Ako vybrať vodovodnú batériu
„Vyzerá dobre, má pekný dizajn, presne taká by sa nám do kúpeľne (či kuchyne) hodila.“ Vzhľad ale nie je tým jediným, čo treba pri výbere vodovodnej batérie zohľadniť. Je síce dôležité, aby lahodila vášmu oku, ale zohľadniť musíte aj ďalšie parametre a praktické vlastnosti, ktoré zaistia správnu funkčnosť batérie, a navyše vám pomôžu aj s úsporou nákladov za vodu. Pozrite sa, ako vybrať vodovodnú batériu!
Či už navštívite oddelenie kúpeľne a sanitárnej techniky osobne, alebo zavítate do elektronického obchodu, zistíte, že výber vodovodnej batérie nie je až taký jednoduchý, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. V ponuke totiž objavíte nespočetné množstvo rôznych typov, modelov, designov či materiálových prevedení, z ktorých vám spočiatku pôjde hlava okolo. Preto sa na výber batérie dôkladne pripravte a zistite, čo treba zohľadniť a ako vybrať vodovodnú batériu tak, aby spĺňala všetky vaše požiadavky.
Základom je výber správneho účelu
Než vôbec začnete so samotným výberom, je potrebné, aby ste mali jasno, na aký účel batériu hľadáte. Vodovodné batérie sa totiž podľa umiestnenia delia na nasledujúce typy:
- Drezové batérie s využitím v kuchynských drezoch.
- Umývadlové batérie vhodné na kúpeľňové umývadlá.
- Vaňové batérie na napustenie vody do vane.
- Sprchové batérie, bez ktorých sa nezaobídete v sprchových kútoch, kde sú prepojené so sprchovou hadicou.
- Bidetové batérie, ktoré nájdu svoje uplatnenie v kúpeľni či na toalete pri bidete.
Typy vodovodných batérií
Akonáhle už viete, aký typ batérie potrebujete, prichádza na rad ďalší zásadný parameter výberu, a to spôsob inštalácie. Tu záleží nielen na vašich preferenciách, ale aj na dispozíciách miestnosti, kde bude batéria umiestnená. Na výber máte z troch možností - batériu môžete inštalovať na stenu, priamo na umývadlo, vaňu či bidet, alebo ju zabudovať pod obklady či omietku.
Nástenná batéria
Nástenné batérie predstavujú najbežnejší spôsob umiestnenia, inštalujú sa priamo na stenu/obklad v mieste, kde je vyvedený prívod vody. Sú vhodné ako pre drezy a umývadlá, tak vane aj sprchy. Vzhľadom na to, že sa inštalujú priamo na vodovodné rúry, je potrebné vybrať správny rozstup, teda vzdialenosť medzi rúrkami, ktoré privádzajú teplú a studenú vodu.
- inštalácia priamo na stenu bez nutnosti akýchkoľvek zložitých úprav (všetky jej časti sa nachádzajú vonku)
- jednoduchá inštalácia aj výmena (batéria sa iba odskrutkuje a namiesto nej nainštaluje nová)
- jednoduchá údržba
- väčší priestor medzi drezom/umývadlom a batériou
- potreba merať rozstup a prispôsobiť výber batérie vzdialenosti prívodných vodovodných rúrok
Stojanková batéria
Stojankové batérie, ako už ich názov napovedá, sa inštalujú priamo na okraj umývadiel, vaní a kuchynských drezov (pri tých sa umiestňujú buď priamo na drez, alebo na kuchynskú linku). Svoje využitie majú aj pri bidetoch. Ak sú inštalované priamo na kuchynskej doske, pôsobia veľmi elegantne. Ich montáž je jednoduchá, pripájajú sa pomocou hadičiek (tzv. flexi hadičiek), ktoré sú napojené na kohútiky umiestnené pod umývadlom/drezom. To je výhodné aj pri výmene, kedy nie je potrebné uzatvárať prívod vody v celom objekte, ale stačí ho uzavrieť pomocou ventilov pod umývadlom/drezom.
- elegantný, moderný dizajn
- jednoduchá inštalácia pomocou flexi hadičiek
- nenarušuje celistvosť plochy
- náročnejšie údržba
- vyššia cena
Podomietková batéria
Tento typ batérie predstavuje veľmi elegantné riešenie. Veľmi často sa podomietkové batérie používajú v kúpeľniach, a to najmä v sprchových kútoch, kde sú inštalované pod obklady, a zaisťujú tak nielen celistvosť povrchu, ale aj ľahkú údržbu. Pri inštalácii sa totiž schová väčšia časť batérie pod omietku, takže viditeľný je iba výtok vody a páka či kohútiky. Na ich montáž je potrebné použiť aj takzvané podomietkové teleso, v ktorom dochádza k miešaniu teplej a studenej vody.
