Kafka 1 - Skoré roky - Reiner Stach
Kafka 1 - Skoré roky - Reiner Stach
Popis
Monumentálny trojdielny Kafkov životopis napísaný nemeckým literárnym historikom Reinerom Stachom je rozsahom, komplexnosťou i významom úplne jedinečné dielo, považované v zahraničí za míľnik biografickej literatúry. Autor na ňom pracoval celých osemnásť rokov, Kafku a jeho dielo preskúmal v širokých dobových, spoločenských a literárnych súvislostiach. Napriek tomu jeho dielo nie je určené úzkemu okruhu „kafkológov“. Naopak, Stachov štýl je farbistý, živý a čítavý: ako by ste čítali strhujúci, napínavý román. Prvý zväzok zachytáva Kafkovo detstvo a mladosť, štúdiá a prvé roky strávené v zamestnaní a zároveň vykresľuje veľkolepú dobovú panorámu spisovateľovho rodného mesta, habsburskej monarchie i celej strednej Európy. Kafkove rané roky (1883–1911) rozhodne neboli dobou pokojnou. Vznikali nové médiá a technológie – autá, prvé lietadlá, pásová výroba, telefón… to všetko urýchľovalo a
menilo život. Praha bola centrom vášnivých národnostných sporov a napätia, ktoré sa vybíjalo aj na židovskom obyvateľstve. A uprostred toho si citlivý Franz vybojovával cestu k duševnej samostatnosti ak vlastnej literárnej tvorbe – proti očakávaniu rodiny a neraz aj napriek radám priateľov.
Rozhodujúce roky života pod mikroskopom: Reiner Stach premenil Franza Kafku na románovú postavu.
Süddeutsche Zeitung
Jeden z najväčších životopisných projektov nemeckej literárnej histórie […] biografia storočia.
Frankfurter Allgemeine Zeitung
Z recenzie Hellmutha Karaseka, ktorá vyšla 27. septembra 2014 v denníku Die Welt:
Hodina, kedy sa Kafka 3. júla 1883 narodil, prechádza v Stachove podaní v grandióznu panorámu spletitých dejín Prahy a českého sebapoňatia. Vtedajšia Praha mala okolo 220 000 obyvateľov. Deväť percent k judaizmu.Doba Kafkovho narodenia sa odohrávala v znamení radikálnych zmien.Kým mesto vo vnútri starých hradieb obývali z valnej časti Nemci a nemecky hovoriaci Židia, opodiaľ prebiehala nepozorovaná, ale rozhodujúca zmena: predmestí osídľoval český proletariát a českej seba. zaviesť po vyhraných voľbách slovenčinu ako prvý úradný jazyk stroskotal na odpore rakúskych Nemcov.Národné mladočeské hnutie sa zaplietlo s viedenským antisemitizmom nemecky hovoriacich rasistov, ako bol Georg Heinrich von Schönerer a starosta Viedne Karl Lueger.„ “
Vydanie knihy podporilo hlavné mesto Praha.
Vydanie knihy podporil Goethe Institut.
Vydanie knihy podporil Česko-nemecký fond budúcnosti.