Ako vyčistiť sprchovací kút? Skúste to prírodnou cestou
Zaschnuté kvapky vody, vodný kameň, upchatý odpad, rôzne nečistoty a plesne. To sú najčastejšie problémy, ktoré nás trápia v kúpeľni, a hlavne v sprchovacom kúte. Čistý nablýskaný sprchovací priestor je vizitkou každej udržovanej domácnosti. Ako ho ale dosiahnuť a udržať si ho? Vyskúšajte naše prírodné tipy, vďaka ktorým bude čistenie sprchovacieho kúta nielen ľahké, ale bude vás aj baviť.
Na trhu dnes nájdete veľké množstvo čistiacich prostriedkov, ktoré sú určené na čistenie najrôznejších častí sprchovacích kútov aj kúpeľní. Avšak skvelými pomocníkmi pri čistení sprchovacieho kúta vám môžu byť aj prírodné prostriedky, ktoré máte bežne doma. Poďme sa spoločne pozrieť, ktoré to sú.
Silní univerzálni pomocníci? Citrón a ocot!
So zaschnutými kvapkami, mapami od mydiel či šampónov, ale aj s vodným kameňom na dlaždičkách si skvele poradí citrónová šťava alebo klasický ocot. Citrónová šťava je vo svojom účinku o trochu slabšia ako ocot, preto sa hodí na menej znečistené povrchy – a oproti octu lepšie vonia.
- Citrónovú šťavu môžete použiť v riedenom aj neriedenom stave. Stačí vytlačiť šťavu z niekoľkých citrónov, naliať ju do rozprašovača a v prípade potreby zriediť 1:1 s vodou.
- Ocot môžete používať taktiež v riedenom či neriedenom stave, môžete ho nakombinovať aj s citrónovou šťavou pre lepší účinok aj vôňu. Na extra znečistené povrchy je vhodné ocot zahriať - teplota však nesmie byť vysoká, mali by ste v ňom bez problémov udržať ruku.
→ Či už použijete ocot alebo citrónovú šťavu, stačí ich nastriekať pomocou rozprašovača na požadovaný povrch a nechať pôsobiť približne štvrť hodiny. Počas tejto doby si obsiahnuté kyseliny poradia nielen so zaschnutými kvapkami či mydlom a vodným kameňom na zástenách či dlaždičkách, ale aj s plesňami, baktériami či hrdzou. Pri slabšom znečistení nie je potrebné mechanické čistenie, pri zašlejších povrchoch použite hubku či kefku. Čistený povrch potom opláchnite horúcou vodou a utrite do sucha. Týmto spôsobom môžete dokonale vyčistiť aj vaničku či podlahu sprchovacieho kúta.
Zanesené škáry potrebujú sódu
Škáry medzi kachličkami a tiež okraje sprchového kúta sú miesta, na ktorých sa najviac usadzujú nečistoty, a rýchlo sa teda zanášajú. Aby znovu žiarili novotou, použite kašičku vytvorenú z jedlej sódy či prášku do pečiva.
- V závislosti od veľkosti čisteného priestoru zmiešajte niekoľko lyžíc jedlej sódy s bežným saponátom, aby ste vytvorili hustú kašičku. Ako alternatívu môžete použiť kašičku vytvorenú z prášku do pečiva s vodou.
- Pomocou mäkkej kefky alebo hrubšej strany hubky na riad naneste pripravenú kašičku na škáry, ľahkým tlakom a krúživým pohybom očistite a nechajte pôsobiť štvrť hodiny.
- Potom zmes opláchnite a utrite dlaždičky do sucha.
Aby sprchová hlavica zase sprchovala
Ďalším častým problémom, s ktorým sa pri čistení sprchovacieho kúta stretávame, je zanesená sprchová hlavica, ktorej vývody upcháva vodný kameň. K jej vyčisteniu vám pomôže opäť ocot, ktorý treba zahriať približne na 40 °C, naliať do veľkého hrnca či vedra a hlavicu do neho aspoň na pol hodiny ponorte (ideálne je odskrutkovať ju). Pokiaľ je sprchová hlavica extrémne zanesená, nechajte ocot pôsobiť cez noc. Okrem octu vám skvele poslúžia aj ďalšie prostriedky:
- Vytvorte si roztok z piatich litrov vody, dvoch šálok octu, 10 lyžíc jedlej sódy a troch až piatich lyžíc prostriedku na riad. Do tohto roztoku namočte hlavicu a nechajte pôsobiť približne 20 minút.
- Ďalším účinným prípravkom je cola. Áno, aj tento sladký nápoj si poradí s vodným kameňom v sprchovej hlavici, a to vďaka kyseline citrónovej a fosforečnej, ktoré obsahuje. Opäť stačí naliať colu do vedra či hrnca, hlavicu do nej ponoriť a nechať pôsobiť aspoň hodinu.
→ Nech už zvolíte akýkoľvek prostriedok na čistenie sprchovej hlavice, nezabudnite ju potom dôkladne prepláchnuť prúdom teplej vody.
Upchatý odpad? Žiadny problém
Nahromadené vlasy v odpade či usadeniny mydla a šampónu v ňom dokážu spôsobiť poriadnu neplechu a odpad prestane odtekať. V takom prípade, ale aj z preventívnych dôvodov, môžete vyskúšať jedlú sódu. Nasypte približne 200 gramov jedlej sódy do odpadu, zalejte ju 200 mililitrami mierne zahriateho (nie horúceho) octu a nechajte približne desať minút pôsobiť. Medzitým priveďte do varu 1,5 litra vody a nalejte do odpadu.
Pokiaľ nemáte doma jedlú sódu, poskytne vám obdobnú službu aj bežná kuchynská soľ. Pomôcť si navyše môžete aj mechanicky, a to gumovým zvonom či čistiacim perom.
Dokonalý lesk batérií
Aby bol výsledný efekt čistenia sprchovacieho kúta dokonalý, je na záver potrebné tiež vyleštiť vodovodnú batériu či kohútiky. Tie bývajú často zanesené nielen zvyškami kozmetických prípravkov, ale aj vodným kameňom. Na ich čistenie skvele poslúži zubná pasta – naneste primerané množstvo na handričku či mäkkú kefku a dôkladne vydrhnite. Potom opláchnite horúcou vodou a vyleštite do sucha.