Ako vybrať tablet
Plánujete si zaobstarať tablet, ale neviete, podľa čoho ho vybrať? Moderné prístroje majú rad funkcií, rôzne rozmery, výdrž aj operačné systémy. Pomôžeme vám sa v ponuke zorientovať, aby ste našli správny tablet pre deti aj pre pracovné povinnosti.
Základné tipy: Podľa čoho vybrať tablet?
- Aký operačný systém vám vyhovuje? Na trhu nájdete tablety rôznych značiek, ktoré fungujú v systéme Android, Windows alebo iOS.
- Veľkosť vnútorného úložiska - niektoré tablety možno rozšíriť externou SD kartou, v iných sa musíte spoľahnúť len na internú pamäť.v
- Ak sa chcete pripájať nielen na Wi-Fi, ale potrebujete využívať aj mobilné dáta, musí tabliet podporovať SIM kartu.
- Na čo budete najčastejšie tablet využívať? Náročná grafika, hry a videá vyžadujú výkonný procesor. Pre deti sa zase hodia zariadenia s menšími rozmermi, ktoré im lepšie padnú do ruky.
Prečo kúpiť tablet?
Využitie tabletu vám uľahčí bežný život. Užívatelia ho najčastejšie využívajú na sledovanie videí, surfovanie po sociálnych sieťach a čítanie textov online i offline. Zároveň môžete na tablete aj pracovať, vybavovať e-maily či ho používať k videohovorom. Špeciálne tablety pre deti potom pomáhajú s výučbou pomocou edukačných aplikácií alebo deti zabavia pri dlhej ceste autom.
Podľa čoho vybrať tablet - základné parametre
Najprv si odpovedzte na otázku, na aký účel tablet kupujete. Od neho sa totiž odvíjajú požadované parametre prístroja. Pre graficky náročné programy a videá budete potrebovať výkonný stroj s viacjadrovým procesorom a dostatočnou pamäťou, pre deti potom väčšinou stačia jednoduchšie a menšie prístroje.
Tablety sa predávajú v mnohých rôznych veľkostiach. Tú vyberte práve podľa účelu použitia a podľa frekvencie prenášania.
- Malé tablety s uhlopriečkou okolo siedmich palcov sa hodia pre denné využitie doma aj v práci. Vďaka kompaktným rozmerom sa vám budú ľahko prenášať, menší displej však môže spôsobovať komplikácie pri sledovaní videí a pod.
- Väčšie tablety s uhlopriečkou až 12 palcov potom ponúkajú kvalitné sledovanie multimediálneho obsahu a uvidíte aj drobné detaily v hre alebo videu. Kvôli rozmerom sa však nehodia pre časté prenášanie.
Rozdiel je aj medzi pomermi strán. Pre sledovanie filmov voľte tablety so širokouhlým displejom (16: 9), pre čítanie a písanie sú vhodnejšie zariadenia s pomerom 4:3.
Ďalším dôležitým bodom výberu je operačný systém, na ktorom celý prístroj beží.
- Tablety s Androidom sú veľmi rozšírené - avšak ich tiež využívajú známe
značky ako Samsung, Lenovo, Huawei a ďalšie. Tento systém bez problémov podporuje služby
Google a tisíce aplikácií z Google Play. Široká ponuka modelov začína už na necelých 60 eur
za tablet.
Lenovo Tab M10 Plus je jedným z najobľúbenejších tabletov s Androidom. - Tablety s iOS čiže iPady majú naopak úzku previazanosť s ďalšími výrobkami a aplikáciami spoločnosti Apple. Ak ste teda fanúšikom tohto systému a máte aj ďalšie prístroje od Applu, ľahko ich spárujete s novým iPadom. Hodia sa však aj pre začínajúcich užívateľov, systém je veľmi intuitívny. Cena iPadov začína na 450 eur.
- Tablety s Windows pripomínajú klasický stolný počítač. Operačný systém Windows 8 alebo 10 potom umožní spustenie aj desktopových aplikácií, a tak je práca na tablete veľmi podobná práci na klasickom počítači. Navyše mávajú tablety s Windows možnosť dokúpenia externej klávesnice, ktorá z tabletu vykúzli malý "notebook" a uľahčí písanie.
Tablety od spoločnosti Apple sa vyznačujú rýchlym chodom a dlhou výdržou.
Displej by mal byť dostatočne ostrý aj v zhoršenom svetle, spektrum farieb by potom mal byť čo najširší. Zároveň vyberajte prístroj s dobrými pozorovacími uhlami.
Najkvalitnejšie displeje poskytujú technológie:
- AMOLED a Super AMOLED pre verné farby a hlboký kontrast, rýchlu odozvu a široké pozorovacie uhly,
- IPS LCD s dostatočnými uhlami pozorovania aj pre čítanie na slnku a s energeticky úsporným režimom
- a Retina - tento typ displeja využívajú tablety s iOS. Má vysoké rozlíšenie, inak je porovnateľný s IPS LCD.
