10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať rotopéd

Rotopedy sú skvelými pomocníkmi pri chudnutí, posilňovaní svalov alebo rekonvalescencii. Často ich v zimných mesiacoch využívajú cyklisti pri tréningu, efektívne posilňujú hlavne dolné partie tela. Rotopedy sú vhodné aj pre seniorov alebo osoby po úrazoch. Poradíme vám, podľa akých kritérií rotoped vyberať a v čom sa líši rotoped od cyklistického trenažéra.

Prečo cvičiť na rotopéde?

  • Posilníte svaly nôh a spevníte celé telo.
  • Rotoped pomáha s formovaním postavy a pri chudnutí.
  • Jazda na rotopede má kladný vplyv na kardiovaskulárny systém.
  • Pravidelné cvičenie urýchľuje rekonvalescenciu po zranení.
Ako vybrať rotopéd

Rotoped vyberajte podľa typu konštrukcie a fyzickej kondície

Rotopedy môžu mať niekoľko podôb - líšia sa najmä konštrukciou. Každý typ je vhodný pre iné využitie, preto by ste mali najskôr zvážiť, ako chcete rotoped využívať.

Klasický rotoped patrí k najrozšírenejšiemu variantu

Klasické rotopedy so vzpriamenou konštrukciou sú vhodné pre rekreačných športovcov, ktorí chcú doma pravidelne cvičiť a udržiavať si tak fyzickú kondíciu alebo schudnúť.

  • cenovo dostupné a skladné
  • veľký výber modelov
  • majú zvyčajne menej funkcií ako cyklotrenažéry

Cyklotrenažér je ideálny pre aktívnych cyklistov

Cyklotrenažéry takmer dokonale simulujú jazdu na bicykli, preto sú vhodné predovšetkým pre cyklistov, ktorí nechcú v zime stratiť formu.

  • cvičenie je ešte efektívnejšie ako v rotopede
  • ponúka viac funkci
  • vyššia obstarávacia cena

Recumbent je vhodný aj pre osoby s obmedzenou hybnosťou

Recumbenty sú rotopedy horizontálnej konštrukcie. Vďaka vyššiemu komfortu sú vhodné aj pre osoby po úrazoch, s telesným hendikepom alebo úplných začiatočníkov či seniorov.

  • komfortnejší posed pri cvičení
  • náročnejšie na priestor

→ Na aké špeciálne druhy rotopedov môžete pri výbere naraziť?

Skladací rotoped nezaberie skoro žiadne miesto

Skladacie rotopedy sú ideálnym riešením pre tých, ktorí bojujú s nedostatkom miesta, majú v pláne užívať rotoped len príležitostne, alebo ho pravidelne prevážať. Vďaka jednoduchej skladacej konštrukcii rotoped za malú chvíľu zložíte a uložíte napríklad pod posteľ alebo za skriňu.

Mini rotopedy ako praktické riešenie (nielen) pre seniorov

Mini rotopedy sú obľúbené pre svoje kompaktné rozmery. Na rozdiel od ostatných modelov nie sú vybavené sedlom ani riadidlami. Slúžia na posilňovanie horných aj dolných končatín. Často sa používajú v rámci rehabilitácie, sú preto vhodné aj pre seniorov.


Čo rozhoduje pri výbere rotopedu?

Ak už máte jasno v tom, aký typ rotopedu je pre vás ten pravý, zamerajte sa na vykonanie jednotlivých konštrukčných prvkov, množstvo funkcií a variabilitu rotopedu. Čo by vás malo najviac zaujímať?

