10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať spacák

Výber spacieho vaku neminie žiadneho dobrodruha, cestovateľa ani príležitostného výletníka, ktorý chce tráviť noci pod stanom alebo holým nebom. Spacáky sa za poslednú dekádu dočkali pozoruhodného vývoja, predovšetkým čo sa týka použitia moderných materiálov, takže nemusíte mrznúť ani v extrémnych teplotách pod bodom mrazu. Predtým, než sa pustíte do výberu spacieho vaku, je potrebné ujasniť si, v akých podmienkach ho budete využívať. S výberom toho najvhodnejšieho spacáku vám radi poradíme. Tak ideme na to, nech môžete čo najskôr vyraziť za dobrodružstvom!


Čo si ujasniť pred kúpou spacieho vaku?

Aby schopnosti spacieho vaku zodpovedali vašim predstavám, je nevyhnutné si pred nákupom položiť niekoľko zásadných otázok, vďaka ktorým sa v ponuke spacákov omnoho lepšie zorientujete. Ktoré to sú?

  • Hľadám dámsky, pánsky alebo detský spacák?
  • Chcem v spacáku spať najčastejšie vonku, v stane alebo na chate?
  • Budem prespávať vonku aj v zime? 
  • Budem využívať spací vak v extrémnych teplotách? 
  • Koľko peňazí som ochotný/á do spacieho vaku investovať?
Ako vybrať spacák


→ Výber spacáku podľa telesných proporcií:

Detský spací vak zahreje aj najmenších dobrodruhov

Detské spacákyvýrazne kratšie a užšie ako spacáky pre dospelých. Vďaka tomu dokážu deti efektívne zahriať. Tieto spacáky sú vhodné pre deti s výškou 80 - 160 cm. S rastom dieťaťa by ste mali veľkosť spacáku postupne prispôsobovať, ak má totiž malé dieťa v spacáku príliš veľa priestoru, nedokáže sa efektívne zahriať. Praktické sú rastúce spacáky, pri ktorých možno dĺžku spacáku čiastočne upraviť.

Detský spací vak zahreje aj najmenších dobrodruhov

Pánske a dámske spacie vaky sa môžu líšiť dĺžkou i prevedením

Ak vyberáte spací vak pre seba, berte ohľad na výšku postavy, a vyberte si úmernú dĺžku spacieho vaku. Spacie vaky môžu dosahovať dĺžku 170 - 220 cm. Správne by ste mali mať spacák cca o 10 - 20 cm dlhší, než je výška postavy. Ak si vyberiete príliš dlhý spací vak, ponesiete v batohu váhu navyše a je pravdepodobné, že vám budú mrznúť chodidla.

Pretože ženy zvyčajne znášajú chlad horšie ako muži, majú dámske spacáky často špeciálne úpravy, napríklad zateplený vak na nohy alebo väčšie zateplenie v niektorých partiách.

Pánske



TIP: Ak cestujete v páre, môžete využívať možnosti spoločného zopnutia spacákov. Z toho dôvodu by ste mali spacáky vyberať tak, aby jeden spacák mal zips na pravej a druhý na ľavej strane. V prípade, že dávate pred stanom prednosť spaniu v závesnej Hamace, môžete si zaobstarať hojdaciu sieť pre 2 osoby.

→ Výber spacieho vaku podľa teplotného určenia:

Letný spacák využijete v letnej sezóne, kedy teplota neklesá pod 5 °C

Letné spacákyvhodné na letné výlety do prírody, zájazdy na vodu, festivaly, prespávanie v chatách alebo vykurovaných miestnostiach. Sú tenké, takže sa ani počas horúcej noci príliš nezapotíte. Hmotnosť týchto spacákov sa pohybuje okolo 1 kilogramu.

