Ako vybrať zjazdové palice
Palica k lyžiarovi patrila a patrí. V teréne, na rovine alebo do svahu to ide aj bez palíc, ale už pri jazdení na upravenej trati je z viacerých lyžiarov len polovica, keď nemajú svoju zvyčajnú balančnú pomôcku.
Podľa čoho si vybrať tie správne palice na zjazd?
Dĺžka
Dĺžka je zásadným parametrom pri výbere palíc. Existuje celý rad návodov, všetky sa však nakoniec stretnú v rozmedzí zhruba 5 cm. Tu je prehľad spôsobov, ako vypočítať ideálnu dĺžku palice (v zátvorke je uvedená vždy dĺžka vypočítaná pre osobu vysokú 175 cm):
- Postojačky v civile pri chytení palice pod krúžkom má byť predlaktie vodorovné, prípadne málinko sklonené k zemi.
- Telesnú výšku deľte 1,4 (125) alebo naopak násobte 0,72 (126), 0,7 (122,5), dokonca aj 0,68 (119).
- Odpočítajte 50 cm od výšky postavy – jednoduché, ale funguje (125).
- Koniec palice 1 až 2,5 cm pod xyphoideuom (mečovitý výbežok hrudnej kosti).
- Niektorí výrobcovia majú svoje vlastné tabuľky, kde vhodnú dĺžku zistíte veľmi ľahko bez skúšania a počítania. Ako napríklad tabuľka Swix: 165 cm vysoká postava = 110-115cm dlhá palica, 170 = 115-120, atď. po 5 cm až k 185 = 130-135 (pre osobu 175 cm = 120-125).
Je dobré si uvedomiť, že pri zjazdoch na prudkých svahoch potrebujete palicu skôr málinko dlhšiu, aby ste „dosiahli“ hrotom palice dostatočne dopredu a nezvádzalo vás to k zapichovaniu palice príliš vzadu a tým do záklonu. Tiež pre dlhšie prejazdy po rovinatých svahoch je dlhá palica dôležitá (viď. dlhé palice bežecké), pretože príliš krátka nevytvorí dostatočnú páku pre účinný záber.
Keď konfekcia nestačí
Nie vždy však bežné päťcentimetrové odstupy poskytnú ideálnu dĺžku. Pokiaľ má palica jednoduchšie snímateľnú rukoväť (obvykle po nahriatí alebo namočení v horúcej vode), nebojte sa palicu skrátiť na medziveľkosť, prípadne skrátením poverte servis. Menej skúsený lyžiar však nemusí ideálnu dĺžku spoľahlivo poznať, preto pozor na neuvážené úpravy.
Materiál
Skôr vec zvyku a peňaženky je voľba klasických palíc z hliníkovej zliatiny, kompozitných alebo karbónových. Pokiaľ veľa lyžujete v tuzemsku alebo radi nechávate cez obed lyže s palicami stáť pred reštauráciou na snehu, je lepšie neprovokovať drahými palicami.
Krúžky
Väčšina palíc sa dodáva s niekoľkými veľkosťami krúžkov, nemusí to však byť pravidlom, navyše ich možno ľahko zameniť za iné. Neuškodí si však pripomenúť, že aj taká maličkosť ako krúžok by mala zodpovedať svojmu hlavnému účelu. Veľké prašanové taniere budú na tvrdej zjazdovke vadiť a malé „raceové“ budú k ničomu na skialpinistickej túre.
Náš tip: Pozrite sa na ponuku lyžiarskych palíc na zjazd na MALL.SK.