10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať zimné pneumatiky

S príchodom zimy nastáva čas prezutia pneumatík z letných na zimné - či už kvôli bezpečnosti na cestách, tak kvôli zákone o cestnej premávke, ktorý máte ako vodič povinnosť dodržiavať. Pozrieme sa na to, ako na výber kvalitných zimných pneumatík. Zásadná je správna veľkosť i nosnosť pneu, ale aj dostatočná kvalita alebo optimálna priľnavosť za mokra. Vyberáte zimné pneumatiky pre osobný automobil, dodávku alebo offroad? V tom prípade ste tu správne!

Kedy prezuť na zimné pneumatiky?

Podľa zákona je povinnosť mať na vozidle zimné pneumatiky v období od 1. novembra do 31. marca, a to vždy, ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva ľadu, snehu alebo námrazy, alebo možno túto skutočnosť predvídať s ohľadom na oblasť, do ktorej máte namierené.

Čo to v skutočnosti znamená? Váš automobil nemusí mať prezuté zimné pneu v prípade, že s ním počas zimy nejazdíte, prípadne iba vo chvíľach, keď sú priaznivé teplotné podmienky a ľad, sneh ani námraza sa na vozovke nevyskytujú. Môžete sa však stretnúť s úsekmi ciest, kde je zimná výbava povinná bezpodmienečne - tieto úseky sú označené dopravnou značkou.

Zimné pneumatiky

Hľadáte zimné pneu na osobák, dodávku alebo offroad?

Ak sa chystáte zaobstarať nové zimné pneumatiky, v prvom rade rozhoduje typ vozidla - k dostaniu sú zimné pneu na osobný automobil, zimné pneu pre nákladné automobily a dodávky alebo zimné pneumatiky na offroady. Každé z nich majú iné vlastnosti, prispôsobené potrebám konkrétneho vozidla aj štýlu jazdy.

  • Zimné pneu na osobné auto – patria k najrozšírenejším, pretože osobných áut jazdí po cestách najviac. K dostaniu sú pneumatiky rôznych dezénov, kvalít i rozmerov.
  • Zimné pneu pre nákladné auto alebo dodávku – sú stavané na vyššie zaťaženie, majú teda iné konštrukčné riešenie.
  • Zimné pneu na offroad – sú na rozdiel od klasických pneumatík určené do extrémnych podmienok, ktoré sa od offroadových automobilov očakávajú (teda jazda v teréne a pod.).

Ako vybrať zimné pneumatiky? Rozhodujú správne rozmery aj kľúčové vlastnosti!

Hoci sa určenie správneho rozmeru pneumatík môže zdať ako zložitá úloha, nie je tomu tak. Stačí pochopiť základný princíp značenia, ktorý si nižšie vysvetlíme. ktoré možno na váš automobil použiť, vyčítate v technickom preukaze daného vozidla.

Ako sa značia rozmery pneumatík?

Teraz si na príklade ukážeme, ako čítať zo vzorcov, ktorými sú jednotlivé typy pneumatík značené.

Zimné pneu 195/65 R15 91T

  • 195 = šírka pneumatiky v milimetroch
  • 65 = výšku bočného profilu pneumatiky v % (voči celkovej šírke pneu)
  • R = radiálna konštrukcia pneumatiky (má lepšie jazdné vlastnosti než diagonálne pneu)
  • 15 = priemer ráfika v palcoch (1 palec = 2,54 cm)
  • 91 = záťažový index
  • T = rýchlostný index

Ďalej sa môžete stretnúť aj s nadväzujúcimi skratkami tl (bezdušová konštrukcia) alebo XL (zosilnená konštrukcia). Tento typ značenia sa používa pre zimné i letné pneumatiky. Zároveň platí, že na oboch nápravách vozidla by mali pneumaticky mať totožné značenie.

Zimné pneumatiky

Aké dôležité údaje na zimných pneumatikách neprehliadnuť?

Teraz si dôležité parametre pneumatík rozoberieme podrobnejšie, aby ste vedeli, ako vyberať podľa svojich preferencií.

Radiálna pneumatika vs. diagonálne pneumatika - akú konštrukciu pneu vybrať?

Konštrukčné vyhotovenie plášťa zimných pneumatík vyberajte podľa toho, v akom teréne sa plánujete pohybovať najčastejšie. Bežne sa stretnete s dvomi druhmi konštrukcie:

Radiálna pneumatika

v kostre pneumatiky sú jednotlivé oceľové kordy skladané rovnobežne za sebou, so stredovou čiarou zvierajú uhol približne 90°, navyše sú vystužené nárazníkovými pásmi. Tieto pneumatiky sú ideálne na bežné jazdenie po cestách, znižujú valivý odpor a teda aj spotrebu paliva, vynikajú priľnavosťou a odolnosťou. Nie sú príliš vhodné pre pomalú jazdu v teréne, pretože sú pomerne tvrdé.

Diagonálna pneumatika

táto pneumatika má kostru zloženú z protiľahlých, zošikmených kordov, ktoré na seba navzájom nadväzujú. Tieto pneu využijete v prípade, že sa často pohybujete v náročnom teréne – dobre sa prispôsobia a sú dostatočne odolné. Pri bežnej jazde vo vyššej rýchlosti na cestách majú však sklony sa prehrievať, nadmerne opotrebovávať a tiež môžu zvýšiť spotrebu paliva.

