Ako vybrať trezor? Doba prelomenia a odolnosť voči ohňu aj vode sú kľúčové
Trezor ochráni cennosti, dokumenty aj veci osobnej hodnoty, a to nielen pred krádežou, ale aj pred živelnou pohromou. Rodinný poklad neschovávajte v skrini, kúpte si bezpečný trezor a pokojnému spánku nebude nič brániť. Poradíme vám, ako vybrať trezor pre domácnosti a aké zabezpečenie trezoru je vhodné na ukladanie firemných dokumentov.
Trezor a sejf nie sú to isté!
Domáce trezory uchovávajú cennosti, sú bezpečným miestom kam uložíte šperky, dátové disky a dokumenty. Vo firmách nachádzajú uplatnenie veľké trezory a trezory na dokumenty. Pojem trezor a sejf sa v bežnom hovore príliš nerozlišuje, napriek tomu sa jedná o rozdielne schránky.
- Sejf je miesto, kde sú uložené predmety chránené pred živelnou katastrofou. Veci sú v sejfe ochránené pred požiarom alebo povodňou.
- Trezor je tvrdá schránka, ktorá chráni predmety pred krádežou, zámok odoláva násilnému otvoreniu. Odolnosť trezoru je certifikovaná.
Ako vybrať veľkosť trezoru
Veľkosť trezoru je do istej miery určená tým, čo v trezore chcete uchovávať.
- Pre šperky a základné cennosti sú vhodné malé domáce trezory, ktoré je možné schovať do nábytkovej skrinky..
- Dokumenty uchováte v nábytkových trezoroch, ktoré sa kotvia do nábytku. Nie je možné ich premiestňovať.
- Veľký počet citlivých dokumentov môžete uschovať aj do archivačných skríň.
- Zbrane je potrebné uchovávať v certifikovaných trezoroch na zbrane (RU min 15).
Akonáhle vyberiete veľkosť trezoru, dobre sa uistite, že s trezorom prejdete cez chodby, okolo nábytku alebo k výťahu. Trezory sú samozrejme dodávané ako jeden kus a manipulácia s nimi je pomerne obtiažna.
Kam umiestniť trezor
Voľbe samotného trezora by mal predchádzať plán umiestnenia trezora. Vybrať môžete voľne stojaci trezor, trezor zabudovaný do steny alebo trezor zabudovaný do podlahy. Problematické býva najmä umiestnenie trezoru do nosnej steny, ukrytie prístupu k trezoru pred návštevníkmi nebýva ľahké.
Ako vybrať ohňovzdorný trezor
Triedy odolnosti ohňovzdorného trezoru sa testujú pri ohni s teplotou 1 100 °C. Inú dobu odolávajú drahé kovy, inú externé disky a inú dokumenty.
- Základná odolnosť trezoru je označená S30P, trezor odoláva ohňu po dobu 30 minút.
- Trezor s označením S12P odoláva ohňu 120 minút.
- Pri označení S120DIS trezor ochráni po dobu 120 minút aj dokumenty.
Ako vybrať bezpečný trezor
Bezpečnosť trezoru znamená, že schránka odoláva mechanickému dobývaniu. Zároveň chráni obsah proti živelnej katastrofe. Bezpečnosť je určená bezpečnostnou triedou určenou odporovými jednotkami RU.
- Trezory označené triedou 0 a I ochránia hotovosť a šperky po dobu 30 minút.
- Trezory v triede II ochránia pred čiastočným prelomením 50 minút a pred úplným prelomením 80 minút.
- Najvyššiu ochranu majú domáce a podnikové trezory označené triedou III.
Ďalšie triedy sú určené pre banky a finančné inštitúcie. Úplne nedobytný by bol trezor v triede VII, národné banky používajú trezory s ochranou VI.
Bezpečnosť trezora čiastočne zvyšuje aj to, kam ho umiestnite. Dobre schovaný trezor za nábytkom alebo v podlahe je pri bežných prehliadkach nepozvanými návštevníkmi takmer neodhaliteľný.
Ako vybrať trezor podľa zámku
Cennosti v trezore sú chránené jednak samotným materiálom plášťa trezoru a ďalej špeciálnym zámkom. Ten môže byť rôzneho typu. Spravidla však kombinuje rôzne druhy zabezpečenia.
Základným zabezpečením je motýlikový bezpečnostný kľúč. K trezoru je kľúčik a trezor môže otvoriť iba majiteľ kľúča.
Druhým typom zabezpečenia je kódový zámok. Ten môže byť ovládaný mechanicky alebo elektronicky. Dôležité je zapamätať si správny kód k zámku, ktorý zadávate na trezore.
Moderné trezory kombinujú kľúč a elektronický kód.
Pri výbere trezoru sa nebojte vyššej investície, trezor je predmetom, ktorý bude slúžiť aj po niekoľko generácií.
Najčastejšie otázky pri výbere trezoru
Kam umiestniť domáci trezor?
Bezpečné umiestnenie domáceho trezoru je jeho ukotvenie a zároveň ukrytie. Dobrou cestou je zabudovať trezor do steny alebo priečky a zároveň ho prekryť, aby nebol odhalený pri prechádzkach interiérom. Môžete ho mať umiestnený napríklad za ľahkú predsieňovú stenu.
Aký trezor pre hotovosť?
V predajniach sa často stretávame iba s kovovou schránkou, takzvanou pokladničkou. Tá však nie je bezpečná. Oveľa vhodnejšie sú prenosné trezory. Väčšiu hotovosť treba z pokladne pravidelne odvádzať a ukladať do zabudovaného trezoru.
Čo je schránka na kľúče?
Medzi trezormi nájdete aj schránky na kľúče. Nejedná sa o trezor v pravom slova zmysle. Schránka iba sprehľadňuje a organizuje ukladanie kľúčov, avšak nájdete aj schránky vybavené elektronickým zámkom a s ukotvením do steny.