Rozlíšenie displeja určuje ostrosť obrazu. Preto vyberajte tablet s dostatočným množstvom pixelov (px). Kvalitné tablety majú rozlíšenie Full HD, ktoré nezaťažuje oči a poskytne ostrý obraz. V rozmerovo menších tabletov by malo rozlíšenie dosahovať aspoň 1024x720 px, vo väčších potom 1920x1080 px.
Funkcie tabletu
Na rýchlosť, veľkosť úložiska a výdrž zariadení má vplyv niekoľko rôznych parametrov.
- Procesor má zjednodušene na starosti beh všetkých spustených programov. Čím výkonnejší bude, tým rýchlejšie bude tablet reagovať a nebude sa "zasekávať". Procesory tabletov sú najčastejšie 4 až 8jadrové. Vyšší počet vám zaistí bezproblémový chod i náročných aplikácií.
- Veľkosť pamäte RAM potom ukladá momentálne súbory, s ktorými tablet pracuje. Aj RAM má veľký vplyv na plynulý chod, preto vyberajte modely aspoň s 2 GB pamäťou.
- Vnútorná (interná) pamäť tabletuv ukladá vaše fotografie, aplikácie a všetky ďalšie súbory. Čím väčšia bude, tým viac sa toho do tabletu "zmestí". Pri niektorých modeloch možno pamäť rozšíriť zvlášť zakúpenou SD kartou, v iných sa to nedá. Pre bežného používateľa je dostačujúca veľkosť zvyčajne 32 GB.
- Výdrž batérie určuje jej kapacita udávaná v miliampérhodinách (mAh). Aby ste nemuseli každú chvíľu k nabíjačke, vopred sa o batériu zaujímajte a vyberte si model s vysokou kapacitou.
- Väčšina tabletov na trhu má v sebe zabudovaný fotoaparát, ale s dokonalou kvalitou snímok radšej nepočítajte. Pokiaľ chcete mať z tabletu pekné fotografie, vyberte si typ aspoň s 8 Mpx fotoaparátom. Ak vám na fotkách až tak nezáleží, postačí vám aj 5 Mpx. Fotografovanie s tabletom však nie je užívateľsky prívetivé kvôli jeho rozmerom. Skôr budete využívať prednú kameru pri videohovoroch.
- Pripojenie tabletu - aby ste sa mohli s tabletom pripojiť na internet, potrebujete buď signál Wi-Fi v okolí alebo mobilné dáta (pripojenie pomocou SIM karty). Cez Wi-Fi sa pripojíte s každým tabletom ľahko, ale slot na SIM kartu každý model nemá. Preto si vopred rozmyslite, či budete chcieť používať tablet s prístupom na internet i mimo domova.
- Okrem pripojenia k internetu je možné niektoré typy tabletov pripojiť aj pomocou HDMI napr. do televízora. Káblom z tabletu sa potom nesie obraz aj zvuk, ľahko si teda prehráte online videá, aj keď samotný televízor pripojenie k internetu nepodporuje. Ďalej na tablete väčšinou nájdete vstup pre slúchadlá, microUSB či USB-C a iné.
Tablety pre deti
Pokiaľ chcete zaobstarať tablet dieťaťu, mali by vás zaujímať trochu iné parametre. Detské ruky sú menšie a veľký prístroj by pre nich mohol byť ťažký - vyberajte radšej tablet s menšou uhlopriečkou a dostatočnými okrajmi displeja pre ľahké držanie. Pogumované okraje prispejú k jednoduchšej manipulácii, puzdro potom prístroj ochráni pred častými pádmi na zem.
Výkony detských tabletov nebývajú nijako oslnivé, preto si obzvlášť starostlivo postrážte hardvérové parametre. Pre jednoduché aplikácie môže stačiť aj nižší výkon, časom by sa ale mohol tablet začať zasekávať pri náročnejších programoch alebo videách.
Príslušenstvo k tabletom
K tabletom si možno podľa výrobcu dokúpiť aj puzdrá a obaly, ktoré prístroj ochránia, či fóliu alebo tvrdené sklo proti poškriabaniu displeja.
Niektoré typy tabletov možno umiestniť aj do špeciálnych staníc, ktoré ho udržia vo vzpriamenej polohe a prípadne i nabijú. Na stojančekoch tiež často nájdete ďalšie konektory, vďaka ktorým môžete k zariadeniu pripojiť aj klávesnicu alebo myš.
Ďalším vhodným príslušenstvom k tabletu sú externé SD karty, ktoré rozširujú pamäť, a stylus, vďaka ktorým sa tablet ľahšie ovláda.
Cena
Tablety predstavujú pomerne sofistikovanú technológiu, ktorá sa samozrejme môže pohybovať v rôznych cenových hladinách. Na prístroji sa nevypláca šetriť - najlacnejšie tablety môžu mať problém s výkonom i rýchlosťou odozvy či pamäťou.
Všeobecne možno povedať, že tablety kúpite od cca 60 eur do takmer 2 000 eur. Naozaj kvalitný prístroj, ktorý vám vydrží prinajmenšom niekoľko rokov však zoženiete asi od 400 eur, pre menej náročných užívateľov potom postačí investícia okolo 200 eur.