Ako vybrať sporák
Je lepšie zvoliť voľne stojaci, alebo vstavaný? Plynový sporák s elektrickou rúrou, alebo sporák s indukčnou doskou? Pripravili sme pre vás malého sprievodcu výberom sporáka, ktorý vašej kuchyni padne na mieru.
Pred výberom sporáka
Sporák je v podstate spotrebič zložený z varnej dosky a rúry na pečenie. Kombinácií sporáka na varenie a rúry na pečenie je na trhu celý rad. Pred jeho nákupom by ste si preto mali zodpovedať základné otázky, ktoré vám zúžia výber:
- Aký máte v kuchyni zdroj energie?
- Ako najčastejšie varíte?
- Aké sú dispozície vašej kuchyne?
- Koľko chcete do sporáka investovať?
- Dávate prednosť mechanickému, alebo dotykovému ovládaniu?
- Aké by mal mať sporák funkcie?
Voľne stojaci versus vstavaný
Rozhodujúce sú dispozície kuchyne a samozrejme váš osobný vkus. Sporák je spotrebič, ktorý máte neustále na očiach a je preto dôležité, aby zapadal do dizajnu kuchyne. Na výber máte ako z klasického bieleho variantu, tak z nerezového alebo čierneho.
vVoľne stojace sporáky sú bežne k dispozícii v šírkach 50 cm, 55 cm alebo 60 cm. Sú spravidla lacnejšie a ich inštalácia je nenáročná. Naopak mínusom je vzniknutá medzera medzi sporákom a linkou, ktorá sa veľmi zle udržuje.Zariaďujete si kuchyňu a chcete, aby bola zladená? Potom vyberte vstavané sporáky. Zabudovávajú sa priamo do kuchynskej linky. Varná doska aj rúra na pečenie môžu byť oddelene, ak majú samostatné ovládanie. V opačnom prípade sa jedná o polyvalentnú rúru s varnou doskou, ktoré sa ovládajú spoločne.
Typy sporákov
Plynové sporáky sa rýchlo rozpália, sklokeramické a indukčné majú zase jednoduchú obsluhu i ľahkú údržbu. Zhrnuli sme pre vás hlavné výhody a nevýhody jednotlivých typov sporákov.
Elektrické sporáky
V prípade, kedy je na varenie použitá iba elektrina, môžete vyberať z troch typov varných plôch. Liatinové, sklokeramické a indukčné. Pred nákupom si vždy overte, ako silný prívod elektrickej energie v kuchyni máte, elektrické sporáky spravidla vyžadujú trojfázové zapojenie - 380 V. Obrovskou výhodou elektrických sporákov je široká škála funkcií, ktoré ocenia nielen šéfkuchári.
Sporák s liatinovými platničkami
Najlacnejším variantom elektrických sporákov sú tie s liatinovými platničkami. Ich nevýhodou sú ale pomerne vysoké náklady na prevádzku. Platničkám pomerne dlho trvá, než sa rozohrejú na prevádzkovú teplotu a rovnako tak dlho potom chladnú. Táto elektrická zotrvačnosť je stratová a využitie energie dosahuje najviac 60 %.
- nízka obstarávacia cena
- niektoré modely nepotrebujú trojfázové zapojenie
- najvyššia spotreba energie
- pomaly sa rozohrievajú
Sporák so sklokeramickou doskou
Sklokeramické varné dosky sú moderné a obľúbeným variantom elektrických sporákov. Ponúkajú širokú škálu funkcií aj variabilné platničky. Dvojokruhové platničky napríklad oceníte pri varení v objemných hrncoch. Nevýhodou je ľahké pripečenie jedla, ktoré pretečie z hrncov.
Efektivita využitia energie sa v sklokeramickej doske pohybuje okolo 70 %. Niektoré modely majú navyše zóny rýchlejšieho rozohriatia. Tie väčšinou nájdete pod názvami Superrýchla zóna, Quick systém, HiLight zóna alebo Sprint Start.
Ovládanie môže byť ako mechanické, tak dotykové. Nové typy sú často vybavené displejom, detskou poistkou i časovačom.