  • sú ľahké a skladné
  • dostupná cena
  • najnižší tepelný komfort

Trojsezónny spacák ako univerzálne riešenie od jari do jesene

Ak vyrážate na túry predovšetkým v období od jari do jesene, a chcete mať kvalitný spacák, ktorý vás zahreje aj pri nižších teplotách okolo 0 °C alebo ľahkých mínusových teplotách, vyberte si z ponuky trojsezónnych spacákov, ktoré patria medzi najvyhľadávanejšie. Hmotnosť dosahuje 1 - 1,5 kg.

  • univerzálne využitie
  • poskytujú komfort pri veľkom rozsahu teplôt
  • nie sú dostačujúce do zimných mrazov

Zimné spacáky zahrejú aj v mínusových teplotách

Pre tých, ktorí pravidelne kempujú tiež v zimných mesiacoch, sú tu zimné spacáky, ktoré sú stavané aj do veľkých mrazov. Často sa jedná o expedičné spacáky pre horolezcov, alebo náročných trekarov. V týchto modeloch počítajte s vyššou obstarávacou cenou i hmotnosťou spacieho vaku, ktorá sa môže pohybovať okolo 2 kilogramov.

  • poskytujú komfort aj vo vysokých mrazoch
  • sú vhodné pri výletoch do hôr a extrémnych podmienok
  • vyššia cena
  • väčší objem i hmotnosť spacáku

O čom vypovedá teplotný komfort spacákov?

Každý spacák je označený teplotným komfortom, teda rozsahom teplôt, pri ktorých ho môžete komfortne využívať. Tento údaj je pri výbere spacáku veľmi dôležitý, preto si ho rozoberieme podrobnejšie.

→ Teploty sa značia podľa európskej normy EN 13537 do 4 kategórií:

Maximálna teplota (Maximum)

- horná hranica teploty, kedy sa ešte nezpotíte.

Komfortná teplota (Comfort)

- značí, v akých teplotách sa v konkrétnom spacáku vyspí priemerná žena bez toho, aby pociťovala akokoľvek chlad.

Limitná teplota (Limit)

- hovorí, v akej teplote sa vyspí priemerný muž bez toho, aby pociťoval chlad.

Extrémna teplota (Extreme)

- značí, aká je najneskoršia teplota, v ktorej môžete spacák používať, bez toho aby ste výrazne prechladli alebo došlo k poškodeniu telesných orgánov vplyvom mrazu. S tepelným komfortom však v tomto prípade rozhodne nepočítajte.


Tvar spacáku - je lepšia deka alebo múmia?

Spacie vaky delíme do 2 kategórií podľa strihu, pričom platí, že každý strih sa hodí pre iné využitie.

Dekový spacák ako ideálne riešenie pre nenáročných

Dekový spacák má jednoduchý obdĺžnikový strih, v prípade potreby ho môžete rozložiť a používať ako deku. Tieto spacáky sú vhodné predovšetkým pre tých, ktorí cestujú autom, prespávajú skôr v interiéri a nemajú radi tesné obetí múmiového spacáku. Tieto spacáky sú často pomerne objemné a ťažké.

Spací vak múmie poslúži ako spoľahlivý parťák na túry

Drvivá väčšina spacích vakov má múmiový strih, čo znamená, že kopíruje tvar tela. Vďaka tomu je spacák maximálne efektívne, pretože nemá časti, ktoré by boli nevyužité a pritom zvyšovali hmotnosť spacáku. To oceníte predovšetkým, keď si spacák nosíte v batohu na chrbte.


Páperový alebo syntetický spacák? Typ izolačnej výplne je rozhodujúci!

Typ izolačnej výplne výrazne ovplyvňuje vlastnosti spacáku, ako je hrejivosť, nároky na údržbu alebo životnosť. Poďme sa teda na výplň spacích vakov zamerať podrobnejšie.

