10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vyčistiť záhradný nábytok? S našimi tipmi to zvládnete hravo - a bude zase ako nový

Pohodlnému posedeniu na čerstvom vzduchu na vlastnej záhrade, terase či balkóne len tak niekto neodolá. Môžete k nemu zvoliť plastový, drevený, kovový alebo ratanový nábytok podľa vašich priorít. Aby však záhradný nábytok nepôsobil po niekoľkých týždňoch či mesiacoch vonku skôr odpudzujúcim než zútulňujúcim dojmom, treba sa oň čas od času postarať.

Či už máte záhradný nábytok na voľnom priestranstve alebo chránený pod strechou, alebo ho na zimu upratujete domov, do záhradného domčeka alebo nechávate vonku pod plachtou, jedno má spoločné - vyžaduje pravidelné čistenie, aby si zachoval svoj pôsobivý vzhľad. Rôzne typy materiálov ale vyžadujú rôzne postupy čistenia. Poďme sa preto pozrieť, ako vyčistiť záhradný nábytok v súlade s jeho potrebami.

Jak vyčistit zahradní nábytek? S našimi tipy to zvládnete hravě – a bude zase jako nový

Plastový nábytok neznesie hubky či drôtenky

Veľmi obľúbený je plastový záhradný nábytok, a to najmä pre svoju dlhú životnosť a nízku cenu. Zvoliť si ho môžete v bielom alebo farebnom prevedení, a hoci nie je jeho čistenie nijako zložité, je potrebné dodržiavať určité zásady:

  • Na plastový nábytok nikdy žívajte abrazívne čistiace prostriedky (vrátane tekutého piesku!), hubky, kefky či drôtenky – plast je materiál, ktorý je náchylný na poškriabanie. Pokiaľ narušíte jeho štruktúru, budú sa v nej ešte viac usadzovať nečistoty a čistenie záhradného nábytku sa pre vás tak stane nikdy nekončiacim bojom.
  • Nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky či prostriedky obsahujúce chlór. Aj keď by sa mohlo zdať, že bielemu plastovému nábytku neuškodíte dôkladnou očistou Savom, opak je pravdou.

Ako postupovať pri čistení plastového nábytku?

Či už chcete čistiť iba plastové kreslá, stoličky či stoly, alebo aj lehátka či lavice, postup je úplne rovnaký:

  • V prípade silného znečistenia nábytok najprv opláchnite väčším množstvom vody, pokiaľ máte tú možnosť. Ideálne je rozostavať ho na trávniku a osprchovať pomocou záhradnej hadice Využiť môžete tiež tlakovú umývačku alebo vapku - v takom prípade je potrebné nábytok zaťažkať či zaprieť, aby ste ho tlakom vody nezhodili a nedošlo k jeho poškodeniu.

Domáci prostriedok na odstránenie silného znečistenia:

Pokiaľ sa špina do vášho záhradného nábytku zažrala naozaj do hĺbky, vyskúšajte osvedčený tip, pomocou ktorého ju ľahko odstránite a zároveň nepoškodíte plastový povrch.

Stačí zmiešať:

vytlačenú šťavu z jedného citróna + 3 polievkové lyžice jedlej sódy + 2 lyžičky saponátu. Túto zmes nalejte do rozprašovača, doplňte vodou, premiešajte a nastriekajte na nábytok. Po 10 minútach pôsobenia môžete zotrieť.

  • Drobnejšie nečistoty vyčistíte pomocou vody so saponátom a handričkou. Ideálne je použiť mäkkú handričku alebo utierku z mikrovlákna. Veľmi účinným pomocníkom je nano hubka, ktorá odstraňuje nečistoty veľmi efektívne. Namiesto saponátu môžete použiť aj špeciálne čističe určené na čistenie plastov, ktoré sa nastriekajú na povrch, nechajú chvíľu pôsobiť, a potom zotrú.
  • Ak chcete, aby si plastový nábytok zachoval svoj krásny vzhľad čo najdlhšie, môžete ho po očistení a dôkladnom vyschnutí ošetriť impregnáciou na plasty. Tá nielen vyživuje materiál, ale zároveň vytvára ochranu pred usadzovaním nečistôt.
TIP! Aby váš plastový nábytok žiaril na diaľku, môžete mu dodať dokonalý lesk leštenkou na karosérie áut.