- jednoduché čistenie
- moderné funkcie
- variabilné platničky
- vyššia spotreba
- platničky dlho chladnú
- jedlo sa na varnú plochu ihneď "pripečie"
Sporák s indukčnou doskou
Rozdiel medzi indukčnou a sklokeramickou doskou je v spôsobe ohrevu. Zatiaľ čo v tej sklokeramickej sú zabudované vykurovacie špirály, indukcia využíva elektromagnetickú technológiu. Vďaka tomu sú najúspornejším variantom elektrických sporákov vôbec.
Vďaka indukcii vzniká teplo iba v priestore, kde stojí hrniec. Strata energií je tak znížená na minimum. Nevýhodou je nutnosť variť na nich iba v špeciálnom riade s feromagnetickým dnom.
- takmer nulové tepelné straty
- rýchly nábeh ohrevu
- jednoduchá údržba
- vyššia obstarávacia cena
- nutnosť variť v špeciálnom riadu
Plynové
Plynové sporáky
Pri plynových sporákov môžeme počítať s nižšou obstarávacou cenou aj celkovými prevádzkovými nákladmi. Je to dané rýchlosťou ohrevu, možnosťou dobrej regulácie prívodu tepla aj prakticky nulovým zvyškovým teplom.
Pri plynových sporákov môžeme počítať s nižšou obstarávacou cenou aj celkovými prevádzkovými nákladmi. Je to dané rýchlosťou ohrevu, možnosťou dobrej regulácie prívodu tepla aj prakticky nulovým zvyškovým teplom.
- okamžite pripravené na použitie
- nižšie náklady na prevádzku
- vynikajúca regulácia plameňa
- nulové zvyškové teplo
- horšie rúry na vlastnosti rúry
- nutná prípojka plynu
Kombinované sporáky
Plynový sporák s elektrickou rúrou patrí medzi najpredávanejší variant. Spája výhody dobre regulovateľného plynového horáka a elektrickej rúry. Venujte pozornosť výberu mriežok horáka, bezpečnostnej poistky aj vlastnostiam rúry.
- minimálne zvyškové teplo
- spojenie výhod plynových a elektrických sporákov
- nutná prípojka plynu a elektriny
Výber rúry
Hoci plynové varné dosky disponujú prevažne výhodami, to isté neplatí pre plynové rúry, v ktorých je teplo vedené len spodnou časťou. Tým pádom nie je rovnomerné a zle sa reguluje.
Ak často a radi pečiete, potom je pre vás elektrická rúra jasnou voľbou. Moderné spotrebiče sú vybavené širokou ponukou funkcií, ktoré pečenie uľahčia a pokrm dovedú k dokonalosti.
najvýhodnejšie je využité pri pečení mäsa. Mäso sa v podstate ugriluje za použitia ventilátora.
v tohto ohreve je v prevádzke ventilátor spoločne s kruhovým a spodným ohrevným telesom. Pizza sa upečie naozaj do chrumkava.
umožňuje nastaviť presný priebeh pečenia pre určitý pokrm.
ide o funkciu, vďaka ktorej udržíte pokrmy dlhodobo ohriate na servírovaciu teplotu pri minimálnej spotrebe. Môžete takto nahrievať taniere, nechať kysnúť cesto alebo sušiť ovocie
v prevádzke je len ventilátor a vnútorné osvetlenie. Rozmrazovanie je pozvoľné a šetrné k potravinám.
Čistenie a údržba rúry
Čistenie vnútorného priestoru rúry vám uľahčí funkcia označovaná ako "samočistenie". Steny sú v rúre potiahnuté špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá pohlcuje mastnotu a môže byť ľahko čistená. Najbežnejšie dvoma spôsobmi:
- Aqua Clean – odmastenie prebieha pomocou pary, ktorá vznikne z vody v pekáči, ktorý vložíte do rúry a necháte ho niekoľko minút zahrievať. Nečistoty po dokončení procesu jednoducho zotrite.
- Fast Clean – ide o program, ktorý pomocou samočistiacej funkcie (pyrolýzy) nastaví teplotu v rúre na 500 °C. Vďaka tomu sa na prach rozpadne aj tá najtvrdšia nečistota a zostane po nej len malá kôpka popola. Celý program trvá iba 90 minút.