Záťažový a rýchlostný index zimných pneu

Záťažový čiže hmotnostýj index značí, aké je maximálne možné zaťaženie danej pneumatiky. Nájdete ho opäť v technickom preukaze vozidla. Vyberajte pneu s rovnakým, alebo vyšším hmotnostným indexom.

→ Rýchlostný index udáva, akou maximálnou rýchlosťou môžete s pneumatikou ísť. V technickom preukaze je značený písmenami Q - Y. Čo sa týka zimných pneumatík, môžete vyberať aj modely s nižším rýchlostným indexom, nikdy však nie naopak.


Čím je špecifický dezén zimných pneumatík?

Dezén, čiže vzorka zimných pneumatík, je na rozdiel od letných pneumatík oveľa členitejší, navyše je vybavený množstvom drobných drážok. To všetko preto, aby efektívnejšie odvádzali vodu a topiaci sneh. Vďaka tomu tiež znižujú riziko aquaplaningu. Prerezanie dezénu má oproti letným modelom ostrejšie hrany pre lepší záber na snehu.

Najčastejšie narazíte na 3 základné druhy dezénov v zimných pneumatikách, z ktorých každý má svoje výhody a nevýhody:

Smerový dezénu

v tomto dezéne sa môžete pri obúvaní pneu orientovať pomocou šípky, ktorá značí smer jazdy. Tento dezén je v zimných pneu najrozšírenejší, pretože dobre odvádza vodu a aj topiaci sneh.

Symetrický dezén

pneumatiku možno obuť oboma smermi, na prednej aj zadnej náprave. Tieto pneu sú najrozšírenejšie, ideálne na kratšie jazdy po meste.

Asymetrický dezén

vonkajšie a vnútorné vzorka pneu sa líšia, pričom vnútorná strana odvádza vodu, vonkajšie zaisťuje stabilitu v zákrutách. Treba obúvať tak, aby vnútorné a vonkajšia strana pneu bola na svojom mieste.


Kód DOT prezradí starobu pneumatiky!

Ak vás zaujíma staroba vašich pneumatík, stačí na pneumatike nájsť kód DOT. Ten sa skladá zo 4 číslic. Prvé dve začia týždeň, v ktorom boli pneumatiky vyrobené, druhé dvojčíslie udáva rok výroby. Takže napr. DOT 2313 znamená, že pneumatiky boli vyrobené v 23. týždni roku 2013. Všeobecne platí, že by ste nemali používať pneumatiky staršie ako desať rokov.

Nezabudnite na správne nahustenie zimných pneumatík

K bezpečnej jazde prispieva tiež správne nahustenie pneumatík. To sa v každom vozidla líši, optimálne hodnoty hustenia pneu nájdete najčastejšie na ráme pri dverách vodiča. Ak sú pneumatiky podhustené alebo naopak prehustené, zhoršujú sa ich jazdné vlastnosti a zvyčajne sa tiež nadmerne opotrebovávajú. Preto odporúčame nahustenie pneu čas od času skontrolovať.

Zimné pneumatiky

Zimné pneumatiky v teréne nestačia? Je čas nasadiť snehové reťaze

Ak sa chystáte počas zimných mesiacov do terénu, na hory, alebo vás prekvapia extrémne snehové podmienky na ceste, oceníte snehové reťaze, ktoré pomôžu vo chvíli, keď už zimné pneu nestačia. Preto ich odporúčame voziť počas zimy v kufri vozidla. Zaberú minimum miesta, a môžu výrazne uľahčiť situáciu na zľadovatenej ceste.

Po prezutí pneumatík na zimné nezabudnite na správne uskladnenie letných pneumatík. Mali by byť uložené v suchu, na mieste bez priameho slnečného žiarenia a najlepšie v chladnejšej miestnosti (napr. garáž, pivnica).

Ak majú pneumatiky ráfiky, treba ich uskladniť vo vertikálnej polohe, naopak pneu bez ráfikov by mali ležať v horizontálnej polohe - vďaka tomu sa vyhnete deformáciám.


Najčastejšie kladené otázky pri výbere zimných pneumatík

Od kedy obuť zimné pneu na váš automobil?

Zimné pneumatiky by ste mali mať obuté od 1. novembra, ak sa na cestách nachádza vrstva ľadu, snehu či námrazy, alebo možno túto situáciu očakávať.

Môžem obuť zimné pneumatiky iba na jednu nápravu?

Nie, zimné pneumatiky identických parametrov musia byť obuté na oboch nápravách (platí pre všetky automobily do 3,5 t).

Akú minimálnu hĺbku dezénu musia mať zimné pneumatiky?

Minimálna akceptovateľná hĺbka v zimných pneumatikách je 4 mm. Nové zimné pneumatiky majú dezén s hĺbkou 8 mm.

Ako sa líšia zimné a letné pneumatiky?

Zimné pneumatiky sú oproti letným mäkšie, aby lepšie priľnuli na vozovku aj v teplotách pod 7 °C. Preto sa v prípade, že ich používate aj počas letnej sezóny, rýchlejšie zosúvajú. Tiež dezén pneumatík je viac členitý pre lepší odvod roztápajúceho sa snehu alebo vody.

Ako sa značia zimné pneumatiky?

Zimné pneumatiky bývajú bežne označené symbolom vločky (najčastejšie s pozadím horského štítu), prípadne skratkou M + S (z angl. mud and snow).