Konštrukcia rotopedu

  • Rám rotopedu – by mal byť dostatočne robustný, najlepšie vyrobený z kvalitnej ocele. V opačnom prípade bude rotopéd nestabilný a pri vyššej záťaži nebude jazda príliš pohodlná.
  • Riadidlá – by mala byť výškovo nastaviteľná, aby ste si rotoped mohli pohodlne prispôsobiť podľa výšky postavy. Výhodou je tiež dostatočné polstrovanie riadidiel.
  • Šliapacie pedále – v klasických rotopédoch nájdete najčastejšie plastové alebo kovové pedále s popruhmi, ktoré udržia nohu na svojom mieste. V niektorých cyklotrenažéroch sa môžete stretnúť s nášľapmi, ktoré sa používajú pri niektorých bicykloch.
  • Sedlo – musí byť predovšetkým pohodlné. Obľúbené sú gélová sedlá, ktorá sa tvarovo prispôsobia a ani pri dlhšej jazde netlačia. Dôležitá je možnosť výškovej regulácie sedla. Niektoré modely umožňujú tiež posunutie dopredu a dozadu, čím je možné upraviť vzdialenosť sedla a riadidiel podľa výšky postavy.

Typ brzdového systému

Rotopedy majú tri druhy brzdného systému:

  • Páskový brzdný systém - nájdete v najlacnejších rotopedoch, musíte však počítať s tým, že sa jedná o rotopédy nižšej kvality, ktoré dosahujú pomerne vysokej hlučnosti. Hodí sa predovšetkým pre nenáročných užívateľov. 
  • Magnetický brzdný systém - nájdete v strednej cenovej triede rotopedov, vynikajú plynulým a tichým chodom a dlhou životnosťou.
  • Indukčný brzdný systém - známy tiež ako elektromagnetický brzdný systém nájdete v poloprofesionálnych a profesionálnych modeloch. Vyniká absolútne plynulým a bezhlučným chodom, ktorý zvláda aj vyššie zaťaženie. Nevýhodou môže byť vyššia nákupná cena.

Aký je rozdiel medzi ručným a elektronickým nastavením záťaže?

Záťaž, teda odpor rotopeda, môžete nastavovať ručne alebo elektronicky. Ručné nastavenie záťaže je jednoduché, nájdete ho v lacnejších modeloch. Elektronické nastavenie záťaže patrí k modernému riešeniu, rotoped automaticky zvyšuje a znižuje záťaž počas jazdy tak, aby cvičenie bolo maximálne efektívne.

Hmotnosť a typ zotrvačníka

Hmotnosť zotrvačníka ovplyvňuje plynulosť jazdy. Pre plynulú jazdu by ste mali voliť zotrvačníky s minimálnou hmotnosťou 5 kilogramov.

Stretnúť sa môžete s 2 typmi zotrvačníkov:

  • Zotrvačník bez voľnobehu - sa často používa v cyklotrenažéroch, pedále sa po celú dobu točia spoločne so zotrvačníkom až do úplného zastavenia.
  • Zotrvačník s voľnobehom - pracuje na rovnakom princípe ako väčšina bicyklov, kedy zotrvačník stále beží, ale pedále už sa netočia.

Nosnosť rotopedu

Maximálna nosnosť pri rotopédoch sa pohybuje medzi 80 - 150 kg. Nosnosť vyberajte s ohľadom na vlastnú hmotnosť, odporúčame voliť rotopédy s vyššou nosnosťou (približne o 20 % vyššia, než je hmotnosť najťažšieho používateľa), ktoré sú obvykle odolnejšie a vydržia aj vyššiu záťaž.

Druh napájania

Rotopedy môžete napájať priamo zo siete, alebo za pomoci akumulátora. El. energiu potrebujú rotopedy k aktivácii počítača. V rotopedoch napájaných zo siete odpadá starosť s dobíjaním akumulátora, je však potrebné umiestniť ich do blízkosti zásuvky. Akumulátorové rotopedy možno postaviť kamkoľvek, je však potrebné myslieť na pravidelné dobíjanie.

Hlučnosť 

Pokiaľ chcete pri jazde na rotopede sledovať televízor, alebo počúvať hudbu, zamerajte sa aj na hlučnosť konkrétneho modelu. Modely s hlučnosťou do 50 dB možno považovať za pomerne tiché stroje.


