcim modelom sú samozrejme ľahšie. Počas rastu dieťa vystrieda niekoľko veľkostí.


→ Cyklistické prilby sú obvykle k dostaniu v týchto veľkostiach:

Veľkosť cyklistickej prilby Pre aký obvod hlavy je vhodná?
S 50 – 54 cm
M 55 – 58 cm
L 59 – 62 cm
XL nad 62 cm

*Tabuľka je orientačná, vždy je lepšie riadiť sa tabuľkami konkrétneho výrobcu, pretože údaje sa môžu mierne líšiť.

Helmy na bicykel si presne na mieru jednoducho nastavíte za pomoci otočného kolieska v zadnej časti prilby, ktorým uvoľníte alebo utiahnete vnútorný mechanizmus helmy. Vďaka tomu helma padne dokonale na mieru každému cyklistovi. Odporúčame v ideálnom prípade vyskúšať viac modelov cyklistických prílb, pretože sa môžu proporčne líšiť.


Cyklistická helma a bezpečnosť

Cyklistické prilby by mali spĺňať platné bezpečnostné normy. Výhodou sú tiež reflexné prvky na prilbe, ktoré zlepšia viditeľnosť cyklistov. Oplatí sa pred kúpou preštudovať aj to, aká technológia bola vybraná pri výrobe prilby.

  • Technológia lepenia – do škrupiny prilby je vlepená najčastejšie polystyrénová vložka. Tieto modely sú lacnejšie, ale zvyčajne menej odolné a s kratšou životnosťou.
  • Technológia In-Mold – moderné technológie, kedy je do plastovej škrupiny prilby pod tlakom hustenia polyesterová pena, ktorá sa s plastom dokonale prepojí. Tieto prilby možno všeobecne považovať za odolnejšie, ale mierne si za tieto modely priplatíte. Vynikajú však tiež nižšou hmotnosťou oproti predchádzajúcemu modelu.

Aké moderné materiály sa užívajú na výrobu cyklistických prílb?

Medzi veľmi odolné a pritom veľmi ľahké materiály, ktoré sa najčastejšie používajú na výrobu prílb, patrí kevlar, karbón a aramid.


Čo by vás ešte malo zaujímať pri výbere helmy na bicykel?

  • Hmotnosť helmy
    Všeobecne platí, že čím je cyklistická prilba ľahšia, tým je komfortnejšia. Pozor však dajte v prípade, že sa jedná o veľmi lacné modely, tam by nízka hmotnosť mohla byť uprednostňovaná na úkor bezpečnosti prilby.
    Cestné a MTB prilby sú najľahšie, vážia obvykle 200 - 400 gramov. Najmenšie detské prilby môžu mať len 130 - 200 gramov. Integrálne prilby môžu dosahovať hmotnosti až 1 000 gramov.
  • Odvetrávanie
    Čím viac vetracích otvorov na prilbe nájdete, tým bude jazda pravdepodobne komfortnejšia, pretože sa toľko nezapotíte. S vetracími otvormi však príliš nepočítajte u BMX a integrálnych heliem, tu je kladený dôraz predovšetkým na pevnosť helmy.
  • Upínací mechanizmus
    Výhodou sú nastaviteľné remienky okolo uší, ktoré si prispôsobíte podľa potreby. Samozrejmosťou je možnosť regulácie podbradného pásku, buď za pomocou pracky, alebo mechanického kolieska, ktorými pásik jednoducho povoľujete alebo uťahuje. Pracky vás nesmú nikde ťahať, ani sa zarezávať, medzi podbradný remienok a bradu by ste mali pohodlne vsunúť 1 - 2 prsty.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere prilby na bicykel

Ako prilbu na bicykel správne nosiť?

Prilba musí na hlave dobre horizontálne sedieť, nesmie byť príliš zaklonená ani zasahovať do tváre, mala by siahať približne do polovice čela. Pri potrasení hlavou musí pevne držať na mieste, zároveň však nikde nesmie nepríjemne tlačiť. Vždy myslite na to, aby ste pri jazde mali zapnutý podbradný remienok, bez toho by vám pri páde mohla prilba skĺznuť.

Ako zmerať obvod hlavy na helmu?

Zmerajte obvod hlavy pomocou krajčírskeho metra v úrovni najširšej časti hlavy - teda približne v strede čela. Merajte presne alebo požiadajte niekoho, aby vám obvod hlavy zmeral. Zarovnajú nameraný priemer s veľkostnou tabuľkou výrobcu, od ktorého si chcete cyklistickú prilbu zaobstarať.

Ako vybrať helmu na bicykel pre deti?

Riaďte sa predovšetkým veľkosťou a obvodom detskej hlavičky. Nevypláca sa zhotovovať príliš veľkú prilbu, ktorá nebude dieťaťu na hlave pevne sedieť a teda nebude zďaleka tak dobre plniť bezpečnostnú funkciu. Ak chcete ušetriť, vyberajte modely, pri ktorých možno veľkosť aspoň čiastočne regulovať.