Drevu dodajú nový šmrnc oleje či vosky

Drevený záhradný nábytok vyniká svojou odolnosťou, stabilitou, prírodným vzhľadom. Jeho obstaranie je ale pomerne finančne náročné, preto každého zamrzí, pokiaľ zošedne alebo stmavne, či začne obrast machom. Nemusíte ale zúfať - aj v takých chvíľach mu možno navrátiť svieži vzhľad. A ak sa budete o neho starať pravidelne, máte istotu, že vám bude slúžiť veľa rokov.

Ako správne čistiť drevený nábytok?

Pri starostlivosti o drevené sety nábytku je potrebné rozlišovať, či sa jedná o pravidelnú údržbu, alebo o vrátenie pekného, nového vzhľadu.

  • Pri pravidelnej údržbe stačí z dreveného nábytku očistiť prach a pavučiny a utrieť ho handričkou namočenou vo vlažnej vode. Následne použite špeciálny čistič na drevo, ktorý vyčistí nečistoty do hĺbky. V žiadnom prípade nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky, kefy či drôtenky! Po vyschnutí nábytku ho môžete ešte ošetriť ochranným bezfarebným olejom, ktorý drevo vyživí a zvýrazní jeho textúru.
TIP! Ak je drevený nábytok veľmi znečistený, môžete ho najskôr umyť prúdom vody za použitia vysokotlakového čističa
  • Ak pôsobí drevo starým, zašlým vzhľadom či je porastené machom, môžete ho obrúsiť ručne pomocou brúsneho papiera alebo pomocou elektricke brúsky aa následne novo pretrieť lakom, namoriť či navoskovať.
ŠIKOVNÁ RADA:

Ak si nie ste istí, či brúsenie zvládnete sami, obráťte sa radšej na odborníka. Rovnako tak aj výber vhodného laku, moridla, farby či vosku radšej konzultujte s predajným špecialistom.

Nábytok z ratanu potrebuje špeciálnu starostlivosť

Ďalším veľmi obľúbeným typom je ratanový nábytok. Ten síce nie je náročný na čistenie samotné – postačí vám k nemu handrička namočená vo vode so saponátom či mydlom, ale je veľmi náchylná na teplotu prostredia. V lete nesmie byť vystavený teplotám nad 40 °C a v zime zase nesmie okolitá teplota klesnúť pod nulu. Ak ho vystavíte nad/pod tieto teploty, dôjde nielen k skrehnutiu materiálu, ale aj k jeho popraskaniu, ktoré už žiadnym čistením ani špeciálnym prípravkom nenapravíte.

Pri kovovom nábytku pozor na pády

Kovový nábytok je z hľadiska údržby najjednoduchší. Stačí ho sem tam utrieť ľahko navlhčenou handričkou, a tým všetka starostlivosť končí. Už z výroby je totiž ošetrený povrchovou vrstvou proti korózii a práškovou farbou s UV filtrom, takže je chránený nielen proti zhrdzaveniu, ale aj slnečným lúčom.

Problém však nastáva vo chvíli, keď dôjde k odlúpnutiu farby, napríklad v dôsledku pádu – potom sa v postihnutom mieste začína vplyvom vlhkosti vytvárať hrdza. Dané miesto preto treba okamžite ošetriť farbou na kov. V prípade väčšieho poškodenia vyhľadajte odborníka a nechajte daný kus nábytku opieskovať.

INFO: Rovnaké pravidlá ako pri kovovom nábytku platia aj pre prípadné poškodenia pri kovovej záhradnej hojdačke alebo napríklad držiaku slnečníka a zatienenia. Aj u nich buďte obozretní a dávajte pozor, nech nedôjde k odštiepeniu farby.
RADA NA ZÁVER: Ak používate spoločne so záhradným nábytkom aj podsedáky a podušky, nezabudnite aj u nich na pravidelné čistenie. Podsedáky na stoličky sa väčšinou dajú vyprať v práčke, pri čistení polstrov na lehátka alebo podsedákov na lavice vám budú najlepšími pomocníkmi špeciálne čističe na textil, ktoré sú určené na odstraňovanie škvŕn. Zároveň je vhodné naimpregnovať ich – impregnácia na textil na nich vytvorí vrstvu, ktorá ich bude chrániť pred vodou a usadzovaním špiny. Na zimu vždy podsedáky upratujte a nábytok, pokiaľ ho neskladujete vo vnútorných priestoroch, zakryte nepriedušnými plachtami či ochrannými obalmi.