Aké funkcie by mal rotoped ovládať?

  • Meranie ubehnutej vzdialenosti - patrí k základnej funkcii, rotoped na displeji zobrazí prejdenú vzdialenosť.
  • Doba jazdy - počítač zaznamenáva dobu cvičenia.
  • Meranie spálených kalórií - meria aktuálny počet spálených kalórií, túto funkciu ocenia hlavne tí, ktorí chcú znížiť hmotnosť.
  • Meranie tepovej frekvencie - lepšie modely disponujú funkciou, ktorá meria tepovú frekvenciu. Najpresnejšie merania vykonáte za pomoci hrudného pásu.

Rotopedy možno často prepojiť s tabletom alebo smartfónom

Kvalitné modely rotopédov a cyklotrenažérov umožňujú prepojenie so smartfónom alebo tabletom, pomocou aplikácie. Vďaka tomu budete mať všetky informácie o tréningu vo svojom zariadení. Navyše môžete pri cvičení sledovať svoj obľúbený seriál.


Jaké funkce by měl rotoped ovládat?

Praktické doplnky, ktoré uľahčí manipuláciu s rotopedom

  • Posuvné kolieska - na podstavci rotopedu umožnia ľahkú manipuláciu v prípade, že potrebujete rotoped premiestniť. Jednoducho ho nadvihnete na jednej strane a za pomoci koliesok preveziete na miesto.
  • Madlo - slúži k pohodlnému uchopeniu rotopedu pri prevážaní.

TIP: Pokiaľ chcete posilňovať zároveň dolné i horné končatiny, kúpte si eliptický trenažér, s ktorým je cvičenie efektívne a zároveň šetrné ku kĺbom.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere rotopedu

Prečo si zaobstarať práve rotoped?

Rotoped patrí k nejdostupnějšiemu vybaveniu pre efektívne domáce cvičenie. Cvičenie na rotopede je prospešné pri znižovaní hmotnosti, zotavení sa po operácii pohybového aparátu aj pre udržanie telesnej kondície. Nezaťažuje kĺby a pozitívne ovplyvňuje srdcovú činnosť.

Jak začít cvičit na rotopedu?

Pokiaľ s jazdou na rotopede začínate, odporúčame postupovať podľa nasledujúcich krokov:

  • Najskôr je potrebné nastaviť výšku sedla i riadidiel na výšku vašej postavy. Správne nastavenie spoznáte tak, že nohy budú pri prešliapnutí pedálu mierne pokrčené.
  • Pred samotnou jazdou je potrebné sa poctivo rozcvičiť, aby došlo k pretiahnutiu aj zahriatiu svalov.
  • Priebeh tréningu by mal mať pozvoľný nástup, aby sa telo zahrialo, potom môžete pridať na intenzite. Nakoniec pred ukončením jazdy záťaž opäť znížte. Zvoliť môžete aj niektorý z prednastavených programov.
  • Nakoniec sa opäť natiahnite, predídete tak bolesti svalov.

Ako na údržbu rotopeda?

Pravidelne by ste mali rotoped otierať od potu, najlepšie po každej jazde. Raz za čas je dobré dotiahnuť uvoľnené komponenty, prípadne premazať mechanické časti, ktoré by časom mohli začať nepríjemne vŕzgať.

Aký je rozdiel medzi rotopedom a cyklotrenažérom?

Kým klasické rotopedy sú vhodné na kondičné cvičenie v pohodlí domova, cyklotrenažéry sa hodia skôr pre aktívnych športovcov, ktorí chcú čo najlepšie simulovať jazdu na bicykli. Rotopedy umožňujú pohodlný posed s rovným chrbtom, na cyklotrenažéri sa štýlom posedu priblížite jazde na cestnom bicykli.