- luxusný, minimalistický vzhľad
- zaisťuje viac miesta v sprchovacom kúte
- jednoduchá údržba
- zložitejšia inštalácia i výmena
- vyššia cena
- potreba podomietkového telesa
Špeciálny typ batérií
Zvláštnosťou, s ktorou sa môžete stretnúť predovšetkým v luxusných a moderných kúpeľniach, sú takzvané podlahové batérie, ktoré sa používajú vo vaniach umiestnených v priestore. Ide o štýlové a zároveň funkčné riešenie, ktoré ale vyžaduje, aby rozvody vody viedli podlahou. Podobný prípad sú aj vysoké stojančekové batérie, ktoré sú praktické predovšetkým pri umývadlách inštalovaných na dosku.
Preferujete praktické alebo designové ovládanie batérie?
To je otázka, na ktorú je treba poznať odpoveď pred výberom ďalšieho parametra – teda toho, ako chcete vodovodnú batériu ovládať. Musíte si ujasniť spôsob miešania teplej a studenej vody a taktiež to, či chcete ušetriť za spotrebu vody. Na výber máte nasledujúce tri možnosti ovládania – pákové, kohútikové a termostatické.
Kohútikové batérie predstavujú tradičný typ, ktorý bol typický skôr v minulosti a dnes ho preferujú najmä tí, ktorí si ladia svoje kuchyne či kúpeľne do retro štýlu.
→ Aj keď ich môžete zohnať v naozaj luxusnom dizajne, ich nevýhodou je nepraktické ovládanie – teplotu vody si nastavujete sami otáčaním kohútikom, čo vám zaberie viac času a dochádza tak aj k vyšším stratám.
Tento univerzálny typ platí za nástupcu kohútikových batérií a je možné ho použiť úplne všade – pri kuchynskom dreze, umývadle, v sprchovacom kúte aj pri vani. Oproti kohútikovým batériám, páková batéria umožňuje pohodlnejšie a hlavne rýchlejšie nastavenie teploty vody a zároveň si pohodlne zvolíte aj silu prúdenia vody.
→ Kombinácia týchto dvoch výhod môže viesť až k 30 % úspore na stočnom. Ďalšou výhodou je potom aj to, že pokiaľ páku ponecháte na rovnakom mieste, budete mať pri každom ďalšom spustení nastavenú totožnú teplotu vody.
→ Batériou s najväčšou úsporou vody a energie (až 50 % oproti ostatným typom) je termostatická batéria, ktorá je ideálna najmä do sprchovacích kútov. Požadovanú teplotu vody si totiž nastavíte vopred, batéria ju zvládne sama namiešať, a to behom pár sekúnd. Tento variant je veľmi vhodný pre rodiny s deťmi, pretože je vybavený detskou poistkou a deti sa tak nemôžu opariť.
Pre tento typ batérie je treba zaistiť stabilný prísun teplej vody, potrebujete teda dostatočne veľký bojler. V žiadnom prípade nie je vhodná na použitie s prietokovým ohrievačom. Treba tiež počítať s vyššími obstarávacími nákladmi, ale vďaka úsporám vody a energie sa vám táto investícia čoskoro vráti (pri štandardnej spotrebe v priebehu dvoch rokov).
Nezabudnite zvoliť vhodný materiál batérie
Pri výbere vodovodnej batérie je dôležité zohľadniť aj materiál, z ktorého je vyrobená. Najčastejšie sa môžete stretnúť s prevedením z chrómu, nerezovej ocele či mosadze, pričom každý z týchto materiálov je zodpovedný za životnosť a údržbu batérie.
Jedná sa o najčastejšie materiály, ktoré sa pri výrobe vodovodných batérií používajú a sú zároveň zárukou štandardnej kvality a prijateľnej obstarávacej ceny. Batérie z nich sú vyrábané v širokom spektre designov aj farieb. Na čistenie vám postačia bežné čistiace prostriedky bez abrazívnych častíc.
Ak patríte k milovníkom luxusu a radi si priplatíte za kvalitu, potom rozhodne zvoľte mosadznú vodovodnú batériu, ktorá je zárukou dlhej životnosti a funkčnosti. Pamätajte však na to, že jej údržba je náročná, musí byť pravidelná a šetrná. Neznesie akékoľvek agresívnejšie čistiace prípravky, ideálne je utrieť ju navlhčenou handričkou a osušiť po každom použití.
Kuchynská batéria so sprchou alebo niekoľkými typmi prúdu vody
Najmä kuchynské batérie môžu mať aj ďalšie funkcie. V ich útrobách môže byť skrytá hadica a koniec vývodu potom slúži ako spŕška na opláchnutie. V kuchyniach je spŕška vítaným pomocníkom pri umývaní bežného i rozmerného riadu (hrnce, pekáče, plechy).
Batérie môžu mať aj prepínateľné prúdy. Sprchový prúd je silnejší a dokáže spláchnuť aj odolné zvyšky jedla z tanierov. Bežný prúd vody je potom vhodný na bežné používanie.