Syntetické spacáky sú lacnejšie a menej náročné na údržbu

Pokiaľ si vyberiete syntetický spacák, stretnete sa pravdepodobne s jedným z týchto typov výplne:

  • Duté vlákno - najlacnejšie, ale ťažké, objemné a s pomerne krátkou životnosťou, rýchlo degraduje.
  • Mikrovlákno - kvalitné syntetické vlákno, ktoré sa používa aj na výrobu zimných spacákov. Jeho výhodou je dobrý pomer cena/výkon, dobrá životnosť aj odolnosť proti vlhkosti
  • sú lacnejšie ako páperové spacáky
  • výrazne lepšie odolávajú vlhkosti
  • dajú sa prať v práčke bez obáv
  • sú objemnejšie a výrazne ťažšie ako páperové modely
Syntetické spacáky jsou levnější a méně náročné na údržbu

Páperové spacáky patria k najlepším na trhu

Husacie a kačacie perie patrí k najlepším izolantom vôbec, preto sa užíva ako náplň i do expedičných spacákov, ktoré odolávajú extrémnym mínusovým teplotám. Tieto spacie vaky sú náročnejšie na údržbu a vyžadujú šetrné zaobchádzanie, aby sa kvalitné vlastnosti perie zachovali čo najdlhšie.

Ak vyberáte páperový spacák, zamerajte sa aj na údaj o plnivosti peria, ktorý hovorí, akú má perie kvalitu (značí sa v cuin = kubických palcoch). Kačacie páperie je všeobecne menej kvalitné, husacie páperie je najkvalitnejšie ale aj drahšie. Najbežnejšie plnivosť páperových spacích vakov je 600 - 850 cuin (v trojsezónnych spacákoch).

  • oproti syntetike až o polovicu hmotnosti ľahší a skladnejší
  • výborné izolačné vlastnosti
  • vyššia cena
  • neprospieva im vlhkosť
Pánské a dámské spací pytle se mohou lišit délkou i provedením


Na čo sa ešte zamerať pri výbere spacieho vaku?

  • Vnútorné usporiadanie výplne - najčastejšie sa používa šindľová alebo sendvičová konštrukcia, ktorá sa od seba líši spôsobom vrstvenie.  
  • Vnútorný a vonkajší poťahový materiál - by mal byť odolný a priedušný, výhodou je vodoodpudivý náter, ktorý oceníte predovšetkým u páperových modelov.
  • Zip - sa môže nachádzať na pravej i ľavej strane. Po pravákov je prirodzenejší užívanie zipsu ľavého, pre ľavákov naopak pravého. Zips by mal byť vybavený krycou lištou, ktorá zabraňuje úniku tepla.
TIP: Rovnako ako kvalitný spací vak patrí k základnej turistickej výbave aj stan, ktorý spoľahlivo odolá poveternostným podmienkam a nepriazni počasia.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere spacieho vaku

Je lepší páperový alebo syntetický spací vak?

Z pohľadu teplotného komfortu sa považujú za najlepšie perové spacáky. Tie vynikajú tiež nízkou hmotnosťou a možnosťou výraznej kompresie, čo oceníte predovšetkým v prípade, že často vyrážate na pešie túry s batohom. Syntetické spacáky zase lepšie odolávajú vlhkosti a nie sú tak náročné na údržbu.

Ako vybrať dĺžku spacáku?

Spacák vyberajte podľa výšky postavy. Ideálna dĺžka spacáku je taká, ktorá presahuje výšku postavy o 10 - 20 cm. V takom prípade je spacák dlhý tak akurát, aby bol pohodlný a zároveň udržiaval chodidlá v teple.

Ako vybrať spacák pre dieťa?

Deťom vyberajte detské spacáky, ktoré zodpovedajú výške postavy. Ak nechcete kupovať každú sezónu nový spacák, vyberte si rastúce spacáky, ich dĺžku môžete regulovať podľa potreby. Hrejivosť spacáku vyberajte podľa podmienok, v ktorých hodláte spacák využívať.

Mám zvoliť pravý alebo ľavý zips spacáku?

Pre pravákov sa odporúča zips ľavý, pre ľavákov zips pravý. Ak však chcete s partnerom či partnerkou spacáky prepojovať, je potrebné, aby jeden z vás mal zips ľavý a druhý pravý.